To już pewne: inteligencję dziedziczy się tylko po matce. A po ojcu?

Każdy chce mieć mądre dzieci. Od zawsze zastanawiano się, jak łączyć się w pary, aby potomstwo było inteligentne ponad miarę. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości – inteligencję dziedziczymy po matce. Dlaczego tak się dzieje?

Na łamach “Psychology Spot” opublikowano badania, które dowodzą, że inteligencja dziedziczona jest po matce. Badania prowadzone od 1994 roku dowodzą, że IQ dziecka może różnić się od ilorazu inteligencji matki maksymalnie o 15 punktów procentowych.  Badanie nie wykazało takiego związku z inteligencją ojców. Należy pamiętać, że “geny inteligencji” związane są z chromosomem X. Spośród 23 par chromosomów jakie posiada człowiek, to właśnie chromosomy XX determinują płeć żeńską, a chromosomy XY – płeć męską. Dlatego też naukowcy potwierdzają, że bystrość umysłu i zdolności poznawcze zależą wyłącznie od inteligencji matki – wyłącznie komórka jajowa odpowiada za wysokie IQ.

Po mamie rozum, a po tacie?

Geny ojca również odgrywają dużą rolę. Zespół prof. Wolfa Reika z Uniwersytetu Cambridge dowodzi, że to właśnie od nich zależy sposób wyrażania pierwotnych instynktów i emocji. Ponadto, po ojcu dziedziczymy także sposób w jaki rozwija się nasza tkanka mięśniowa. To bardzo ważne już na etapie płodowym, gdyż organizm matki dba o to, aby dziecko nie pozbawiło jej wszystkich substancji odżywczych. Gdyby nie to, że geny ojca oddziałują na łożysko i zapewniają mu odpowiedni wzrost, to dziecko zbyt słabe miałoby niewielkie szanse na przeżycie.

Tak więc to tata jest odpowiedzialny za to, aby dziecko osiągnęło odpowiedni wzrost i tym samym, poród odbył się bez komplikacji. 

Mleko matki a inteligencja dziecka 

Również nasi polscy naukowcy mają swój udział w badaniach związanych z inteligencją dziecka. Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego poszli o krok dalej i dokonali badań, które pozwoliły dowieść, że dzieci karmione mlekiem matki mają większy iloraz IQ. U badanych noworodków karmionych piersią stwierdzono większe zdolności poznawcze. Dodatkowo, wskaźnik inteligencji rósł wprost proporcjonalnie z wydłużaniem okresu, gdy podawano im naturalne mleko matki.

Źródło: www.zdrowie.radiozet.pl

Polecamy także:

Kofeina wpływa na płodność. Oto 10 sposobów, by odzwyczaić się od kawy

5 rzeczy, które mają duży wpływ na płodność mężczyzn

Starasz się o dziecko? Jedz śniadania – na dzień dobry i dobrą płodność

 

Komentarze: 1

To oczywista nieprawda. Nie dajcie się drogie panie oszukiwać i nie tolerujcie lizusostwa. Inteligencja jest po ojcu. Nie mam co do tego wątpliwości, bo zwracam na to uwagę w mojej pracy zawodowej. Zaobserwowane na setkach przypadków. Ktoś tu chce wam drogie panie zaszkodzić i spowodować, byście wybierali głąbów zamiast mądrych facetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *