Ochota i strach - czyli seks po udanym transferze zarodków. Czy to bezpieczne?

Ochota i strach – czyli seks po udanym transferze zarodków. Czy to bezpieczne?

Transfer zarodków to jeden z najważniejszych momentów podczas całej procedury in vitro. Czas oczekiwania na jego wynik to bardzo emocjonujący moment w życiu pary. Gdy test ciążowy nareszcie pokaże dwie kreski, a lekarz potwierdzi prawidłowy rozwój ciąży, radość przyszłych rodziców nie ma granic. Jednym z częstszych pytań, które pojawiają się na tym etapie, jest to, czy po udanym transferze można uprawiać seks? Odpowiada dr Andrzej Rogoza z kliniki InviMed w Gdyni.

Seks, który wielu parom na etapie długich starań o ciążę kojarzy się z czymś obowiązkowym i niekoniecznie sprawiającym spontaniczną przyjemność, nabiera zupełnie innego wymiaru, gdy marzenie o dziecku nareszcie się spełniła. Para, po udanym transferze i potwierdzonym prawidłowym rozwoju ciąży, czuje radość, którą pragnie wyrazić również poprzez zbliżenie intymne.

Czy seks po udanym transferze jest bezpieczny?

Wiele par jednak zadaje sobie pytanie: czy to bezpieczne? Czy seks, na który zwłaszcza kobieta będąca w ciąży – pod wpływem hormonów – ma większą ochotę, nie zagrozi dziecku i nie spowoduje np. poronienia?

– Seks generalnie pozytywnie wpływa na człowieka – mówi dr n. med. Andrzej Rogoza, ginekolog-położnik i androlog z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni. Ale dodaje, że w sytuacji potencjalnie wysokiego ryzyka, a takie istnieje w ciąży w programie in vitro, należy unikać dodatkowych niebezpiecznych czynników, w tym drażnienia szyjki macicy podczas stosunku.

Mimo krążących po internecie różnych informacji o badaniach naukowych, które mają potwierdzać dobry wpływ męskiego nasienia na rozwój ciąży oraz zmniejszenie ryzyka poronienia, dr Rogoza zaleca ostrożność w interpretacji takich publikacji – zwłaszcza w przypadku ciąży po in vitro.

– Szczególnie ostrożnie należy podejść do tematu współżycia w pierwszym  trymestrze ciąży, ponieważ prostaglandyny zawarte w nasieniu działają naskurczowo na mięsień macicy, co może niestety przyczynić się do poronienia ciąży – mówi ginekolog.

Kiedy zrezygnować z seksu w czasie ciąży?

Nie jest jednak powiedziane, że seks w ciąży – również tej po in vitro – jest całkowicie zakazany. Jeśli para nie odczuwa podczas stosunku dyskomfortu oraz nie pojawiają się niepokojące objawy – seks z pewnością pozytywnie wpłynie na bliskość pary i nie ma wskazań, by fundować sobie dziewięć miesięcy seksualnej abstynencji.

Dr Rogoza uczula jednak: – Zarówno plamienie, jak i ból podczas stosunku mogą być tymi objawami, które powinny zaniepokoić kobietę. I w takim przypadku należy bezwzględnie unikać współżycia do czasu wyjaśnienia stanu ciąży. Trzeba również pamiętać, że seks może zwiększyć ryzyko zakażeń w drogach rodnych, co stanowi zagrożenie dla rozwoju ciąży – kończy dr Rogoza.


Dr n. med. Andrzej Rogoza, ginekolog-położnik, androlog kliniczny, InviMed

Konsultacja medyczna: Dr n. med. Andrzej Rogoza, ginekolog-położnik, androlog kliniczny z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni.

 

 

 


POLECAMY TAKŻE:

Lepszy seks i większa szansa na ciążę? To coś, co musisz sprawdzić

Lepszy seks i większa szansa na ciążę? To coś, co musisz sprawdzić

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *