Kalendarz rozwoju dziecka: 30. miesiąc życia

30. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 30. miesiąc życia

30. miesiąc życia oznacza, że twoje dziecko ma już 2,5 roku. Z pewnością jesteś zdumiona, jak szybko minął czas. Jeszcze niedawno trzymałaś w rękach niemowlę, a dziś masz w domu małego człowieka, którego wszędzie jest pełno – biega, skacze, tańczy i powoli staje się małym gadułą. Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 30. miesiącu życia.

Rozwój fizyczny dziecka w 30. miesiącu życia

Dziecko w 30. miesiącu życia ma niespożyte pokłady energii. W niczym nie przypomina już siebie sprzed paru tygodni – teraz odważnie skacze, wspina się, biega, kołysze w rytm muzyki i nie zrażają go nawet małe upadki. Bez względu na to, czy znajduje się w domu, czy na placu zabaw – zawsze znajdzie sobie jakieś zajęcie.

Coraz mniej problemów sprawiają mu czynności, które wymagają zdolności manualnych. Dziecko nie tylko potrafi już posługiwać się łyżką, kredkami lub szczoteczką do zębów. Teraz próbuje też odkręcać nakrętki, ubierać misie i lalki, a nawet sięgać do klamki i przekręcać klucz w drzwiach.

Rozwój intelektualny dziecka w 30. miesiącu życia

W 30. miesiącu życia intensywnie rozwija się wyobraźnia dziecka. Jedną z jego ulubionych form zabawy jest naśladowanie innych osób i wcielanie się w różne role. Od teraz jednego dnia jest ono mamą, przedszkolanką, bohaterem ulubionej bajki lub panią ze sklepu. Czasami zdarza się, że maluch ma swojego niewidzialnego przyjaciela.

Dziecko rozwija też swoją kreatywność. Dlatego warto zachęcać go do różnych zabaw twórczych. Nie ograniczajcie się tylko do malowania kredkami i farbami. Możecie razem tworzyć jesienne bukiety, korale z jarzębiny, ludziki z kasztanów, figurki z masy solnej lub kolorowe domki z kartonów. Możliwości jest wiele.

Polecamy: Książka to zawsze dobry prezent – najlepsze książki dla 2-, 3- i 4-latków

Rozwój społeczny dziecka w 30. miesiącu życia

30. miesiąc życia jest czasem, w którym zwykle mija zjawisko buntu dwulatka. Nadal jednak mogą zdarzyć się napady złości, gdy maluch nie dostanie tego, czego chce. Ma także trudności z zaakceptowaniem niektórych zakazów i nakazów. Pamiętaj, że na tym etapie nie powinno być ich zbyt dużo. Zadbaj także o to, by były one sformułowane w prosty sposób.

Możesz zaobserwować, że twoje dziecko zrobiło się nieśmiałe. Mimo że zna już naprawdę dużo piosenek, wierszyków, rymowanek i doskonale porusza się w rytm muzyki – nie chce chwalić się swoimi umiejętnościami przed obcymi osobami. Jego ulubioną widownią są rodzice. Pamiętaj, aby nie namawiać dziecka na występ, ponieważ może się to skończyć nawet atakiem płaczu. Zamiast tego chwal i nagradzaj głośnymi brawami malucha zawsze wtedy, gdy zechce zaśpiewać ci jakąś piosenkę lub wyrecytować nowy wierszyk. Staraj się także zabierać go w nieznane miejsca, gdzie może poznać nowych ludzi i nieco się z nimi oswoić.

Co potrafi dziecko w 30. miesiącu życia?

Dziecko w 30. miesiącu życia potrafi już:

  • komunikować potrzeby fizjologiczne,
  • wykonywać więcej czynności wymagających zdolności manualnych,
  • opowiadać o wydarzeniach z przeszłości,
  • kojarzyć pewne szczegóły z konkretnymi osobami,
  • wcielać się w trakcie zabawy w inne osoby (np. kasjera),
  • naśladować inne osoby (np. robić charakterystyczne dla nich miny lub gesty).

Jak wspierać rozwój dziecka w 30. miesiącu życia?

Rozwój dziecka w 30. miesiącu życia możesz wspierać poprzez:

  • zachęcanie dziecka do zabaw plastycznych,
  • pozwalanie mu na dokonywanie wyboru i podejmowanie decyzji,
  • nienarzucanie mu zbyt wielu zasad,
  • częste chwalenie dziecka,
  • okazywanie mu zrozumienia w chwilach złości,
  • rozmawianie z nim o minionych wydarzeniach i wrażeniach z nimi związanymi,
  • zachęcanie go do opowiadania,
  • zabieranie go w nieznane miejsca,
  • zabawy językowe (np. wyliczanki, rymowanki),
  • organizowanie mu różnych aktywności fizycznych (np. basen, plac zabaw, sala zabaw, park),
  • zabawy w udawanie innych osób.

Polecamy: Wychowywanie bez kar i nagród – czy to ma sens?

Ważne

  • Dziecko w 30. miesiącu życia ma coraz sprawniejsze rączki, dlatego nie sprawia mu już trudności trzymanie szczoteczki do zębów i manipulowanie nią w jamie ustnej. Pamiętaj jednak, że twój maluch nie powinien jeszcze myć sam zębów. Pozwalaj mu zacząć, ale po chwili zawsze przejmij tę czynność. Tylko prawidłowa higiena jamy ustnej zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.
  • Około 30. miesiąca życia zdecydowana większość dzieci potrafi już korzystać z nocnika. Jeżeli nie zdecydowałaś się wcześniej na odpieluchowanie, teraz jest dobry moment, aby rozpocząć ten proces.
  • Mimo że mowa dziecka rozwija się intensywnie, a maluch zna już naprawdę dużo słów, nadal może nie wypowiadać ich poprawnie. Najczęściej wynika to z niedojrzałości aparatu mowy. Staraj się go nie poprawiać. Zamiast tego używaj zawsze poprawnych form wyrazów w rozmowie z nim. Jeżeli bardzo się niepokoisz, skonsultuj się z logopedą.
  • Pojawienie się w domu noworodka może skutkować tym, że 30-miesięczne dziecko znów zacznie zachowywać się jak niemowlę i zacznie domagać się pomocy w wykonywaniu czynności, które przestały sprawiać mu już trudność (np. karmieniu). Jest to spowodowane potrzebą skupienia na sobie całej uwagi rodziców. Staraj się często spędzać czas tylko z nim.

Polecamy: Zazdrość między rodzeństwem – jak sobie z tym radzić?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *