6 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: zobacz, jak szybko rośnie twoje dziecko

6. tydzień ciąży - zobacz, jak szybko rośnie twoje dziecko

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży to kolejne dni dynamicznego rozwoju dziecka. W ciągu tygodnia podwoiło ono swoje rozmiary i już możesz mówić do niego Mój Groszku – gdyż właśnie jest wielkości ziarenka grochu. 6 tydzień ciąży to dla Ciebie niestety wzmożenie nudności, zaparć – jednym słowem: ciążowe dolegliwości, które musisz przetrwać.

6 tydzień ciąży: rozwój dziecka

6 tydzień ciąży to dla Twojego dziecka rewolucja. Maluch rośnie jak na drożdżach, zaczynają pojawiać się zalążki kończyn. 

w 6 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 5-6 mm, co jest podwojeniem rozmiarów przez zaledwie tydzień.

Kalendarz ciąży: 6 tydzień ciąży - zobacz, jak szybko rośnie twoje dziecko

 

Nadal to mikroskopijny organizm, ale coraz więcej w nim zalążków organów. 6 tydzień ciąży to formowanie się zalążków  kończyn, wątroby, trzustki, płuc oraz żołądka. Najsprawniej rozwija się jednak układ nerwowy dziecka – zwłaszcza mózg. Wciąż nie zapominaj, że kwas foliowy to absolutnie niezbędny suplement do prawidłowego rozwoju dziecka na tym etapie. W 6 tygodniu ciąży w organizmie zarodka następuje także rozwój zalążków bruzd, które przerodzą się niedługo w oczy i uszy. Serce dziecka w 6 tygodniu ciąży dzieli się już na cztery komory. 

Jeśli chciałabyś porównać do czegoś wygląd dziecka w 6 tygodniu ciąży, to najbardziej przypomina ono teraz małego konika morskiego  – ma dużą – w stosunku do reszty – główkę i długi, szybko rozwijający się ogonek.

W 6 tygodniu ciąży łożysko nie jest jeszcze w pełni wykształcone, ale rolę tę pełni worek żółtkowy, który dostarcza dziecku tlen i potrzebne składniki odżywcze.   

6 tydzień ciąży:  jak się czuje mama

Objawy ciąży – sprawdź, po czym poznać, że jesteś w ciąży

Wiele kobiet właśnie w 6 tygodniu ciąży po raz pierwszy odwiedza lekarza. Na tym etapie dość łatwo potwierdzić ciążę – ginekolog zrobi to za pomocą USG dopochwowo – a na ekranie monitora zobaczysz maleńki zarodek z małym  pulsującym  punktem – to oczywiście serce Twojego dziecka. Ten moment większość mam uznaje za faktyczny początek ciąży. Obserwowanie bijącego serduszka z pewnością na długo zapadnie ci w pamięć.

Ale oprócz wzruszeń możesz doświadczyć w 6 tygodniu ciąży wzmożonych dolegliwości wynikających ze stanu, w jakim jesteś. Jeśli nie miałaś nudności wcześniej, to właśnie 6 tydzień ciąży może przynieść poranne mdłości, a nierzadko całodzienne nudności oraz wymioty. 

Mdłości i wymioty w ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w organizmie kobiety. Organizm wytwarza duże stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG – hormon chroniący wczesny płód) i estradiolu.

Ponadto, progesteron spowalnia perystaltykę jelit, zwiększa się kwasowość żołądka i organizm kobiety w naturalny sposób oczyszcza się, dzięki czemu chroni dziecko przed toksynami i innymi szkodliwymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić mu w najważniejszym etapie jego rozwoju (tworzą się wtedy organy dziecka). 

SPRAWDŹ: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom

Będziesz czuła także bolesność piersi – dotyk męża, który z pewnością zauważy, że Twój biust wygląda jeszcze ponętniej, nie będzie sprawiał ci teraz przyjemności. 

Niestety, możesz – choć nie musisz – ciężko znosić te pierwsze tygodnie ciąży. To, co Ci teraz dokucza, powinno jednak minąć wraz z końcem pierwszego trymestru.

6 tydzień ciąży: badania

Po pierwszym  badaniu i potwierdzeniu ciąży, lekarz zleci ci podstawowe badania, które warto wykonać. Na liście znajdą się między innymi badanie w kierunku wykrycia takich chorób jak zakażenie wirusem HIV, toksoplazmoza, różyczka czy kiła. W pilnowaniu niezbędnych badań pomoże Ci KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *