Takie włosy u noworodka to wielka rzadkość!

Rodzice spodziewający się dziecka zawsze zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich pociecha chwilę po urodzeniu. Oczywiście – wszyscy pragną, by urodziło się przede wszystkim zdrowe, ale jest też ciekawość – czy będzie łyse, a może z bujną czupryną, po kim będzie miało kolor oczu itp. Chłopiec o imieniu Bence zaskoczył nie tylko swoich rodziców, ale także cały personel szpitala. Urodził się bowiem nie tylko ze sporą ilością włosów, ale także z niecodziennym ich kolorem. Podobne zaskoczenie wywołało wiele noworodków, np. dziewczynka, która urodziła się z włosami jak u dorosłego. 

„Męczy cię zgaga w ciąży – spodziewaj się, że urodzisz dziecko z bujną czupryną” – to stary jak świat przesąd, który słyszą kobiety w ciąży. Niewiele ma on wspólnego z rzeczywistością, nawet  jeśli zbiegiem okoliczności rzeczywiście mamę męczyła zgaga, a maluch urodził się z dużą ilością włosów. Faktem jest jednak, że dzieci potrafią zaskoczyć swoich rodziców bujnością czupryny – w internecie można przeczytać wiele historii urodzeń dzieci z włosami niczym u dorosłych. 

Jedną z najpopularniejszych jest Baby Chanco – dziewczynka, która od razu po urodzeniu podbiła internet, a dziś jej profil na Instagramie śledzi 400 tys. osób. Urodziła się z bujnymi i gęstymi włosami, które błyskawicznie rosły. Dziś wygląda zupełnie normalnie, jednak w wieku noworodkowo-niemowlęcym budziła niemałe zdumienie i zachwyt.

Źródło: Instagram/Baby Chanco

Polecamy: Przesądy ciążowe, które zdaniem kobiet się sprawdzają

Zainteresowanie wzbudzał także swego czasu Junior Cox-Noon – chłopiec, który urodził się 30 lipca 2017 r. w Brighton. Od początku był nie tylko duży – urodził się z wagą ponad 4,5 kg, ale także z czupryną jak u niedźwiadka. Jego mama w wielu wywiadach mówiła, że podczas zwykłych zakupów w supermarkecie wszyscy zaczepiali ją i przyglądali się synkowi. Chłopiec właśnie ze względu na niesamowicie długie włosy już w wieku 9 tygodni stał się lokalnym celebrytą. 

Źródło: newsner.com

Chłopiec, który urodził się z siwymi włosami

Chłopiec o imieniu Bence zaskoczył jednak nie tyle ilością włosów, co ich kolorem. Urodził się bowiem z siwymi włosami. Zdumieni tym faktem byli nie tylko rodzice, ale również personel szpitala w Szekesfehervar (Węgry), gdzie się urodził chłopiec. Czy chłopiec był chory?

Źródło: www.dailynewshungary.com

Siwy kolor włosów od razu po urodzeniu nie jest zjawiskiem powszechnym – raczej bardzo rzadkim. Naturalny wydaje się więc niepokój rodziców i pytania, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Bence urodził się jednak całkowicie zdrowy, a lekarze wykluczyli u niego zespół stresu, który mógł spowodować „osiwienie”, syndromy progerii, czyli przyspieszonego starzenia, czy albinizm – czyli ubytek melaniny w organizmie. Lekarze przypuszczają, że chłopcu włosy ściemnieją z wiekiem. Wiele „blond aniołków” noworodków z czasem staje się czarnulkami, ale także odwrotnie – dzieci, które rodzą się z bujnymi czarnymi włoskami, po kilku miesiącach je tracą, a nowe rosną w bardzo jasnym kolorze.

Niemniej warto wiedzieć, że siwe włosy u dziecka mogą być również objawem chorób genetycznych innych niż albinizm, np. zespołu Waardenburga, zespołu Louis-Bara czy zespołu Wernera; przyczyną może być także niedobór żelaza czy witaminy B12.

W przypadku Benca lekarze nie wykluczali jednak tzw. częściowego bielactwa, którego objawem jest właśnie odbarwienie włosów lub  skóry. Na oddziale położniczym pielęgniarki ochrzciły go jako „Biały Książę” – rzeczywiście chłopczyk jest śliczny, a kolor czuprynki sprawia wrażenie, jakby był z jakiejś  baśni.

Jaki kolor włosów będzie miało dziecko

Kolor włosów, podobnie jak kolor oczu czy kształt nosa to sprawa genetyki – dziedziczymy te cechy po naszych rodzicach, a także dziadkach. Sam fakt, że mama i tata są brunetami z jasnymi oczami, wcale nie musi oznaczać stuprocentowej pewności, że ich dziecko także będzie miało taki sam kolor włosów. Choć ciemny kolor włosów to cecha dominująca, zaś jasne oczy to cecha recesywna – dziecko może mieć włosy jasne, a oczy ciemne. Po kim? Np. po dziadkach.

Mimo że podczas zapłodnienia dziecko otrzymuje w połowie materiał genetyczny matki, a w połowie ojca – czyli po 23 pary chromosomów od każdego rodzica, wcale nie oznacza, że będzie w połowie podobne do taty, a w połowie do mamy. Na skutek podziału komórek może dojść do dziedziczenia po dalszej rodzinie.

Często zdarza się, że nasze dziecko podobne jest do babci, a nawet prababci, albo np. do siostry męża. To dlatego, że w puli genów zarówno matki, jak i ojca znajdują się także geny dziadków, pradziadków, a nawet prapradziadków. Dlatego jeśli ojciec ma ciemne oczy, czarne włosy, a mama jest brunetką z niebieskimi oczami – ich dziecko prawdopodobnie będzie miało docelowo ciemne włosy i ciemne oczy, ale nie jest to pewne. Całkowicie normalne też będzie, gdy potomek będzie miał oczy niebieskie i jasne włosy – niech nie będzie to od razu powód do podejrzeń, „czy aby na pewno jest to moje dziecko”.

Jakie cechy są dominujące, a jakie recesywne (czyli słabsze)

 

Cecha dominująca

Cecha recesywna

włosy nierude

włosy rude

włosy ciemne, włosy kręcone

włosy jasne, włosy proste

uszy odstające

uszy nieodstające

zdolność do zwijania języka w trąbkę

brak zdolność do zwijania języka w trąbkę

prawa ręka wiodąca

lewa ręka wiodąca

obecność dołeczków w policzkach

brak dołeczków w policzkach

obecność piegów

brak piegów

rzęsy długie

rzęsy krótkie

wolne płatki uszu

przyrośnięte płatki uszu

kciuk prosty

kciuk wygięty

oko kształtu owalnego

oko kształtu okrągłego

owalny kształt twarzy

czworokątny (kwadratowy) kształt twarzy

układanie lewego kciuka na prawym podczas składania rąk

układanie prawego kciuka na lewym podczas składania rąk

Źródło: TU. 

 

POLECAMY TAKŻE: Po kim dziedziczymy inteligencję

To już pewne: inteligencję dziedziczy się tylko po matce. A po ojcu?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *