Kalendarz rozwoju dziecka: 17. miesiąc życia

17. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 17. miesiąc życia

17. miesiąc życia oznacza, że lada moment Twój maluszek skończy półtora roczku. Możesz zauważyć, jak wielki postęp w zakresie zdolności motorycznych, intelektualnych i społecznych uczynił od dnia narodzin. Jednak doskonale wiesz, że to jeszcze nie wszystko. Dziecko z każdym dniem staje się silniejsze i coraz bardziej pewne siebie, dlatego podejmuje próby uczenia się nowych rzeczy. Jednocześnie, gdy coś idzie nie po jego myśli, potrafi wpaść w gniew. 17. miesiąc życia to czas, w którym powinnaś okazywać dziecku dużo wsparcia i zrozumienia.

Rozwój fizyczny dziecka w 17. miesiącu życia

17. miesiąc życia dziecka przebiega pod hasłem “ruch i zabawa”. Maluszek ma niespożyte pokłady energii i wszędzie go pełno. Wszystko dlatego, że nie tylko ma już sporo umiejętności motorycznych, ale także lepiej panuje nad swoim ciałem i jest bardziej pewny siebie. Nie odstraszają go nawet drobne wpadki – utrata równowagi i upadek. 17-miesięczne dziecko pragnie także samo wybierać aktywności, dlatego na placu zabaw niekoniecznie chce przebywać w piaskownicy, gdy go tam posadzisz. Zamiast tego woli przyglądać się innym dzieciom lub wspinać na zjeżdżalnie. Pozwól mu na to, jednak dbaj o jego bezpieczeństwo.

Rączki 17-miesięcznego dziecka są gotowe na wykonywanie bardziej precyzyjnych ruchów. Zwykle w tym wieku maluszek potrafi już posługiwać się łyżeczką i kredkami, otwierać pudełka i szuflady, zbierać z podłogi drobne przedmioty, wkładać klocki do odpowiednich otworów, a nawet rozpakowywać prezent. Próbuje też podnosić przedmioty, które niekoniecznie mają gabaryty odpowiednie dla niego. W 17. miesiącu życia dziecko bardzo chętnie pomaga przy ubieraniu i rozbieraniu się oraz w czynnościach higienicznych.

Rozwój intelektualny dziecka w 17. miesiącu życia

17. miesiąc życia to czas, w którym maluszek jest małym odkrywcą. Interesuje go dosłownie wszystko, zwłaszcza rzeczy, z którymi nie miał wcześniej do czynienia. Z racji swojej pewności siebie i wiary we własne możliwości nie ma oporu przed sięganiem po przedmioty. Nawet, gdy wymaga to wspięcia się na palce lub meble. Z zamiłowaniem otwiera też szafki i szuflady po to, aby sprawdzić, co się w nich znajduje. Często zadaje też pytanie “co to?” i oczekuje szybkiej odpowiedzi.

17-miesięczne dziecko zwykle wypowiada już słowa, które są zrozumiałe dla otoczenia. To, czego nie potrafi powiedzieć nadrabia gestami. Chętnie naśladuje też odgłosy zwierząt. Maluszek zna bardzo dużo słów, dlatego bez problemu wykonuje proste polecenia, a także obserwuje i powtarza czynności, które wykonujesz.

Dziecko w 17. miesiącu życia ma silną potrzebę podkreślania swojej samodzielności i niezależności. Bardzo lubi decydować o sobie i mieć możliwość wyboru. Wciąż jednak jedynym znanym mu sposobem na wyrażanie siebie jest negowanie wszystkiego przez kręcenie głową i wypowiadanie słowa “nie”.

Zobacz: Zbuntowany kilkulatek i święta – sztuka przetrwania. Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach?

Rozwój społeczny dziecka w 17. miesiącu życia

Dziecko w 17. miesiącu życia nadal bardzo potrzebuje mamy i zabiega o częsty kontakt. Jednak możesz zaobserwować, że coraz chętniej spędza czas w towarzystwie innych osób z rodziny, którym okazuje dużo sympatii. Całkiem prawdopodobne, że w tym czasie zjawisko lęku separacyjnego nieco ustąpi.

Dziecko w 17. miesiącu życia coraz częściej przejawia bunt. Nie tylko wszystko neguje, ale także wybucha złością za każdym razem, gdy jego oczekiwania nie zostają spełnione. Jest to bardzo trudny, ale konieczny etap rozwoju społecznego. Dodatkowo dziecko zbliża się do kolejnego skoku rozwojowego. Po etapie eksperymentowania ze swoim zachowaniem przyjdzie czas na nabycie umiejętności dostosowywania go do sytuacji.

Maluszek bardzo lubi być w centrum uwagi oraz czuć się doceniony. Gdy jego starania i postępy są zauważane, wzrasta jego pewność siebie oraz chęć do podejmowania dalszych prób nauczenia się nowych rzeczy lub doskonalenia już posiadanych umiejętności. Pamiętaj, żeby chwalić każde osiągnięcie dziecka.

Polecamy: 3 skuteczne sposoby na atak histerii u dziecka [Mamy radzą]

Co potrafi dziecko w 17. miesiącu życia?

Możliwe, że twoje dziecko w 17. miesiącu życia ma już następujące umiejętności:

  • wspinanie się na palcach;
  • wspinanie się po schodach;
  • wypowiadanie słów, które są zrozumiałe dla otoczenia;
  • samodzielne jedzenie przy pomocy łyżeczki;
  • chodzenie;
  • bieganie;
  • wykonywanie precyzyjnych ruchów;
  • skakanie;
  • wykonywanie prostych poleceń;
  • komunikowanie się przy pomocy gestów (np. wskazywanie palcem, kiwanie głową).

Jak wspierać rozwój dziecka w 17. miesiącu?

Na pewno zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka w 17. miesiącu życia. Poza okazywaniem mu miłości i zrozumienia powinnaś:

  • zapewnić maluszkowi codzienną aktywność fizyczną poza domem;
  • zabierać go w nowe, ciekawe miejsca;
  • nauczyć go korzystania z atrakcji na placu zabaw;
  • zapewnić mu kontakt z rówieśnikami;
  • rozmawiać z dzieckiem i opowiadać mu różne historyjki;
  • wykazywać się cierpliwością, gdy dziecko się buntuje;
  • zezwolić mu na samodzielność i dawać możliwość dokonywania wyboru;
  • nie zabraniać dziecku eksperymentowania (w granicach bezpieczeństwa);
  • kupić dziecku zabawki, które pozwolą mu ćwiczyć zdolności manualne (np. sortery);
  • wyznaczyć zasady i przestrzegać ich;
  • tłumaczyć dziecku przyczynę Twojej odmowy;
  • cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania maluszka.

Przeczytaj także: Dziecko to mały człowiek, czyli 15 reguł wychowywania według Janusza Korczaka

Ważne

  • Jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej, udaj się z dzieckiem do przychodni, aby je zaszczepić. Zgodnie z kalendarzem szczepień w tym wieku są to szczepienia przeciwko: polio, błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu B.
  • Możesz zauważyć, że dziecko uderza główką w ścianę, szczebelki łóżeczka lub inne powierzchnie. Z pewnością zaczynasz się wtedy niepokoić. Musisz jednak wiedzieć, że w większości przypadków przyczyna jest niegroźna – chęć rozładowania energii, zwrócenia na siebie uwagi, uspokojenia się lub nuda. Czasami jednak może to być objaw choroby (zwłaszcza, gdy jednocześnie obserwujesz inne niepokojące sygnały – np. niechęć dziecka do nawiązywania kontaktu). Warto zachować spokój i skonsultować się z lekarzem.
  • Całkiem prawdopodobne, że Twoje dziecko ma już dolne i górne jedynki, dwójki oraz czwórki, a lada moment zaczną wychodzić mu trójki. Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej przy pomocy szczoteczki i pasty dobranej do wieku maluszka. Jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej, udaj się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną do stomatologa. Jest to ostatni moment na ten krok.

Polecamy: Jak zachęcić malucha do mycia ząbków? Rodzice zdradzają swoje sposoby

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *