10 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży
10 tydzień ciąży
To już 10 tydzień ciąży – powoli zbliżasz się do zakończenia pierwszego trymestru ciąży. To dobra wiadomość, bo to powinno zakończyć lub zauważalnie złagodzić wszelkie dolegliwości ciążowe. 10 tydzień ciąży to czas, kiedy musisz mieć zrobione podstawowe badania. Twoje dziecko jest już całkiem spore – od poprzedniego tygodnia znów urosło ponad dwukrotnie.
10 tydzień ciąży: rozwój dziecka
• Od poprzedniego tygodnia twoje dziecko znów wykonało gigantyczny skok rozwojowy
• w 10 tygodniu ciąży dziecko mierzy 3 cm – jest to długość mierzona od czubka główki do pośladków, oraz waży 3 gramy (to aż trzy razy więcej od ubiegłego tygodnia).
• “Dzidzia” wygląda coraz bardziej wyjściowo – można się już w niej doszukiwać prawie uroczego bobasa.
• Oczy dziecka, mimo że pokrywają się w 10 tygodniu ciąży cieniutką warstwą powiek, wciąż umieszczone są z boku główki. Od tego tygodnia powoli będą się jednak przemieszczać na swoje właściwe miejsce.
• W 10 tygodniu ciąży kształtuje się pępowina, która zaczyna przetaczać krew między tobą o dzieckiem.
• Dziecko ma już żołądek, jelita i ukształtowany mózg. Dziecku zginają się rączki w łokciach, zauważalnie rozwinęły się także ramiona. Pod dziąsłami zaczynają kształtować się zalążki zębów.
• 10 tydzień ciąży to kształtowanie się narządów płciowych – są jednak za mało widoczne na USG, by móc dowiedzieć się, jakiej płci jest dziecko.
• W tym tygodniu twojemu dziecku odpadnie ogonek, a zaczną być widoczne nóżki i paluszki – choć jeszcze połączone błoną.
• 10 tydzień ciąży to wyjątkowy moment ewolucji – płód zaczyna przypominać kształtem małą istotę ludzką.
10 tydzień ciąży: jak się czuje mama
• Paradoksalnie możesz zauważyć, że odkąd jesteś w ciąży zamiast przytyć, schudłaś – to wynik hormonów, ale także wciąż trwających wymiotów. Pamiętaj, żeby uzupełniać płyny i nie doprowadzić do odwodnienia. Jeśli wymioty będą ciągłe, koniecznie odwiedź lekarza.
• Oprócz dolegliwości z poprzednich tygodni, możesz odczuwać także lekkie zawroty głowy. Jeśli towarzyszyć temu będzie uczucie wzmożonego bicia serca (kołatanie) czy przed oczami pojawiać zaczną ci się mroczki – powiedz o tym lekarzowi, który może zlecić ci badania wykluczające niedokrwistość.
• Twoje piersi są duże i obrzmiałe – wciąż nie lubisz, jak się je dotyka. Są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie bodźcie dotykowe. Łagodzić ten stan możesz na przykład podczas kąpieli lub prysznica – rób nim delikatny masaż piersi. Strumień wody nie powinien powodować przykrych doznań.
• 10. tydzień ciąży może także przynieść pobolewanie w podbrzuszu. To skutek rozciągającej się miednicy. Ból może przypominać ci ten sprzed okresu – powiedz o tym lekarzowi, bo być może uzna za właściwe przypisanie ci jakichś bezpiecznych środków rozkurczających.
10 tydzień ciąży: zalecenia dla mamy
• Jeśli dolegliwości ciążowe stały się nieznośne i utrudniają ci wykonywanie obowiązków w pracy, możesz wziąć kilka dni zwolnienia. Nie musisz iść na długie L4, ale kilka dni urlopu może ci pomóc.
WAŻNE: Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie w ciąży otrzymają te kobiety, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Podlegają mu np. ciężarne pracujące w ramach umowy o pracę (niezależnie od czasu, na jaki umowa została zawarta). Z kolei, jeśli kobieta w ciąży prowadzi własną działalność gospodarczą lub pracuje w ramach umowy-zlecenia, to warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest dobrowolne, dodatkowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, które przy tych umowach nie jest obowiązkowe.
SPRAWDŹ: Jak długo możesz być na zwolnieniu lekarskim w ciąży?
• W swojej diecie nie zapominaj o odpowiedniej ilości wapnia – pierwiastek ten jest bardzo ważny zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Zapotrzebowanie na wapń dla kobiet w 10 tygodniu ciąży wynosi 1000 mg/dziennie. Jeśli twoja dieta nie dostarczy odpowiedniej ilości wapnia, dziecko, któremu też jest on potrzebny, “wyssie” go sobie z twoich zapasów. W konsekwencji możesz zaobserwować psucie się zębów oraz narazić się na choroby układu kostnego.
• Produkty bogate w wapń to między innymi: mleko, sery, sardynki, brokuły, jogurty, orzechy. W porozumieniu z lekarzem możesz stosować także odpowiednią suplementację.
• Jeśli nie zaczęłaś odpowiedniej pielęgnacji skóry brzucha – zacznij teraz. Pamiętaj, że od tego momentu Twój brzuch będzie gwałtownie rósł – co może spowodować niechciane rozstępy. Tylko w pierwszej ich fazie możliwe jest skuteczne ich złagodzenie. Nie zapominaj także o skórze piersi – jest wrażliwa, a jednocześnie także wystawiona na wysiłek w związku z przygotowywaniem się do karmienia. Wybieraj tylko naturalne kosmetyki poprawiające jędrność i elastyczność skóry brzucha i biustu. Możesz także stosować domowe sposoby na rozstępy.
• Zrób badania. W 10 tygodniu ciąży powinnaś zrobić:
Grupa krwi i Rh
Przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych
Morfologia
Badanie ogólne moczu
Glukoza
VDRL
HIV
HCV
Badanie w kierunku Toxoplazmozy (IgG I IgM) oraz różyczki
• W 10 tygodniu ciąży prawdopodobnie będziesz miała wykonane USG – lekarz oceni rozwój dziecka, poda przybliżony czas porodu.
Sprawdź, kiedy urodzisz: KALKULATOR PORODU
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz