jak obliczyc wiek ciazy po in vitro i inseminacji

Lekarz odpowiada: Jak wyliczyć wiek ciąży po in vitro i po inseminacji?

Ile dokładnie trwa ciąża? Zastanawiasz się, jak wyliczyć jej wiek po in vitro lub po inseminacji? Na pytania związane z terminem porodu odpowiada dr Arkadiusz Adamczyk z Kliniki Bocian w Katowicach.

Ile dokładnie trwa ciąża?

Ciąża to stan trwający od momentu zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej kobiety z plemnikiem. Umownie określa się, że trwa 9 miesięcy, które dzieli się na 3 trymestry. Czasami mówi się także, że trwa 10 miesięcy księżycowych – każdy z nich trwa 28 dni, czyli tyle, ile standardowa długość cyklu miesiączkowego kobiety. 

Długość ciąży, która jest określana mianem prawidłowej wynosi od 38 do 42 tygodni. Łącznie daje to ok. 280 dni (wahania najczęściej mieszczą się w granicach 20 dni). 

>>> Nie wiesz, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś? Sprawdź na naszym kalkulatorze ciąży

Już podczas pierwszej wizyty potwierdzającej ciążę, specjalista informuje kobietę, jaki jest wiek jej ciąży, a także na kiedy przypada termin porodu.

Jak wyliczyć wiek ciąży po in vitro i po inseminacji?

– Wiek ciąży w przypadku zapłodnienia metodą in vitro oraz inseminacji oblicza się podobnie, jak ma to miejsce przy naturalnym poczęciu – podkreśla dr Arkadiusz Adamczyk z Kliniki Bocian w Katowicach. Za pierwszy dzień uznaje się pierwszy dzień miesiączki cyklu, w którym doszło do transferu zarodka do jamy macicy, czy też inseminacji.

Może się oczywiście zdarzyć, że w efekcie stymulacji hormonalnej miesiączka ulega przesunięciu, w takim przypadku moment punkcji jajników i zapłodnienia komórek jajowych uznawany jest za dzień owulacji i od tej daty odejmuje się 14 dni, to jest taki średni czas między rozpoczęciem miesiączki a owulacją. W ten sposób uzyskujemy termin, od którego liczony jest wiek ciąży – dodaje.

Sprawdź: Data porodu. Kalkulator porodu

Możemy również obliczyć termin porodu na podstawie daty zapłodnienia, a w przypadku in vitro dokładnie wiemy, kiedy to nastąpiło. Wówczas od daty zapłodnienia odejmujemy 7 dni i 3 miesiące, a następnie dodajemy 1 rok.


dr arkadiusz adamczyk klinika bocian nieplodnirazemKonsultacja merytoryczna: dr Arkadiusz Adamczyk

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Katowicach.

 

 


Polecamy także:

Lekarz odpowiada: Obniżona rezerwa jajnikowa – szanse na ciążę, badania

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *