Kalendarz rozwoju dziecka: 6. miesiąc życia

6. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 6. miesiąc życia

Szósty miesiąc życia to czas, gdy dziecko potrafi już naprawdę wiele – gaworzyć, przewracać się z pleców na brzuch i odwrotnie, siedzieć z podparciem oraz stać z pomocą, ale wciąż dużo się uczy. Ale to, kiedy nabędzie nowych umiejętności zaczyna odbiegać od schematów. Dlatego w 6. miesiącu życia dziecka rodzice powinni aktywnie wspierać jego rozwój.

Rozwój fizyczny dziecka w 6. miesiącu życia

W 6. miesiącu życia dziecko doskonali nabyte wcześniej umiejętności, ale jest już na tyle silne, że chętnie próbuje nowych ruchów oraz pozycji. Bardzo lubi przebywać na brzuszku, ponieważ dzięki temu może się przemieszczać. Na początku jest to pełzanie, ale wiele niemowląt właśnie w tym wieku zaczyna raczkować. Jeżeli nie, to z pewnością podejmuje już pierwsze próby opierania się na kolanach i dłoniach oraz podnoszenia tułowia.

Mimo że 6. miesiąc życia dziecka nie jest jeszcze odpowiednim czasem na samodzielne siadanie, maluszek nieustannie próbuje podnosić swoje ciało to tej pozycji. Sporo niemowląt pewnie siedzi już z podparciem, co bardzo lubi, ponieważ daje to nowe możliwości obserwowania tego, co dzieje się wokół. Nie wolno jednak sadzać dziecka na siłę, jeżeli nie wykazuje gotowości do tej czynności.

6-miesięczne niemowlę pewnie trzyma przedmioty, obraca je, przekłada z ręki do ręki. Może też chwytać nie tylko to, co znajduje się przed oczami, ale sięga też w górę, w dół, na bok. Jednak nie potrafi jeszcze ocenić odległości, dlatego zdarza się, że podczas próby zdobycia zabawki straci równowagę i przewróci się.

Polecamy: Raczkowanie – czy dziecko musi przejść przez ten etap?

Rozwój intelektualny dziecka w 6. miesiącu życia

6-miesięczne niemowlę bardzo szybko przyswaja nowe informacje, doskonale pamięta też to, co wydarzyło się w przeciągu ostatnich 2 tygodni. Maluch potrafi rozpoznać, do kogo należą głosy, które słyszy, a także na ich podstawie ocenić, w jakim humorze są ich właściciele.

W 6. miesiącu życia maluszek bardzo chętnie gaworzy i wydaje z siebie różne dźwięki (nawet wtedy, gdy przebywa sam). “Rozmawia” też ze swoim odbiciem w lustrze i uśmiecha się do siebie, co jest odbierane jako przejaw rozwijania się poczucia własnej wartości. Dziecko bardzo chętnie łączy ze sobą różne wyrazy, dlatego możesz usłyszeć, jak wypowiada “mama” lub “tata”. Mimo że nie jest to świadome i maluszek nie rozumie, co powiedział, słowa te dają dużo radości.

Rozwój społeczny dziecka w 6. miesiącu życia

Maluszek w 6. miesiącu życia jest bardzo społeczny. Uwielbia przebywać z rodzicami i dziadkami, do których jest bardzo mocno przywiązany. W ich obecności jest radosny i wydaje z siebie różne dźwięki, aby zachęcić do zabawy. Cieszy się także z kontaktu z innymi niemowlakami. W tym wieku po raz pierwszy pojawia się zjawisko lęku przed obcymi – nieznana twarz lub głos może spowodować, że dziecko nie będzie chciało podjąć żadnej interakcji, a nawet rozpłacze się.

6-miesięczne niemowlęta wykazują przywiązanie do niektórych przedmiotów. Możesz zaobserwować, że Twoje dziecko ma ulubioną zabawkę, kocyk lub poduszkę. Takie zachowanie jest jednym z elementów budowania własnej tożsamości.

Polecamy: 15 zwrotów, które powinno usłyszeć od ciebie twoje dziecko

Co potrafi dziecko w 6. miesiącu?

6.miesiąc życia to czas, w którym maluszek potrafi już:

  • pełzać po podłodze, gdy leży na brzuszku;
  • raczkować (lub podejmować pierwsze próby opierania się na dłoniach i kolanach);
  • pewnie trzymać przedmioty, obracać je, przekładać z ręki do ręki;
  • sięgać po przedmioty, które znajdują się poniżej lub powyżej linii wzroku;
  • zapamiętać, co działo się w przeciągu ostatnich 2 tygodni;
  • ocenić, w jakim nastroju są osoby, z którymi ma kontakt (po mimice, głosie);
  • gaworzyć i łączyć ze sobą różne sylaby;
  • celowo potrząsać, uderzać lub upuszczać przedmioty;
  • odczuwać lęk przed obcymi

Jak wspierać rozwój dziecka 6. w miesiącu?

Aby wspierać rozwój dziecka w 6. miesiącu życia, możesz:

  • dużo mówić do dziecka i śpiewać mu piosenki;
  • często układać maluszka na brzuszku i zachęcać go do pełzania – wystarczy położyć zabawkę kilka centymetrów od niego;
  • zapewnić maluszkowi dużo miejsca na podłodze, aby mógł swobodnie i bezpiecznie pełzać lub obracać się;
  • zapewnić maluszkowi dużo bodźców (wybieraj zabawki, które wydają dźwięk oraz są wykonane z różnych materiałów);
  • dawać dziecku do zabawy drewniane klocki, małe piłeczki, bączki, dzięki którym będzie ćwiczyło chwytanie przedmiotów;
  • nie zakładać maluszkowi bucików ani skarpetek, po to, aby ćwiczyło stymulację stóp (jest to ważne do nauki chodzenia);
  • chwytać maluszka pod paszki i pozwolić mu odpychać się nogami od podłoża (tzw. sprężynowanie).

Polecamy: Wisiadło i nosidło – czym się różnią i dlaczego temu pierwszemu mówimy „NIE”?

Ważne

  • 6. miesiąc życia to czas, w którym maluszek bardzo dużo się rusza. Zadbaj o jego bezpieczeństwo – zabezpiecz kontakty, zrezygnuj z obrusów, schowaj przedmioty, które może połknąć.
  • W 6. miesiącu życia zalecane jest rozszerzanie diety niemowlęcia. Na początek należy podawać dziecku 2-4 łyżeczki nowego pokarmu i obserwować jego reakcję. Zaleca się, aby jako pierwsze wprowadzić warzywa – dzięki temu maluszek będzie mniej wybredny w przyszłości.
  • Obserwuj swoje dziecko, gdy ćwiczy nabyte umiejętności. Skonsultuj się z pediatrą, jeżeli zauważysz, że większość czynności wykonuje jednostronnie (np. obraca się tylko w jedną stronę).
  • W 6. miesiącu życia ma miejsce kolejny skok rozwojowy. Po nim maluszek nauczy się naśladować gesty innych i dostrzegać relacje między przedmiotami, a zwłaszcza ich odległość od siebie.
  • 6. miesiąc życia dziecka to moment, w którym należy zgłosić się na kolejne szczepienia ochronne (jeżeli nie zostały one wykonane w 5. miesiącu): Haemophilus influenzae typu B, polio, błonica, tężec, krztusiec.

Polecamy: Rozszerzanie diety po 6. miesiącu + 3 najczęstsze błędy rodziców

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *