“Nigdy się nie poddam! Będę mieć dziecko.” Walka o dziecko to powód do dumy!

Wiele niepłodnych par nie przyznaje się bliskim do leczenia. Obawa, że spotkają się z niezrozumieniem, że będą ocenieni jest silniejsza niż potrzeba podzielenia się problemem. A przecież jest to okres, w którym najbardziej potrzebują wsparcia rodziny i przyjaciół.

“Niepłodność odbiera godność.”

To zdanie znalezione na internetowym forum pokazuje odczucia wielu par, które nie mogą mieć dzieci. Niepłodność jest dla nich życiową porażką, której się wstydzą. A przecież jest to choroba. Jej leczenie jest często długie, a przez to wyczerpujące. Towarzyszą mu nieprzespane noce, wypełnione strachem o wyniki badań, tysiące myśli, poczucie beznadziejności i wielki żal, jeśli test ciążowy jest po raz kolejny negatywny.

To bardzo trudny i wymagający czas, który wystawia związek na próbę.

Życie osób bezskutecznie starających się o dziecko nie jest takie samo jak innych. Ich choroby nie widać, dlatego w jej przeżywaniu często zdani są tylko na siebie. Zwłaszcza, jeśli jeszcze nie odnaleźli w sobie siły, by mówić o tym głośno lub wiedzą, że nie mogą liczyć na empatię zrozumienie ze strony najbliższych. Wtedy wielkim wyzwaniem bywają dla nich zwyczajne sytuacje życiowe, takie jak spotkania rodzinne, podczas których najwięcej uwagi poświęca się najmłodszym. Często wypytywani są o to, kiedy oni będą rodzicami. To jeszcze bardziej zaniża ich poczucie własnej wartości. Sami przecież marzą o dzieciach, a nie potrafią tego marzenia spełnić.

Niestety dla większości społeczeństwa niepłodność jest ciągle tematem tabu, mimo że cierpi na nią aż co piąta polska para. Niestety poprawie sytuacji nie pomaga ton debaty publicznej, który prowokuje światopoglądowe przepychanki, stygmatyzując niepłodnych i ich dzieci, które urodziły się dzięki pomocy lekarzy i uznanym na świecie metodom leczenia.

Chcemy to zmienić. Chcemy udowodnić innym, że walka z niepłodnością jest świadectwem ogromnej odwagi i determinacji. My widzimy to codziennie w klinikach. Teraz chcemy pokazać wszystkim, którzy walczą o swoje dziecko, że rozumiemy ich potrzeby i doceniamy poświęcenia. Chcemy, żeby temat niepłodności stał się przedmiotem otwartego, konstruktywnego dialogu, wywoływał w nas empatię i wzajemne zrozumienie.

Dlatego my, zespół klinik InviMed mówimy głośno, że jesteśmy dumni z naszych pacjentów, którzy walczą o spełnienie swoich marzeń. Jeśli myślisz tak samo, jak my, przyłącz się do naszej akcji. Napisz kilka ciepłych słów wsparcia, które przekażemy naszym pacjentom za pośrednictwem strony www.invimed.pl/duma oraz naszego Facebooka.

Wejdź na stronę naszej akcji. Zobacz film o parach niemogących zajść w ciążę i napisz kilka słów wsparcia, które przekażemy naszym pacjentom za pośrednictwem strony www oraz naszego Facebooka.

Więcej tutaj: www.invimed.pl/duma

Polecamy także:

Wstyd towarzyszy niepłodności. Historia o tym, jak nie bać się o niej mówić

In vitro: duma czy wstyd, czyli jak powiedziałam rodzinie o swojej niepłodności

„Czy to nie jest warte wszystkiego?” Historia o tym, co przynosi spokój w niepłodności

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *