dlaczego waga w ciąży spada

Dlaczego chudnę w ciąży? Przyczyny utraty wagi i wpływ na rozwój dziecka

Zdecydowana większość przyszłych mam martwi się, by w ciąży zanadto nie przytyć. Zbyt wysoki przyrost masy ciała sprzyja komplikacjom i utrudnia powrót do dawnej sylwetki po porodzie. Chudnięcie w ciąży raczej nie jest pierwszą niepokojącą myślą ciężarnych, jednak okazuje się, że zjawisko to dotyczy wielu przyszłych mam. O czym świadczy utrata wagi w ciąży? 

Czy chudnięcie w ciąży jest normalne?

Początek ciąży u wiele kobiet wiąże się z mdłościami, wymiotami i niechęcią do spożywania posiłków. Taki stan rzeczy automatycznie wpływa na spadek wagi. Utrata wagi w ciąży w pierwszym trymestrze nie powinna być jednak większa niż 2 kg. W przeciwnym razie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Ile przytyć w ciąży?

Panuje opinia, iż przyszła mama może przytyć w ciąży od 7 do 12 kg. To dość szeroki zakres, jednak mimo wszystko uproszczony. Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży zależy bowiem od tego, jakie BMI miałyśmy przed ciążą. Czym szczuplejsza mama, tym więcej powinna przytyć, i odwrotnie.

Przewidywany przyrost masy ciała w podziale na BMI:

  • BMI poniżej 18,5 – przyrost masy od 12,5 do 18 kg
  • BMI 18,5 – 24,9 – przyrost masy od 11,5 do 16 kg
  • BMI 25 – 29,9 – przyrost masy od 7 do 11,5 kg
  • BMI powyżej 30 kg – przyrost masy do 5 do 9 kg

Ważne! W niektórych przypadkach zaleca się, by przyszła mama nie przytyła w ciąży wcale lub nawet straciła do 7 kg! Dotyczy to kobiet o BMI świadczącym o dużej otyłości. Oczywiście nie chodzi o to, by zacząć głodzić siebie i dziecko.

Raczej by zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę z absolutnym zakazem słodkości i fast-foodów, a także zwiększyć aktywność fizyczną, np. codziennie spacerować. W takiej sytuacji dodatkowe ciążowe kilogramy wzrosną kosztem tych nagromadzonych w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.

Utrata wagi w ciąży – I trymestr

W pierwszych tygodniach ciąży utrata wagi jest zjawiskiem dość częstym i nie stanowi powodu do niepokoju. Typowe dla tego okresu mdłości, wymioty, zmiany smaków, brak apetytu, niechęć do niektórych potraw – wszystko to przyczynia się do spadku kilogramów. U kobiet o normalnej masie ciała oraz tych z lekką nadwagą maluszek czerpie wtedy energię z magazynów tkanki tłuszczowej.

A co z kobietami, które zawsze były szczupłe i nawet gdy chciały, trudno było im przybrać na wadze? W ciąży ta tendencja może się utrzymać. Ze względu na podjęty przez organizm wysiłek może nastąpić spadek wagi na początku ciąży, a i w kolejnych jej miesiącach przyrost masy ciała bywa niewielki.

Przeczytaj także: Probiotyki i prebiotyki – czym się różnią i kiedy warto je stosować w ciąży

Warto też pamiętać, iż przyrost masy ciała nie jest równomierny przez całą ciążę. W I trymestrze zyskujemy najmniej dodatkowych kilogramów – zwykle nie więcej niż 2 kg do końca 3. miesiąca. Najwięcej przybieramy w II trymestrze, by przyrost ten (choć nieznacznie) zwolnił od 7. miesiąca.

Prawidłowa dieta w ciąży

Jeszcze kilkanaście lat temu całkiem dobrze miał się mit o tym, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dziś świadomość wartości zdrowej diety jest coraz powszechniejsza. Przyszłe mamy coraz rzadziej pozwalają sobie na objadanie, przeciwnie – nawet te, których dieta przed ciążą pozostawiała wiele do życzenia, zupełnie zmieniają swoje nawyki żywieniowe.

Zapotrzebowanie kaloryczne w I trymestrze ciąży nie zmienia się. W II wynosi +360 kcal dziennie. W III natomiast: +475 kcal.

Jeśli zmieniłaś swoją dietę na zdrowszą – unikasz słodyczy, fast-foodów, przetworzonej żywności i węglowodanów – spadek masy ciała będzie czymś naturalnym. Nie dzieje się to kosztem zdrowia maleństwa, przeciwnie!

Podstawą w ciąży jest zbilansowana dieta. Jeśli się jej trzymasz, wszystko jest w porządku! Oczywiście nie jest to czas na odchudzanie – ważne, by dostarczyć dwóm jakże cennym organizmom wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Podstawą diety przyszłej mamy powinna być tzw. „Big five” – wielka piątka, która zapewnia zdrowy rozwój maluszka i dobrą kondycję jego mamy:

  • kwas DHA
  • jod
  • witamina D
  • kwas foliowy
  • żelazo

Nie można też zapomnieć o aktywności fizycznej – oczywiście takiej dostosowanej do warunków kobiety w ciąży. Niezależnie od tego, czy wcześniej byłaś aktywna, czy nie, w ciąży pamiętaj o ruchu – choć na spacery, odwiedzaj pływalnię, ćwicz jogę, pilates lub zapisz się na specjalne zajęcia dla ciężarnych. Dzięki temu nie tylko zachowasz prawidłową wagę w ciąży, ale też ułatwisz sobie poród i powrót do dawnej kondycji po nim.

Przeczytaj także: Jak ograniczyć słodycze? (nie musisz się z nim definitywnie żegnać)

Kiedy utrata wagi w ciąży stanowi powód do niepokoju

Oczywiście fakt, iż w większość przypadków utrata masy ciała w ciąży nie jest powodem do niepokoju nie oznacza, iż zawsze jest to zjawisko mieszczące się w normie. Kobieta, która źle się odżywia, nie je ze stresu lub przepracowania, radykalnie odchudza się ciąży lub z innego powodu ogranicza dostarczanie swojemu organizmowi składników odżywczych, naraża siebie i swoje dziecko na powikłania.

Jednym z powikłań chudnięcia w ciąży wywołanej złym odżywianiem jest przedwczesny poród. Osłabiony organizm nie radzi sobie dobrze z obciążeniem, jakim jest dla niego ciąża. W związku z tym istnieje ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, oddzielenia się łożyska czy pojawienia się infekcji płynu owodniowego.

Rozwój dziecka może być spowolniony, a ono samo przyjść na świat z niską masą urodzeniową. Wszystko to zwiększa ryzyko chorób, a nawet śmierci noworodka. Nawet jeśli nie dojdzie do takich komplikacji tuż po urodzeniu, w późniejszym życiu dziecko może zachorować na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia.

Jeśli jednak zdrowo się odżywiasz, dostarczasz sobie i maleństwu odpowiednią ilość kalorii, nie obawiaj się! Nawet jeśli w ciąży przytyjesz niewiele, zachowasz siły, by bezpiecznie urodzić zdrowe maleństwo.

Pamiętaj o badaniach

Zaokrąglony brzuszek, pełna pupa, wielkie piersi – taki wizerunek kobiety niosącej w sobie nowe życie ma w głowie większość przyszłych mam. Pamiętajmy jednak, iż każda ciąża jest indywidualna.

Podczas gdy jedna kobieta przytyje ponad 20 kg, inna może przytyć zaledwie 7 kg lub nawet mniej. Najważniejsze jest regularne stawianie się na wizyty lekarskie, wykonywanie badań biochemicznych zgodnie z zaleceniami, ale też zgłaszanie lekarzowi prowadzącemu wszelkich niepokojących objawów.

Wiarygodnym wyznacznikiem zdrowego rozwoju maluszka jest badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu lekarz może ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy przyrost jego masy ciała mieści się w normach. Jeśli tak jest, nie ma powodu do niepokoju!

Pamiętajmy też, że „duże” mamy nie zawsze rodzą duże dzieci i odwrotnie. Genetyka z jednej strony robi swoje, a z drugiej nie powinniśmy jej traktować jako jedyny wyznacznik.

Zamiast więc denerwować się utratą wagi w ciąży i porównywać z innymi mamami, spędźmy ten czas na odpoczynku i dbaniu o siebie. To najlepiej zrobi zarówno nam, jak i naszemu dziecku!

 

Źródło:
Świątkowska D.(oprac.), Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka, Warszawa, dostępne na: https://imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
Lautenbach D., Rolnik A., Kaźmierczak A., Kardasz K., Preis K., Zależność między przyrostem masy ciała w ciąży a występowaniem nieprawidłowej masy urodzeniowej noworodków oraz powikłań matczynych, Lublin 2017, s. 185-202.
https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/spadek-wagi-w-ciazy-czy-normalne-jaka-jest-prawidlowa-waga-w-ciazy-aa-f7MM-7vyQ-dUC5.html
https://hpba.pl/prawidlowy-przyrost-masy-w-ciazy/
Matczyny BMI oraz przyrost masy ciała w ciąży i ich wpływ na wyniki położnicze u kobiet z cukrzycą ciążową [w:] Ginekol Pol. 2011, 82, s. 827-833. Dostępne na: https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46267/33055

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  7 najczęstszych błędów żywieniowych kobiet w ciąży

7 najczęstszych błędów żywieniowych kobiet w ciąży

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *