36 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: bądź czujna i gotowa

36 tydzień ciąży - ostatnia prosta przed porodem

36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży to dziewiąty miesiąc – ostatnie cztery tygodnie do terminu rozwiązania, ale pamiętaj, że od teraz poród może się zacząć w każdej chwili. Jeśli to ciąża bliźniacza – poród może nastąpić w 36 tygodniu. Dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat. A ty? Masz już wszystko przygotowane? Powinnaś być gotowa.

36 tydzień ciąży: rozwój dziecka

9 miesiąc ciąży, który przypada na 36 tydzień ciąży, to czas pełnej gotowości dziecka do porodu. Maluszek mierzy już 50 cm, a jego waga może dochodzić do 3 kg. 

Wszystkie narządy są przygotowane, by zacząć pełnić swoje funkcje poza organizmem mamy. Dziecko, dopóki się nie urodzi, będzie stale nabierało odporności poprzez przeciwciała z łożyska oraz nabierało tkanki tłuszczowej. Jeśli do końca nie zanikło lanugo, teraz z pewnością to nastąpi – co ciekawe, dziecko zjada meszek płodowy i trawi go, a produktem tego jest smółka w jelitach, czyli pierwsza kupa dziecka.

36. tydzień ciąży: Rozwój fizyczny na etapie życia płodowego jest zakończony, a tym samym – maluszek w każdej chwili może przyjść na świat.

Dopóki pozostanie u mamy, będzie głównie spał, ssał kciuka i z coraz większym trudem wykonywał ruchy rączkami i nóżkami. W 9 miesiącu ciąży jest mu już bardzo ciasno w macicy.

36 tydzień ciąży: jak się czuje mama 

• 9 miesiąc ciąży to czas oczekiwania i ćwiczenia cierpliwości. Nie wykonuj jeszcze żadnych czynności, które mogłyby spowodować przyspieszenie akcji porodowej – pozwól dziecku zadecydować, kiedy się zobaczycie (pamiętaj, że ma jeszcze na to cztery tygodnie).

•  Ostatnie tygodnie ciąży to czas, kiedy dno macicy zaczyna się obniżać, przynosząc kobiecie ulgę w takich dolegliwościach jak trudności z oddychaniem czy zgagą. Niestety, ale parcie na pęcherz spowoduje, że jeszcze częściej będziesz chodziła na siku, mimo że moczu nie będzie dużo. 

•  Wciąż możesz odczuwać napuchnięte nogi oraz bolesność stóp. Prawdopodobnie nie mieścisz się w żadne swoje buty i najchętniej chodziłabyś boso. Unikaj w ciąży noszenia japonek – taki rodzaj obuwia może przyczynić się do powstawania halluksów.  

36 tydzień ciąży: Ruchy dziecka powodują już ból i uczucie twardnienia brzucha. Dziecko wstawia się w kanał rodny i zaczyna powoli napierać. Dopóki nie zaobserwujesz regularnych i częstych skurczów, a z dróg rodnych nie będzie wyciekał płyn owodniowy, nie musisz się denerwować. Jeśli jednak poczujesz, że brzuch ciągnie silnie ku dołowi, a towarzyszą temu coraz mocniejsze i częstsze skurcze – łap za torbę i jedź do szpitala.

36 tydzień ciąży: o tym musisz pamiętać

Ostatnie tygodnie ciąży to czas monitoringu pracy serca dziecka oraz częstotliwości skurczów macicy – możesz to zrobić sama w domu za pomocą przenośnego KTG.

 

•  Od teraz do końca ciąży powinnaś raz w tygodniu pojawić się u lekarza. Ginekolog będzie teraz kontrolował głównie stan szyjki macicy, która z każdym dniem może się  skracać i rozwierać. Rozwarcie szyjki macicy oznaczać może, że akcja porodowa lada moment się rozpocznie. Czasem jednak zdarza się, że szyjka rozwiera się na 2 cm i w tym stanie pozostaje przez kolejne tygodnie – nie zawsze kobieta musi być hospitalizowana w takiej sytuacji, ale z pewnością powinna więcej leżeć niż chodzić.

•  Maksymalne rozwarcie szyjki macicy to 10 centymetrów – oznacza ono zaawansowaną akcję porodową i początek skurczów partych, dzięki którym dziecko ostatecznie pojawi się na świecie. 

  36 tydzień ciąży to czas monitoringu pracy serca dziecka oraz częstotliwości skurczów macicy. Przed tobą KTG, czyli kardiotokogrfia – badanie, które monitoruje stan dziecka w ostatnich tygodniach przed porodem. Im bliżej porodu, tym częściej powinnaś robić KTG (nawet co 2-3 dni) – możesz się na nie zgłosić bez skierowania od lekarza, zawsze wtedy, gdy coś cię zaniepokoi. Możesz także badać czynność serca dziecka i częstotliwość skurczów macicy sama w domu – służy do tego przenośne KTG.

•  Nie planuj na ostatnie 4 tygodnie ciąży dalekich podróży, nawet jeśli dobrze się czujesz. To już spore ryzyko, że poród rozpocznie się w drodze. 9 miesiąc ciąży to także czas, gdy nie wskazane są loty samolotem – zresztą wiele linii lotniczych nie wpuszcza na pokład kobiet w zaawansowanej ciąży. Różnice ciśnień podczas lotu mogą spowodować akcję porodową, a wśród pasażerów nie zawsze leci lekarz. Co prawda personel pokładowy jest przeszkolony na okoliczność pomocy ciężarnej, a nawet na awaryjne odebranie porodu – jednak w razie komplikacji, nie zawsze jest możliwe szybkie lądowanie.

•  Pamiętaj: 36 tydzień ciąży to czas, kiedy torba do szpitala powinna być spakowana i postawiona w miejscu, z którego łatwo ją zabrać. Dobrze, gdy osoby towarzyszące ci w szpitalu wiedzą, co się w niej znajduje i są przygotowane na sprawne wyjmowanie z niej rzeczy potrzebnych w danym momencie.

W torbie do porodu muszą być rzeczy dla ciebie, dziecka, ale także niezbędne dokumenty do porodu – przede wszystkim karta ciąży, w której wpisane są wszystkie wyniki badań.  Oto >>> lista rzeczy, które muszą znaleźć się w torbie do szpitala.

•  Jeśli masz wskazania do cesarskiego cięcia, prawdopodobnie poznasz termin zabiegu. Nie “wymuszaj” takiej formy rozwiązania ciąży.

Pamiętaj, że cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny i nie uchroni cię przed bólem – powrót do formy po cesarce bywa czasem dłuższy i dotkliwszy niż po porodzie siłami natury.

Jeśli jednak lekarz wyraźnie poda ci powody, dla których nie możesz rodzić naturalnie – m.in. złe ułożenie dziecka do porodu, wady macicy, choroby serca matki, nadciśnienie, wady wzroku mamy, czy waga dziecka powyżej 4,5 kg – nie protestuj. Nie ma lepszej lub gorszej formy rodzenia – i nie od niej zależy, czy będziesz dobrą mamą. Najważniejsze jest zdrowie twoje i dziecka.  Warto, żebyś przeczytała: Poród naturalny a cesarskie cięcie: wady i zalety, wskazania oraz przebieg.

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *