Kalendarz rozwoju dziecka: 19. miesiąc życia

19. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 19. miesiąc życia

19. miesiąc życia to okres, w którym dziecko bardzo mocno chce pokazać, co potrafi i być samodzielne. Jednak podejmowanie takich prób, które kończą się niepowodzeniem może skutkować napadami płaczu lub wściekłości. Okazuj mu wsparcie i zrozumienie, a każdy mały sukces chwal i doceniaj. W 19. miesiącu życia nadal obecny jest lęk separacyjny.

Rozwój fizyczny dziecka w 19. miesiącu życia

Dziecko w 19. miesiącu życia ma ogromną potrzebę ruchu. Dzięki temu ćwiczy zdobyte wcześniej umiejętności – bieganie, wchodzenie i schodzenie po schodach, wspinanie się, chodzenie do tyłu, rzucanie piłki – a także doskonali zmysł równowagi. Ciągle jeszcze zdarzają się upadki. Jednak maluszek nie poddaje się i po chwili znowu jest go wszędzie pełno.

Maluszek, który ukończył 19 miesięcy jest też coraz ostrożniejszy. Gdy sięga po zabawkę, która leży na stole już nie pociąga za sobą innych rzeczy lub całego obrusu. Nadal jednak musisz zwracać szczególną uwagę na jego bezpieczeństwo i usuwać z zasięgu przedmioty, którymi mógłby wyrządzić sobie krzywdę.

19. miesiąc życia jest czasem, w którym dziecko stara się podkreślić swoją samodzielność i niezależność. W związku z tym, że wykonywanie niektórych czynności nie sprawia mu już problemu, bardzo chętnie pomaga w ubieraniu, szczotkowaniu zębów lub codziennych obowiązkach. Pamiętaj, że gdy mu na to pozwalasz oraz chwalisz jego osiągnięcia, wspierasz jego rozwój i podnosisz pewność siebie.

Zobacz: Jak nie zgubić dziecka w tłumie? I co zrobić, gdy mimo wszystko się zgubi?

Rozwój intelektualny dziecka w 19. miesiącu życia

Dziecko w 19. miesiącu życia zaczyna myśleć abstrakcyjnie. Oznacza to, że w zabawie zaczyna wyobrażać sobie różne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Na przykład nie ma problemu, aby podczas leżenia na kocyku udawać, że jest na plaży itp. Bardzo bawią go także sytuacje, w których nieprawidłowo nazywacie przedmioty lub zwierzęta. Maluszek głośno się śmieje za każdym razem, gdy kotek zostanie mianowany pieskiem lub nosek okiem.

W 19. miesiącu życia rozwija się pamięć dziecka, dlatego coraz mniejszą trudność sprawia mu zapamiętywanie słów piosenek lub prostych wierszyków. Bardzo uważnie obserwuje też ono swoje otoczenie i potrafi wyciągać wnioski, a także planować czynności, które są mu niezbędne do osiągnięcia celu (np. ściągnięcia zabawki ze stołu).

Rozwój społeczny dziecka w 19. miesiącu życia

W 19. miesiącu życia może nasilić się lęk separacyjny, czyli obawa przed rozstaniem z mamą. Jest to o tyle trudne, że najprawdopodobniej w tym czasie maluszek chodzi już do żłobka lub Ty wracasz do pracy. Do tego dochodzi bunt dwulatka. Pamiętaj, aby rozmawiać z dzieckiem na ten temat i tłumaczyć mu, dlaczego jest to konieczne. Wolny czas staraj się w całości poświęcić na pieszczoty i wspólną zabawę.

19-miesięczne dziecko lubi spędzać czas ze swoimi rówieśnikami, jednak jeszcze nie potrafi się wspólnie z nimi bawić. W tym wieku po raz pierwszy może pojawić się widoczne uczucie zazdrości. Maluszek wpada w złość, którą demonstruje krzykiem i płaczem zawsze wtedy, gdy okazujesz zainteresowanie innemu dziecku.

Każde dziecko, które skończyło 19. miesięcy powinno już umieć wypowiadać kilka słów, które są zrozumiałe dla otoczenia. Dobrze rozumie też proste i bardziej złożone polecenia oraz zakazy. W związku z 10. skokiem rozwojowym nabywa też umiejętności dostosowywania swojego zachowania do sytuacji.

Zobacz: Zazdrość między rodzeństwem – jak sobie z tym radzić?

Co potrafi dziecko w 19. miesiącu życia?

Za najważniejsze umiejętności dziecka w 19. miesiącu życia uważa się:

  • samodzielne chodzenie;
  • wchodzenie i schodzenie ze schodów (samodzielne lub z pomocą);
  • bieganie;
  • chodzenie do tyłu;
  • wchodzenie na drabinkę na placu zabaw;
  • myślenie abstrakcyjne;
  • wypowiadanie słów, które są zrozumiałe dla otoczenia;
  • wykonywanie precyzyjnych ruchów;
  • rzucanie piłki zza głowy;
  • pomaganie w codziennych czynnościach;
  • dążenie do samodzielności i niezależności;
  • naśladowanie dorosłych.

Jak wspierać rozwój dziecka w 19. miesiącu?

Aby wspierać rozwój dziecka w 19. miesiącu życia, możesz:

  • zapewnić dziecku ruch na świeżym powietrzu (także wtedy, gdy pogoda nie sprzyja);
  • doceniać jego każde osiągnięcie;
  • pozwalać mu na samodzielność i wspierać go w tym;
  • uczyć go prostych wierszyków i piosenek;
  • rozmawiać z nim;
  • czytać mu książki i opowiadać historyjki obrazkowe;
  • bawić się z nim w tor przeszkód ułożony z poduszek;
  • konsekwentnie przestrzegać wyznaczonych zasad.

Zobacz: 15 zwrotów, które powinno usłyszeć od ciebie twoje dziecko

Ważne

  • W 19. miesiącu życia dziecko ma już 6 zębów – dolne i górne jedynki, dwójki oraz czwórki. Bardzo ważne jest, aby dbać o ich zdrowie poprzez codzienne szczotkowanie. Maluszek może sam trzymać szczoteczkę, jednak pamiętaj, że na pewno nie wyczyści on zębów dokładnie, dlatego musisz mu w tym pomóc.
  • Na początku 19. miesiąca życia może mieć miejsce kolejny skok rozwojowy. Wraz z nim dziecko nabywa umiejętności dostosowywania swojego zachowania do konkretnych sytuacji oraz decydowania o tym, jakie chce być. Ten etap rozwoju może być poprzedzony pogorszeniem się nastroju i zwiększoną potrzebą bliskości.
  • Pamiętaj, że rozwój mowy dziecka przebiega indywidualnie i zależy od kilku czynników. Nie każdy maluszek musi być bardzo rozmowny w 19. miesiącu życia, jednak za nieprawidłowe uznaje się, gdy nie mówi on wcale lub ledwo wypowiada pojedyncze słowa. Warto wówczas skonsultować się z pediatrą i wykonać badanie słuchu.

Przeczytaj także: Jak zachęcić malucha do mycia ząbków? Rodzice zdradzają swoje sposoby

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *