Współpraca płatna

Czym jest epigenetyka i jakie ma znaczenie w dawstwie komórek jajowych?

Kiedy materiał genetyczny dziecka, które nosisz i rozwijasz w sobie, różni się od Twojego własnego, zastanawiasz się, jak bardzo Twoje dziecko będzie do Ciebie podobne, jak będzie wyglądało i czy w ogóle będzie podobne do Ciebie. Dzięki epigenetyce odpowiedź brzmi: bardziej niż myślisz!

Epigenetyka to nauka zajmująca się badaniem zmian w ekspresji genów, która wykazała, że środowisko i sposób postępowania wpływają na sposób, w jaki geny są wykorzystywane.

W tym artykule mówimy o tym, jak epigenetyka sprawia, że nawet jeśli w przypadku dawstwa komórek jajowych matka nie dostarczyła DNA, to jej ciało nosi ciążę i buduje dziecko, więc jej środowisko, zachowanie i wybory wpływają na to, jak te geny są wykorzystywane.

Rezygnacja z przekazywania swoich genów

Wykorzystanie komórek jajowych dawczyni do zajścia w ciążę jest techniką wspomaganego rozrodu, która pomogła wielu kobietom na całym świecie zostać matkami. Komórka jajowa dawczyni jest zapładniana w procedurze IVF nasieniem partnera lub dawcy w celu stworzenia zarodków, które są następnie przenoszone do macicy pacjentki w celu uzyskania pożądanej ciąży.

Oznacza to, że matka musi pogodzić się z faktem, że jej dziecko nie będzie miało jej genów, lecz będzie posiadać materiał genetyczny dawcy.

Obciążenie genetyczne nie jest jednak wszystkim i końcem całej historii. To, w jaki sposób geny zostaną wykorzystane i zinterpretowane, będzie zależeć od biologicznej matki (kobiety biorczyni), i tutaj ważna staje się rola epigenetyki.

Czym jest epigenetyka?

Geny to kody, na których budowane jest życie i które stanowią plan budowy naszych ciał. Geny, które posiadamy, są dziedziczone od naszej genetycznej matki i ojca, a nasz kod genetyczny nie może zostać zmieniony.

Niemniej jednak, ten kod DNA musi zostać odczytany, wyrażony (zinterpretowany) i wykorzystany, i tu właśnie wkracza epigenetyka. Epigenetyka odnosi się do sposobu wykorzystania kodu: które geny są aktywowane, a które dezaktywowane. To włączanie i wyłączanie jest odwracalne i wpływa na nie wiele czynników, takich jak dieta, styl życia itp. Uwzględniając to, możemy zauważyć, że biologiczna matka i środowisko macicy matki mają ogromny epigenetyczny wpływ na jej rozwijające się dziecko.

Przeczytaj także: Zalety korzystania z banku komórek jajowych

Wychowanie czy pielęgnacja?

Jednym ze sposobów myślenia o tym, jak epigenetyka łączy cię z dzieckiem poczętym z komórek od dawczyni, jest przypomnienie sobie ulubionej piosenki, której znasz więcej niż jedną wersję. Każda wersja coveru tej piosenki ma te same podstawowe nuty i słowa, ale ostateczna wersja różni się w zależności od tego, jak artysta ją interpretuje i wykonuje. W podobny sposób, gdy Twoje rozwijające się dziecko rośnie w Tobie, Twój styl życia wpłynie na to, w jaki sposób odtwarzana jest jego piosenka.

Ta zdolność naszych ciał do włączania i wyłączania naszych genów występuje przez całe nasze życie, co oznacza, że zarówno natura (obciążenie genetyczne), jak i wychowanie (sposób, w jaki matka wpływa na ekspresję genów) współpracują ze sobą w harmonii, przyczyniając się do ukształtowania Twojego przyszłego dziecka.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące korzystania z komórek jajowych od dawczyń lub jesteś zainteresowana naszymi zestawami mrożonych komórek jajowych od dawczyń z naszego banku komórek jajowych, nie wahaj się skontaktować z jednym z naszych koordynatorów, który z przyjemnością pomoże Ci znaleźć idealną dawczynię.

Możesz też odwiedzić stronę www.ovobank.com i lub skontaktować się z nami droga mailowa pod adresem info@ovobank.com.

Współpraca płatna

POLECAMY TAKŻE: 

Dobór dawczyni i badanie zgodności genetycznej w celu narodzin zdrowego dziecka

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *