Przyjęcie dla przyszłej mamy, czyli baby shower lub bociankowe

Baby shower – przyjęcie dla przyszłej mamy

Narodziny dziecka to dla przyszłych rodziców jeden z najważniejszych momentów w życiu. Przez całą ciążę przygotowują się na pojawienie się na świecie nowego członka rodziny. Zanim jednak nastąpi poród, coraz częściej organizuje się baby shower – przyjęcie dla przyszłej mamy. Jak wygląda organizacja baby shower? Kiedy zaplanować taką imprezę?  Jakie dekoracje i przekąski podać podczas przyjęcia dla przyszłej mamy? Jaki prezent z okazji narodzin dziecka będzie najlepszy? Zobacz, kiedy i jak zorganizować baby shower.

 

Baby shower – co to jest?

Baby shower to w dosłownym tłumaczeniu „dziecięcy prysznic”, ale symbolicznie chodzi o prysznic prezentów. Ideą baby shower jest bowiem wręczenie przyszłej mamie prezentów związanych z nową rolą w jej życiu – zwykle są to więc gadżety dla dziecka. Jednak baby shower jest czymś więc niż tylko obdarowaniem ciężarnej podgrzewaczami do butelek i pieluchami.

Baby shower to uroczystość na cześć mającego się wkrótce urodzić dziecka i jego mamy. To powód do radości i świętowania. To, jak będzie wyglądało przyjęcie, zależy tylko i wyłącznie od pomysłów organizatorów.

Baby shower urządza się zazwyczaj pod koniec ciąży, a przygotowaniami zajmuje się na ogół przyjaciółka, siostra lub mama ciężarnej, ale i przyszła mama może zorganizować bociankowe (polski odpowiednik baby shower). Przyjęcie najczęściej odbywa się w domu, choć nie tylko. Baby shower nie musi składać się wyłącznie z jednej imprezy – w USA, skąd pochodzi tradycja, Amerykanki organizują kilka takich spotkań, np. oddzielnie dla bliskich przyjaciółek, dalszych koleżanek z pracy albo rodziny. Liczba gości na baby shower oczywiście zależy od możliwości organizatorów.

Kiedy zorganizować baby shower?

Imprezę baby shower organizuje się w 8.–9. miesiącu ciąży, czyli w III trymestrze. To dobry czas także z punktu widzenia rozwoju ciąży. Przyszła mama czuje się na tyle dobrze, że sama może zorganizować przyjęcie, a jeśli to baby shower niespodzianka – będzie mogła w pełni w nim uczestniczyć.

Zobacz: Kalendarz ciąży, tydzień po tygodniu

Na przygotowanie baby shower nie potrzeba wiele czasu – ale dobrze jest zaplanować je ze szczegółami. Organizując bociankowe, trzeba wziąć pod uwagę miejsce, liczbę gości oraz to, jak się czuje przyszła mama – czy jest na specjalnej diecie, czy nie odczuwa dolegliwości ciążowych, które uniemożliwią udział w przyjęciu np. na świeżym powietrzu.

Organizacja przyjęcia baby shower – w domu czy na zewnątrz?

Gdzie zorganizować baby shower

Przyjęcie baby shower może być zorganizowane zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, w ogrodzie, w parku.

 

Przyjęcie baby shower można zorganizować w dowolnym miejscu – wszystko zależy od pomysłu, konwencji, liczby przewidzianych gości, no i możliwości finansowych. Coraz częściej baby shower organizuje się nie w domu, ale np. w kawiarni czy – zwłaszcza latem – w ogrodzie, parku.

Baby shower jako piknik organizuje się zazwyczaj późną wiosną albo latem – bociankowe na świeżym powietrzu będzie z pewnością tańszą opcją niż wynajem kawiarni, daje także możliwość zaproszenia większej liczby osób. W tym drugim przypadku, jeśli przyjęcie dla przyszłej mamy organizują przyjaciółki, mogą złożyć się na wynajem przestrzeni czy ogródka przy kawiarni.

Kogo zaprosić na baby shower – lista gości

Lista gości na baby shower składa się z kobiet. Mężczyźni nie biorą udziału w bociankowym – zresztą mają swój odpowiednik baby shower, czyli pępkowe. Przyjęcie z okazji zbliżających się narodzin dziecka to z założenia impreza kobieca – organizowana przez kobiety i dla kobiety, czyli przyszłej mamy. To znakomita okazja do wspólnych plotek, ploteczek, ale i wymiany doświadczeń związanych z porodem oraz macierzyństwem.

W baby shower uczestniczą mamy, siostry, przyjaciółki, jak i koleżanki z pracy czy zaprzyjaźnione sąsiadki. Liczba gości podczas baby shower zależy głównie od warunków, w jakich będzie organizowane przyjęcie.

Jak zorganizować idealne baby shower?

Jak zorganizować baby shower? Są dwie możliwości do wyboru: wynająć profesjonalną firmę, która zorganizuje przyjęcie od początku do końca, albo można urządzić je samodzielnie lub z przyjaciółką.

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się organizacją baby shower i jest to opcja z pewnością mało angażująca, choć na pewno nieco droższa niż samodzielna organizacja. Jeśli baby shower organizują koleżanki przyszłej mamy, muszą zrobić sobie plan.

O czym pamiętać, organizując baby shower:

Przede wszystkim lista gości – nie zapomnij o kobietach w rodzinie przyszłej mamy: warto zaprosić te, z którymi jest blisko i które chciałaby widzieć na tej uroczystości. Spośród gości, wybierz jedną, dwie przyjaciółki, które przyłączą się do organizacji baby shower. Co dwie głowy to niejedna.

Dekoracje – baby shower jest jak przyjęcie urodzinowe (tyle że przed narodzinami). Warto więc zadbać, by w pomieszczeniu, gdzie będzie się odbywało, nie zabrakło balonów, kwiatów, kolorowych girland. Dekoracje na baby shower często wybierane są w kolorze różowym lub niebieskim – w zależności, jaka jest płeć dziecka, które się za chwilę urodzi. Dekoracje na przyjęcie bociankowe znajdziemy w niemal każdym sklepie z wyposażeniem i dekoracją wnętrz – niektóre z nich mają wręcz oddzielne działy związane z baby shower.

Inspiracje dekoracyjne znajdziemy także w internecie – warto tu podglądać znane mamy, które chętnie dzielą się osobistym doświadczeniem, jak urządzały przyjęcie z okazji narodzin dziecka.

Dekoracje na baby shower

Dekoracje na przyjęciu baby shower nie muszą być tylko w różowych lub niebieskich kolorach związanych z płcią dziecka.

Jedzenie – podczas baby shower zazwyczaj je się małe przekąski na słodko i słono, raczej na zimno – tak, by nie musieć biegać między kuchnią a salonem – jeśli baby shower jest w domu. Przekąski bociankowe można zamówić w formie cateringu albo przygotować samodzielnie. Koreczki, babeczki, sałatki, ciasteczka z dekoracyjnymi ozdobami, owoce, świeże soki, woda z cytryną i miętą – to najlepsze pomysły na bufet baby shower.

Warto pamiętać, że baby shower to przyjęcie dla przyszłej mamy, zatem alkohol nie powinien gościć na stole. Jeśli jednak wiemy, że przyszła mama nie będzie miała problemu, by jej przyjaciółki napiły się czegoś alkoholowego, warto zadbać, by były to raczej lekkie napoje, typu białe wino czy musujące prosecco, a nie piwo czy wódka.

Tort z okazji baby shower to stały element menu.

 

Prezenty na baby shower – to nieodzowny element przyjęcia bociankowego. Co kupić na baby shower? Jakie prezenty dla przyszłej mamy będą praktyczne i ładne? Najlepsze prezenty na baby shower to takie, które pomogą przyszłej mamie w opiece i pielęgnacji noworodka, a potem niemowlaka. Sprawdzą się więc, np.

– elektroniczna niania

– butelka do mleka

– podgrzewacz do butelek

– miś-szumiś (maskotka wydająca uspokajające szumy)

– kosz na brudne pieluchy

– kołyska

– bujaczek

– laktator

– ubranka dla malucha

– mata dla malucha

– pościel do łóżeczka noworodka

– lampka nocna do pokoju maluszka

– ramki do zdjęć (z pewnością powstanie ich wiele, gdy dziecko się urodzi)

– tort z pampersów (albo inny kształt wykonany z przyborów do pielęgnacji noworodka) tort z pieluch 

– Kosz z kosmetykami dla mamy i dziecka

Jeśli wiemy, że wyprawka dla dziecka jest już przygotowana przez przyszłą mamę, wówczas nie zasypujmy jej kolejnymi gadżetami dla malucha, a skupmy się na samej przyszłej mamie.

Co kupić przyszłej mamie? Z okazji baby shower można podarować nie tylko praktyczne przedmioty – takie jak kosmetyki czy coś z wyposażenia wnętrz, ale także ciekawą książkę dotyczącą macierzyństwa, jak i np. voucher do SPA, który będzie mogła wykorzystać po okresie połogu.

Zobacz: Prezenty z pampersów – oryginalny i praktyczny podarunek z okazji narodzin dziecka

Zabawy podczas baby shower

Zabawy z okazji baby shower

Zabawy podczas baby shower nie mogą zmęczyć przyszłej mamy. Mają być lekkie i odstresowujące.

 

 

Baby shower to nie tylko prezenty, ale i świetna zabawa w gronie najbliższych sobie kobiet. Jakie popularne zabawy podczas baby shower są organizowane? Np.:  

wymyślanie imion dla dziecka – albo losowanie imienia ze słoiczka. Jeśli grono uczestniczek ma poczucie humoru, można pozwolić sobie na jakieś nietypowe imiona, których z pewnością przyszła mama nie weźmie nawet pod uwagę, ale zabawa dostarczy radości i śmiechu.

zagadki, kim będzie dziecko, jak dorośnie – tu znów sprawdzi się pomysł z losowaniem, co może być swego rodzaju wróżbą.

robienie listy obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem – przydział zadań dla przyszłego taty.

zgadywanie, jaki kolor oczu będzie miało dziecko, biorąc pod uwagę kolor oczu rodziców, dziadków czy dalszej rodziny.

losowanie karteczki z liczbą rodzeństwa i czasem, kiedy znów pojawi się ciąża.

Zobacz: Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem?

Wszystkie zabawy podczas baby shower powinny być proste i nieco z przymrużeniem oka – służyć mają odstresowaniu przyszłej mamy. Warto unikać podczas takiego przyjęcia trudnych i skrajnych opowieści o tym, jak wygląda poród (zwłaszcza gdy przyszła mama odczuwa poważny lęk przed nim), „straszenia” nieprzespanymi nocami czy udzielania porad dotyczących macierzyństwa. Baby shower to przyjęcie radosne i lekkie – takie, podczas którego przyszła mama zrelaksuje się w kobiecym gronie i ze spokojem będzie czekała na narodziny maluszka.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Poród – czy naprawdę jest taki straszny? Przygotuj się!

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *