2 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Najlepszy czas na zapłodnienie

2. tydzień ciąży

2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży to owulacja. Dojrzała komórka jajowa zaczyna wędrówkę od pęcherzyka Graffa przez jajowód aż do macicy.  To najlepszy moment na zapłodnienie. Jeśli komórka jajowa nie zostałaby zapłodniona – uległaby  złuszczeniu, a ty dostałabyś miesiączki. 

Jednak jeśli ty i twój partner współżyjecie w tym czasie – macie 25 procent szans, że plemnik spotka się z komórką jajową i dojdzie do zapłodnienia w twoim jajowodzie. Stamtąd – prawidłowo wędrujący zarodek – przemieści się aż do macicy, gdzie rozpocznie swój  gwałtowny rozwój i będzie 5 milionów razy większy niż w chwili obecnej.  

2 tydzień ciąży: jak obliczyć owulację, kiedy pęcherzyk Graffa pęknie?

Owulacja u kobiety regularnie miesiączkującej może występować między 9 a 21 dniem cyklu i nie należy oczekiwać, że pęcherzyk dokładnie w połowie cyklu musi uwolnić komórkę jajową. Przykładowo kobiety z 40-dniowym cyklem mogą się spodziewać owulacji w 20 dniu, natomiast zdarza się, że lekarze prowadzą monitoring owulacji tylko do 15-16 dnia cyklu. Kobieta dostaje wówczas informację, że pęcherzyk rósł, lecz nie pękł, nie bierze się natomiast pod uwagę, że akurat ma 40-dniowy cykl owulacyjny, a owulację w 20 dniu cyklu. W takim przypadku nie był to niepękający pęcherzyk, tylko po prostu owulacja nastąpiła później – dlatego tak ważne jest, by czas poprzedzający planowanie dziecka przyniósł wiedzę na temat długości cyklu. I choć zdaniem lekarzy nie jest dobre, gdy mamy do czynienia z rzadką owulacją, to takie przypadki się zdarzają w ramach normalnej, populacyjnej zmienności.

KALENDARZ OWULACJI – SPRAWDŹ, KIEDY MASZ DNI PŁODNE

2 tydzień ciąży – dlaczego pęcherzyk Graafa nie pęka

Może się zdarzyć, że pęcherzyk Graffa nie pęknie, a komórka jajowa nie uwolni się. Jeśli tak się stanie – do zapłodnienia nie dojdzie. Dzieje się tak, gdy na jajniku pojawiają się zrosty, otacza go tkanka łączna – wówczas pęcherzyk rośnie, ale nie pęka. Ponadto, zdarzają się także sytuacje, gdy pęcherzyk jest zupełnie patologiczny, wprawdzie obserwujemy jego wzrost, ale nie oznacza to, że zawiera prawidłową komórkę jajową, która mogłaby zostać zapłodniona. 

Choć niepękający pęcherzyk spowoduje, że nie zajdziesz w ciążę, taka sytuacja nie musi powtórzyć się w kolejnym cyklu.  

SPRAWDŹ, CZYM JEST ZESPÓŁ NIEPĘKAJĄCEGO PĘCHERZYKA GRAFFA

2 tydzień ciąży: Jeszcze nie możesz zrobić testu ciążowego

Wciąż  nie  możesz wiedzieć, czy jesteś w ciąży, ale  możesz to kontrolować. Kobiety, które swoje starania o dziecko oparły o naturalne metody planowania rodziny, czyli NPR, obserwują w okresie poowulacyjnym brak spadku temperatury – i wiedzą o zapłodnieniu już bardzo wcześnie. Jeśli nie stosujesz tej metody – musisz poczekać przynajmniej dwa tygodnie.

Najczęściej mówimy, że ciąża trwa 9 miesięcy, ale w medycynie miarą są tygodnie. Wiele kobiet w ciąży ma problem z określeniem miesiąca ciąży, ponieważ te mają różną długość – wszak mamy miesiące, które mają 28, 29, 30 oraz 31 dni. Stąd różnice. Ciąża liczona w tygodniach trwa 10 miesięcy ciążowych (tzw. księżycowych, które trwają 28 dni – tyle samo co cykl owulacyjny kobiety).

WARTO WIEDZIEĆ: Ile trwa ciąża – ile tygodni ma. Sprawdź, jak obliczyć wiek ciąży i datę porodu

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *