Kalendarz rozwoju dziecka: 12. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 12. miesiąc życia

12. miesiąc życia dziecka, czyli roczek nie oznacza, że maluszek przestał intensywnie się rozwijać. Co prawda potrafi już naprawdę dużo rzeczy, ale to nie są wszystkie jego możliwości. Układ nerwowy i motoryka ciągle jeszcze nie są w pełni rozwinięte, a przed dzieckiem kolejne miesiące nauki, poznawania świata i zdobywania kolejnych ważnych umiejętności.

Rozwój fizyczny dziecka w 12. miesiącu życia

Rozwój fizyczny dziecka w 12. miesiącu życia jest indywidualną sprawą każdego maluszka, a na tempo nabywania nowych umiejętności wpływa bardzo dużo czynników (m. in. genetycznych i środowiskowych). Dlatego rozpiętość czasowa, w której dziecko uczy się wykonywać pewne czynności jest bardzo duża.

Niemniej jednak 12. miesiąc życia to czas, w którym dziecko powinno umieć już samodzielnie siedzieć, stać, wodzić wzrokiem za przedmiotami i chwytać je na różne sposoby, toczyć piłkę i trzymać butelkę. Wiele maluszków w tym wieku potrafi też raczkować i stawiać pierwsze samodzielne kroki oraz chodzić z pomocą osoby dorosłej (lub przynajmniej podejmuje próby wykonywania tych czynności). Nową umiejętnością jest siadanie z pozycji stojącej.

Dziecko w 12. miesiącu życia potrafi zjeść palcami przygotowaną mu porcję jedzenia i samodzielnie napić się z kubeczka. Podejmuje również próby jedzenia łyżeczką. Robi to jeszcze bardzo niezdarnie, a pokarm częściej trafia na blat, niż do jego buzi. Warto jednak pozwolić maluszkowi na takie próby, ponieważ dzięki temu ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.

Zobacz: Nago, w majtkach czy w minibikini – jak puszczać dziecko na plażę?

Rozwój intelektualny dziecka w 12. miesiącu życia

Dziecko, które skończyło roczek nadal bardzo interesuje się swoim otoczeniem i bardzo chętnie odkrywa nowe rzeczy. Uwielbia zabawki, które po naciśnięciu guzika lub pociągnięciu sznurka robią jakąś akcję. Często dokładnie je ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki. Potrafi także budować małe wieże z klocków, sortować przedmioty i wyjmować je nawet z ciasnych przestrzeni. Jedną z jego ulubionych aktywności jest rysowanie.

12. miesiąc życia to moment, w którym dziecko wykonuje już proste polecenia rodziców, a także bardzo chętnie pomaga im w wykonywanych czynnościach. Może samo się ubierać oraz chcieć decydować o tym, co założy lub jaką zabawką chce się bawić. Maluszek pewnie używa słowa “nie” i kręci przy tym głową, aby podkreślić ważność swojej decyzji. Takie zachowanie jest jednym z elementów kształtowania się własnego “ja”.

Rozwój społeczny w 12. miesiącu życia

Dziecko w 12. miesiącu życia nadal może wykazywać lęk i niechęć w stosunku do obcych. Zdarza się to jednak coraz rzadziej. Maluszek najchętniej spędza czas z osobami, które zna – cieszy się na ich widok, wita ich radośnie, rozśmiesza, zachęca do zabawy i rozmowy.  Lubi też towarzystwo innych dzieci, jednak jeszcze nie do końca potrafi się razem z nimi bawić. Często zdarza się także kłótnia o zabawkę. Jej przyczyną jest problem ze zrozumieniem pojęcia własności.

12-miesięczne dziecko nie ma żadnego problemu z wypowiadaniem i łączeniem prostych sylab. Nie są to przypadkowe połączenia, ale oznaczające konkretne osoby, czynności lub przedmioty. Na tym etapie rozwoju maluszki bardzo często tworzą własne słowa oraz bardzo chętnie wymawiają wyrazy dźwiękonaśladowcze, i tak na przykład: “hau hau” = “pies”, “miau” = “kot”, “tik-tak” = “zegar”. Dziecko w 12. miesiącu życia potrafi “odpowiadać” na pytania poprzez wskazywanie paluszkiem lub patrzenie w konkretnym kierunku oraz pokazywać części ciała. Rozpoznaje też swoich bliskich po imieniu.

Polecamy: Moje dziecko płacze, a ja wychodzę (i też płaczę)…. Jak przetrwać pierwsze dni przedszkola/żłobka?

Co potrafi dziecko w 12. miesiącu życia?

Najważniejsze umiejętności dziecka w 12. miesiącu życia to:

  • siadanie z pozycji stojącej;
  • samodzielne picie z kubeczka i jedzenie łyżeczką;
  • wstawanie;
  • samodzielne stanie;
  • chodzenie (samodzielne, przy meblach lub z pomocą dorosłego);
  • pokazywanie części ciała;
  • wypowiadanie słów – niezrozumiałe, ale adekwatne do sytuacji i z odpowiednią intonacją;
  • reagowanie na pytania typu “gdzie mama?” (w odpowiedzi dziecko odwraca głowę w odpowiednim kierunku lub wskazuje paluszkiem);
  • skupienie uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas;
  • wyraźne wyrażanie swoich próśb (np. podawanie pudełka w celu otworzenia go);
  • układanie klocków jeden na drugim;
  • pomaganie w ubieraniu się, kąpieli i innych czynnościach, które są przy nim wykonywane.
rozwój dziecka

Jak wspierać rozwój dziecka w 12. miesiącu?

Aby wspierać rozwój dziecka w 12. miesiącu życia powinnaś:

  • wspierać rozwój mowy maluszka – mówić do niego prostymi zdaniami, wyraźnie wypowiadać słowa, nazywać różne przedmioty i czynności;
  • umożliwić maluszkowi kontakt z rówieśnikami;
  • nie przyspieszać rozwoju dziecka – jeżeli jeszcze nie jest gotowe chodzić, nie nalegaj;
  • wydawać maluszkowi proste polecenia i chwalić ich wykonanie;
  • umożliwić mu dokonywanie prostych wyborów (np. zabawki, zabawy itp.);
  • zachęcać dziecko do dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi;
  • pozwolić dziecku na samodzielność (samodzielne jedzenie, ubieranie się itp.);
  • wzbudzać ciekawość dziecka (np. przemeblować pokój, pokazywać nowe miejsca, dawać do zabawy nowe przedmioty);
  • jak najwięcej rozmawiać z maluszkiem (np. o wydarzeniach dnia, bliskich osobach, bajkach).

Polecamy: Kreatywne zabawy w domu, czyli jak walczyć z nudą w deszczowe dni

Ważne

  • W 12. miesiącu życia zdarza się, że maluszek jest tak pochłonięty doskonaleniem jednej czynności, że całkowicie zapomina o innych. Jeżeli Twoje dziecko niechętnie wykonuje coś, co już potrafi, zachęcaj go do tego poprzez zabawę.
  • Około 12. miesiąca życia może zdarzyć się, że dziecko nie będzie chciało już ssać piersi, a zamiast domagać się mleka mamy wybierze pokarm stały. To zjawisko określa się mianem “samoodstawienie od piersi” i w tym wieku jest zupełnie naturalne. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci same rezygnują z karmienia piersią – robią to, w momencie, gdy są gotowe. Jeżeli Ty z różnych powodów chcesz odstawić dziecko, możesz to zrobić, gdy poczujesz taką potrzebę. Jednak nie rób tego w trudnych dla maluszka momentach (powrót do pracy, ząbkowanie, choroba).
  • Pamiętaj, że 12. miesiąc życia to nadal czas, w którym maluszek rozwija się indywidualnie. Nie martw się, jeżeli jeszcze nie postawił pierwszego samodzielnego kroku – może się to zdarzyć nawet dopiero w 18. miesiącu. Dziecko powinno jednak już samo siedzieć, stać, naśladować gesty, rozumieć proste polecenia, reagować na swoje imię i łapać przedmioty tzw. chwytem pęsetkowym. Rozwój dziecka w każdej chwili możesz skonsultować z pediatrą.
  • Po 12. miesiącu życia apetyt maluszka może się zmniejszyć. Jest to spowodowane spowolnieniem tempa wzrostu – od tego momentu dziecko nie będzie już tak intensywnie rosło i przybierało na wadze.
  • W 12. miesiącu dziecko powinno mieć już górne jedynki. W tym wieku mogą pojawić się też dolne i górne czwórki.

Polecamy: Odstawienie dziecka od piersi

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *