3 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

3. tydzień ciąży

3 tydzień ciąży

Jeśli wszystko poszło po Twojej myśli – kochaliście się z mężem podczas dni płodnych lub w trakcie owulacji,  prawdopodobnie doszło do zapłodnienia. Teraz komórka jajowa musi się zagnieździć w macicy. Twoje dziecko jest w tym momencie niewielkim zespołem komórek, ale to właśnie na tym etapie zapadają “decyzje”, jaki kolor oczu będzie mieć Twoje dziecko oraz jakiej będzie płci.

Na zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy trzeba poczekać około 7 dni. W tym czasie kobieta może zaobserwować niewielkie plamienie implantacyjne – poznasz je po kolorze różowym. Nie ma powodów do paniki, bo taki rodzaj plamienia w 3 tygodniu ciąży może zapowiadać, że test ciążowy pokaże dwie kreski. 

3 tydzień ciąży: co się dzieje z dzieckiem

Cóż, na razie dziecko to raczej mały zespół komórek. Ale jeśli chcesz zobrazować sobie wielkość dziecka na tym etapie ciąży, możesz zrobić ostro zatemperowanym ołówkiem kropkę na białej kartce – właśnie to jest twój maluszek pod koniec 3 tygodnia ciąży. Dla Ciebie to z pewnością największy już skarb. W 3 tygodniu ciąży, właśnie na etapie zapłodnienia, Matka Natura już wie, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka – to teraz “zapadają” decyzje o pewnych cechach dziecka takich jak kolor oczu, a nawet jaki będzie miało charakter. 

3 tydzień ciąży: objawy ciąży

Nie czujesz na razie żadnych typowych objawów ciąży. Jeśli nie planowałaś jej, możesz wciąż nie wiedzieć, że następna miesiączka się nie pojawi – i to będzie dopiero sygnał, że warto zrobić test. 3 tydzień ciąży jest bardzo wczesnym jej etapem i bardzo często, nawet jeśli doszło do zapłodnienia, zarodek w drodze do macicy nie przeżyje i nastąpi mikroporonienie – przeczytasz o tym niżej.

Jeśli jednak pragniesz dziecka – 3 tydzień ciąży to dobry czas, żeby pomyśleć, jak od tej pory będzie wyglądała Twoja troska o siebie. Jeśli nadal palisz – rzuć papierosy. Ogranicz alkohol, wprowadź do swojej diety dużo warzyw i nieprzetworzonych produktów. Pamiętaj, że dobre nawyki żywieniowe pomogą uniknąć Ci także niepotrzebnego podjadania w trakcie późniejszych etapów ciąży, a co za tym idzie gromadzenia zapasów tłuszczu, których trudno będzie się pozbyć po porodzie. Zdrowa dieta mamy w ciąży to także troska o maluszka, który będzie rozwijał się pod Twoim sercem.  

3 tydzień ciąży: badanie beta hCG, czyli test ciążowy z krwi

3 tydzień ciąży to dla kobiet, które pragną zajść w ciążę, jest czasem oczekiwania na moment, w którym będzie można zrobić test ciążowy. Jeśli jesteś bardzo niecierpliwa – możesz wykonać test beta hCG z krwi w pobliskim laboratorium. Wyniki bety powinny już dać ci informację, czy jesteś w ciąży.

Badanie beta hCG pozwoli ci określić, czy jesteś w ciąży i który to jej tydzień. Nie jest jednak wskaźnikiem prawidłowego rozwoju zarodka. Aby sprawdzić, czy wszystko przebiega pomyślnie, dobrze jest powtórzyć test po 48 – 72 godzinach i porównać oba wyniki. W pierwszych tygodniach ciąży, czyli właśnie wtedy, gdy zwykle wykonujemy to badanie, przyrost powinien wynosić:

– 66% w ciągu 48 godzin w przedziale do 1 200 mIU/ml
– 114% w ciągu 72 godzin w przedziale do 1 200 mIU/ml
– podwojenie w ciągu 96 godzin w przedziale 1 200 – 6 000 mIU/ml
– w późniejszej ciąży przyrost może być jeszcze niższy

Warto pamiętać, że poziom hCG osiąga szczyt około 10 tygodnia ciąży i późniejszy jego spadek jest jak najbardziej prawidłowy.

KALKULATOR BETA HCG – sprawdź przyrost hormonu hCG

Jeśli nie lubisz igieł i jesteś cierpliwa, poczekaj jeszcze 7 dni – wówczas możesz zrobić zwykły test ciążowy, na którym albo zobaczysz, albo nie zobaczysz dwie kreski. Jeśli test będzie negatywny, nie załamuj się i podejmij starania w kolejnym cyklu. 

3 tydzień ciąży: poronienia samoistne

Zajście w ciążę nie jest wcale takie proste – wiedzą to zwłaszcza kobiety, które leczą niepłodność. Musisz wiedzieć, że Twoja komórka jajowa  jest zdolna do zapłodnienia tylko 24 godziny w miesiącu. Ponieważ plemniki żyją do 5 dni – w sprzyjających warunkach mogą się z komórką spotkać – i „trafić” w jej właściwy czas. Jednak nawet przy spotkaniu komórki jajowej z plemnikami – szansę powodzenia wynoszą tylko ok. 25 procent. 

 
3 tydzień ciąży to czas, kiedy może dojść także do samoistnego poronienia – i możesz nawet tego nie wiedzieć, a na pewno nie poczujesz. Blisko pięćdziesiąt procent zarodków nie przeżyje pierwszych tygodni – i zginą w drodze do macicy lub parę dni po zapłodnieniu. To prawda, że nie jest to najlepszy scenariusz dla par starających się o dziecko, ale warto wiedzieć, że właśnie w ten sposób Matka Natura  dokonuje naturalnej selekcji i eliminuje wadliwe zarodki. To właśnie dzięki temu na 100 urodzonych dzieci – 99 będzie całkowicie zdrowych.  

3 tydzień ciąży: a jeśli to niepłodność

Jeśli jednak Twoje starania trwają od dłuższego czasu (masz za sobą rok starań o ciążę) i nie przynoszą efektu – a Ty znów na teście ciążowym widzisz jedną kreskę, czas, by udać się do specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę problemów z zajściem w ciążę lub problemów z zagnieżdżeniem się zarodka. Nie panikuj – bo nawet jeśli okaże się, że to niepłodność, istnieje wiele metod – także naturalnych, które pomogą Ci zostać mamą. Może się okazać także, że przyczyna wcale nie leży po Twojej stronie, a męża czy partnera – on także będzie musiał się zbadać. 
 

3 tydzień ciąży: nie rób testów ciążowych za wcześnie

Wiele kobiet wykonuje za wcześnie testy ciążowe – pozytywny wynik to wielkie szczęście dla wielu z nich. Niestety, jeśli dojdzie do obumarcia zarodka – całkowicie naturalnie, ból i rozczarowanie będą jeszcze większe, mimo że to bardzo wczesna faza ciąży. Czasem dobrze nie wiedzieć, że doszło do mikroporonienia – nie narażać się na niepotrzebny stres, który z pewnością utrudni pozytywne starania o dziecko w kolejnym cyklu. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Komentarze: 1

Wynik mojego testu z krwi wynosi 45.6 mlU/ml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *