9 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

9 tydzień ciąży - najważniejsze sprawy i badania

9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży – jak to szybko zleciało – za chwilę skończysz pierwszy trymestr ciąży. Jeszcze szybciej jednak zachodzą zmiany w rozwoju twojego dziecka, które już nie jest tylko zbiorem komórek, ale płodem, u którego w 9 tygodniu widać już paluszki i kciuki. To już mały człowieczek. Ty nadal jesteś zmęczona, senna i walczysz z nudnościami. Pomału zauważasz zmiany w swoim wyglądzie. 

9 tydzień ciąży: rozwój dziecka

• Twoje dziecko rośnie jak na drożdżach. W 9 tygodniu ciąży dziecko mierzy do 1,7 cm i waży 1 gram. Prawdziwy olbrzym. 

• Twoje maleństwo uwielbia się ruszać – robi to coraz częściej i chętniej. Nadal nie czujesz tego – cierpliwości, ten wzruszający moment z pewnością nastąpi, a potem będziesz marzyła, by dzidziuś poszedł sobie spać i nie męczył mamy silnymi kuksańcami. 

9 tydzień ciąży: Ruchy dziecka to dla niego gimnastyka, która ćwiczy kształtujący się układ mięśniowy.

• W 9 tygodniu ciąży dziecko ma zauważalnie wydłużone kończyny, a paluszki nie są już połączone błoną.

 • W najbliższym czasie twoje dziecko  zwiększy swoje rozmiary, aż trzykrotnie. Jego organy będą stale się rozwijać, nabierając cech wyglądu dorosłego człowieka.

 

9 tydzień ciąży: jak się czuje mama

Nareszcie zaczynasz zauważać zmiany – brzuszek się powiększył, o czym świadczą przyciasne ubrania (może to dobry czas na przegląd garderoby?)

Twoje piersi w 9 tygodniu ciąży są pełne, jędrne, nawodnione – bardzo sexy. Dodatkowo w okolicach brodawek pojawić się mogą guzki Montgomery’ego – są to gruczoły łojowe, które mają za zadanie nawilżać brodawkę i otoczkę.

Twoje samopoczucie w 9 tygodniu ciąży wciąż pozostawia wiele do życzenia. Pewnie zdążyłaś się przyzwyczaić do senności i częstego oddawania moczu – może potrafisz wręcz sobie z tego żartować. Nudności mogą się jednak tym tygodniu nasilać. Jeśli będą nieprzerwanie ciągłe – skonsultuj problem z lekarzem.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to jednostka chorobowa, która może być bardzo szkodliwa i prowadzić np. do uszkodzenia wątroby.Choroba wpływa na dziecko i organizm matki, dlatego nie należy bagatelizować jej. 

Im bliżej końca pierwszego trymestru (9 tydzień ciąży), wszystkie dolegliwości ciążowe powinny ustąpić.

9 tydzień ciąży: zalecenia dla mamy

• Jeśli organizm upomina się o odpoczynek – spełnij jego prośbę.

• Obserwuj swoje ciało, bądź czujna i jeśli pojawią się plamienia – skonsultuj to z lekarzem.

• W miarę możliwości i samopoczucie, bądź aktywną kobietą w ciąży: jeśli ćwiczenia sprawiają Ci trudność, spaceruj i dotleniaj się. Dobrą formą ćwiczeń dla kobiet w ciąży, jest pływanie.

• Nie zapominaj o kwasie foliowym!

9 tydzień ciąży – ważne: Jeśli nie zrobiłaś jeszcze wszystkich zalecanych badań, wykonaj je – to dla dobra Twojego i dziecka.

• Nie jedz za dwoje – Twoja dieta musi być przede wszystkim zbilansowana. Nie ilość, a jakość się tu liczy. 

• Pewnie od jakiegoś czasu czytasz wszystko na temat ciąży, być może zapisałaś się do kilku grup społecznościowych dla mam i przyszłych mam – to dobrze. Z pewnością inne kobiety mogą być dla ciebie wsparciem podczas ciąży.

• Pamiętaj jednak, że porady innych mam nie muszą być najlepsze dla Ciebiekażda ciąża jest inna i nie wszystkie zalecenia odnoszą się do każdej ciężarnej. Bądź rozsądna w przyjmowaniu takich rad, a w razie wątpliwości medycznych, skonsultuj się z lekarzem – a nie wujkiem Googlem. 

Ile trwa ciąża – ile tygodni ma? Sprawdź: Jak obliczyć wiek ciąży i termin porodu

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *