Słodycze, które nie tuczą i zadbają o twoją płodność. Wypróbuj te przepisy

Jak pogodzić sprzeczność: dieta i słodycze? Dla niektórych to oksymoron taki jak „ogień krzepnie” albo „moc truchleje”. Mamy coś dla niedowiarków. Oto przepisy, które na stałe powinny zagościć w waszych domowych notatkach kuchennych. Szybkie, łatwe i zdrowe – oto fit słodycze, w których nie ma ani grama cukru i sztucznych składników. Możesz po nie sięgać zawsze wtedy, gdy poczujesz, że łapie cię słodki głód. W sam raz na święta, karnawał, a także czas diety. 

Nie jest odkryciem, że otyłość i nadwaga wpływają na efekty starań o dziecko. Czasem jednak winowajcą nie jest nasza słaba wola, a np. choroba, która powoduje, że nasza waga gwałtownie szybuje w górę. Faktem jednak jest, że płodność w dużej mierze zależy od tego, co jemy i jak jemy, a nawet kiedy jemy – każdy lekarz, z którym zetkniecie się w klinice leczenia niepłodności, powinien zaraz na początku zapytać o wasze codzienne menu.

Nie jest także odkryciem, że nadwaga, a tym bardziej otyłość również obniżają szanse na szybkie zajście w ciążę.

Dieta wpływa na płodność

Choć nie zawsze sama zmiana przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych spowoduje, że na teście pojawią się dwie kreski, to jednak znane są przypadki, że to właśnie dieta stała się lekarstwem na kłopoty z płodnością, o czym opowiadała w rozmowie z naszym serwisem Anna Mazur, autorka świetnego bloga To w środku, a także posiadaczka PCOS – choroby, która jest poważnym wrogiem płodności i winowajcą nadprogramowych kilogramów.

Masz ochotę na coś słodkiego?

Choć dobrze skomponowana dieta nie powinna co prawda powodować ani uczucia głodu, ani chęci na podjadanie słodyczy, zwłaszcza tych, po których nie tylko pojawi się wyrzut insuliny do krwi, ale także spory wyrzut sumienia, to każdy z nas lubi od czasu do czasu sprawić sobie słodką przyjemność.

Z niedowierzaniem podchodzisz do słodyczy bez cukru czy białej tortowej mąki? Nie umiesz się przemóc, by spróbować inaczej myśleć o warzywach niż jako składniku wytrawnych dań? Zachęcamy – spróbuj. Istnieje duża szansa, że już nigdy – nie sięgniesz po tradycyjny przepis na ciasto czekoladowe czy babeczki.

Ze słodyczy nie musimy rezygnować, warto jednak zrezygnować z tego, co w tych słodyczach jest niezdrowe.

Oto 7 przepisów na zdrowe słodycze – słodkie, ale bez cukru, czekoladowe – ale bez czekolady, puszyste, ale bez śmietany. I wszystkie sprawdzone! Co powiesz na tiramisu, które ma tylko 100 kalorii albo wilgotne brownie, które możesz jeść przez cały dzień? A może coś owocowego? Koniecznie wypróbuj, a nie pożałujesz. 

Zdrowe słodycze

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *