narodziny dziecka krok po kroku nieplodnirazem

Narodziny dziecka – najpiękniejsza chwila. Jak wyglądają krok po kroku?

Przez całą ciążę czekasz na ten najważniejszy moment – narodziny dziecka. Ogromną dumą napawa cię twoja nowa funkcja: bycie mamą. Coraz częściej myślisz o tej chwili, gdy weźmiesz maleństwo w ramiona i rozpoczniecie wspólne życie. Jak będzie wyglądał poród? Jak spędzisz pierwsze chwile z maleństwem? 

Przed terminem porodu – przygotowanie

Jeśli tylko masz siłę, to na kilka dni przed porodem zaczynasz intensywnie porządkować swoje sprawy, a być może zaczynasz sprzątać dom, układasz nawet dawno zapomniane przedmioty, gdyż w tym momencie wiele rzeczy ma dla ciebie ogromne znaczenie. Pokój albo łóżeczko dziecka już czeka na jego przyjście, torba do szpitala już dawno spakowana spoczywa w odpowiednim miejscu, a plan porodu, jeśli go przygotowałaś, został wielokrotnie dokładnie przeanalizowany i dopracowany.

Aż wreszcie nadchodzi ten dzień – jeden z najpiękniejszych w twoim życiu. Dzień narodzin twojego dziecka przepełniony będzie zarówno radością, jak również niepokojem. Te odmienne, tak kontrastowe stany emocjonalne są zupełnie naturalne, zwłaszcza tuż przed porodem, i wpisane w finałowy okres ciąży.

Pierwsze spotkanie z twoim dzieckiem, niezależnie od tego, czy nastąpiło zgodnie z planem, czy przebiegło zupełnie inaczej, zazwyczaj jest piękne i pełne niezwykłych wzruszeń. 

Poród – złożony proces fizjologiczny

Poród to nie tylko cud narodzin, lecz także niezwykły proces fizjologiczny spowodowany dojrzałością płodu. Poród określa czas przechodzenia dziecka z życia wewnątrzmacicznego do odrębnego i samodzielnego życia. Podczas porodu następuje szereg procesów, dzięki którym rodzi się dziecko, a potem z organizmu zostaje wydalony płyn owodniowy (wody płodowe) i łożysko.

Czasem zdarza się, że wody płodowe odchodzą wcześniej, zwiastując rozpoczynający się poród. Niezależnie od tego, pierwsze chwile po porodzie bywają dla młodych mam nie tylko piękne, lecz także trudne. Dlatego warto się na nie przygotować psychicznie, aby okazały się łatwiejsze niż to sobie wyobrażamy.

Tuż po porodzie – poród łożyska

Już po chwili od narodzin Twojego dziecka następuje ostatni etap porodu, czyli urodzenie łożyska. Większość kobiet jest wówczas w stanie euforii i praktycznie nie czuje tego momentu, gdy łożysko pod wpływem niebolesnych skurczów jest wydalane na zewnątrz.

Zadaniem lekarza jest dokładne sprawdzenie, czy łożysko zostało usunięte w całości z organizmu. Jeśli okaże się, że nie udało się to i część łożyska nadal przylega do macicy, lekarze muszą przeprowadzić zabieg usunięcia jego resztek, stosując tzw. łyżeczkowanie.

Zabieg łyżeczkowania macicy polega na starannym usunięciu z macicy całego łożyska i trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie jest on zbyt przyjemny, choć większość kobiet po trudach porodu nie odczuwa go jako wielkiego dyskomfortu. 

Warto pamiętać, że odczucia po porodzie to bardzo indywidualna kwestia i może zdarzyć się tak, że będziesz domagała się znieczulenia ze względu na tkliwość, którą odczuwasz teraz znacznie silniej niż wcześniej. Wówczas możesz poprosić o znieczulenie, które zapewni większy komfort i zapewne przyśpieszy cały zabieg.

Pierwsze chwile z maleństwem

Niemalże natychmiast po przyjściu na świat maleństwa, czujesz się już przepełniona szczęściem i możesz przytulić swoje dziecko do piersi. To zasługa hormonów: oksytocyny i endorfin. To właśnie hormony sprawiają, że zaraz po porodzie zapominasz o bólu i cieszysz się z narodzin swojego dziecka.

Już chwilę po porodzie możesz odczuwać pełną gamę niezwykłych uczuć. Z jednej strony może przepełniać cię szczęście i duma, możesz również odczuwać wdzięczność i wzruszenie oraz pewnego rodzaju ulgę, a z drugiej – niepokój i zmęczenie. Może się jednak zdarzyć, że to te negatywne i trudne uczucia będą u ciebie przeważać.

>>> czytaj też: Dziecko w brzuchu mamy widzi, rozróżnia smaki i zna język. Co jeszcze potrafi?

To zupełnie naturalne i powinnaś to zaakceptować, choć prawdopodobnie wielokrotnie poczujesz się zaskoczona intensywnością swoich uczuć. Zmieni się również sposób postrzegania samej siebie, gdyż od tej chwili wszystko zaczniesz postrzegać z nieco innej perspektywy: przez pryzmat swojego dziecka. Prawdopodobnie w tym czasie zmianie ulegnie także charakter twoich dotychczasowych relacji z partnerem, gdy obydwoje wstępujecie w nowy układ i w nowe role, więc dajcie sobie trochę czasu, aby właściwie się w nich odnaleźć.

Nie przejmuj się tym, że odczuwasz również negatywne uczucia. Trudne stany emocjonalne po porodzie zdarzają się wielu kobietom, a burza hormonalna, jaka obecnie ma miejsce w twoim organizmie, jest tak ogromna, że potrzebujesz trochę czasu, zanim osiągniesz pełen spokój.

Zszywanie krocza po porodzie

Podczas naturalnego porodu bardzo często wykonuje się zabieg nacinania krocza. Wówczas nacinane są ściany pochwy, mięsień opuszkowo-gąbczasty oraz mięsień poprzeczny powierzchowny krocza. Episiotomia (nacięcie krocza) stosowana jest, aby zapobiec samoczynnemu pęknięciu krocza oraz ewentualnym urazom główki dziecka.

Nacięcie krocza jest często stosowane podczas porodu. Zabieg ten ma na celu powiększenie otwarcia pochwy, aby ułatwić urodzenie dziecka siłami natury. Nacięcie krocza wykonywane jest między pochwą a odbytem w kierunku skośnym lub środkowym, w zależności od warunków anatomicznych rodzącej kobiety.

Tuż po porodzie wszystkie tkanki zostają zszyte i przy odpowiedniej pielęgnacji krocze zagoi się bardzo szybko.

Jeżeli zatem rodziłaś siłami natury i w trakcie porodu doszło do nacięcia krocza lub uległo ono przerwaniu, to wkrótce po urodzeniu łożyska lekarz zszyje je, używając szwów rozpuszczalnych.

Zszywanie krocza po porodzie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Powstała po nacięciu lub przerwaniu krocza rana, powinna być właściwie pielęgnowana, aby zagoiła się jak najszybciej. Zazwyczaj cały proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu dni. Podstawą jest dbałość o higienę intymną, co oznacza, że należy często podmywać się i zmieniać podkłady, a ponadto możliwie jak najczęściej wietrzyć krocze. Lekarze zalecają podmywanie się po każdej wizycie w toalecie.

Aby w tym czasie nie pogłębiać dyskomfortu podczas siedzenia i nie podrażniać rany, warto kupić dmuchane kółko lub okrągłą poduszkę, na której można wygodnie siedzieć dopóki rana nie zagoi się całkowicie. Szwy są rozpuszczalne, więc po kilku dniach zostaną samoistnie usunięte bez konieczności interwencji lekarza.

Co ważne – w trakcie połogu powinnaś ograniczyć wysiłek fizyczny, nie dźwigać i nie przenosić ciężkich rzeczy, nawet wówczas, gdy nie miałaś zabiegu nacinania krocza. Dzięki temu mięśnie pochwy i mięśnie dna macicy szybciej się zregenerują, a Ty nabierzesz sił i energii na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu – wspólnie ze swoim maleństwem.

Pamiętaj, że na ogół już kilka tygodni po porodzie pochwa samoistnie powraca do pierwotnego kształtu, jednak zazwyczaj jest to proces długotrwały. Istotnym zabiegiem podczas regeneracji pochwy po porodzie będą ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśnie dna miednicy.

Mięśnie Kegla wspierają macicę, pęcherz moczowy i jelita w odpowiednim miejscu, a osłabione i zwiotczałe mogą być główną przyczyną wysiłkowego nieotrzymania moczu, dlatego warto zadbać o nie już w młodym wieku. Ćwiczenia mięśni dna macicy są proste i można wykonywać je dyskretnie w dowolnej chwili.

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna macicy. Początkowo napinamy mięśnie na pięć sekund, po czym na tyle samo czasu je rozluźniamy. Powtarzamy to kilkakrotnie. Później możemy nieco zwiększyć ilość powtórzeń oraz czas napinania i rozluźniania mięśni.

Po systematycznej gimnastyce mięśnie Kegla stają się silniejsze i bardziej elastyczne, zapobiegają wysiłkowemu nieotrzymaniu moczu oraz zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza podczas kolejnego porodu.

Cesarskie cięcie – co Cię czeka po porodzie?

W przypadku porodu przez cesarskie cięcie rana zostanie zszyta i opatrzona. Opatrunek należy często zmieniać, a po każdej zmianie ranę należy przemywać 70% spirytusem lub octeniseptem. Do zaszycia rany użyto nierozpuszczalnych szwów, które zostaną usunięte po kilku dniach. Dopiero po zabliźnieniu rany można stosować maści lub inne preparaty zmniejszające blizny.

Jeśli poród twojego dziecka odbył się przez cesarkę, pamiętaj, że musisz prowadzić jeszcze bardziej oszczędny tryb niż gdybyś rodziła siłami natury. Weź także pod uwagę fakt, że twój powrót do pełnej formy również będzie trwał nieco dłużej.

Czy wiesz, że w Polsce niemal 40% porodów odbywa się przez cesarskie cięcie? Dlatego w środowisku medycznym coraz częściej pojawiają się nowe pomysły na to, aby poród przez cesarskie cięcie jak najbardziej przypominał rodzenie siłami natury. Jest to tzw. łagodna cesarka praktykowana już w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy lekarze stawiają obecnie na bardziej naturalne rozwiązanie, czyli tzw. cesarkę siłami natury. Polega ona na tym, że dziecko nie jest natychmiast wyjmowane z łona matki, lecz czekają, aż się urodzi. Naturalnie wszystko odbywa się pod pełną kontrolą lekarzy, którzy po przecięciu powłok brzucha pomagają dziecku wyjąć główkę, a następnie czekają, aż maluszek samodzielnie wydostanie się z macicy.

Jak wygląda cesarskie cięcie. Film, który budzi strach, ale pokazuje prawdę

Cesarskie cięcie wcale nie wyklucza kolejnego porodu siłami natury i wiele „cesarskich mam” ma szanse na naturalny poród po cesarce. Według publikacji medycznych aż 60–80% kobiet, które miały cesarskie cięcie, może następnym razem z powodzeniem urodzić dziecko w naturalny sposób.

Oczywiście wiele zależy od różnych czynników, m.in. czy istnieją przeciwwskazania do porodu naturalnego, niezmiernie ważny jest stan zdrowia ciężarnej, ułożenie dziecka w brzuchu, niewspółmierność porodowa oraz zaburzenia rozwierania się szyjki macicy, wysoka waga dziecka lub poród przedwczesny.

Czas po narodzinach. Jak wygląda połóg?

>>> czytaj dalej

Badanie nasienia w domu? Stanowisko zajęli specjaliści i rodzice. Oto ich ocena

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *