Kalendarz rozwoju dziecka: 18. miesiąc życia

18. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 18. miesiąc życia

18. miesiąc życia oznacza, że maluszek skończył właśnie półtora roku. W tym wieku ma miejsce 10 skok rozwojowy, po którym pojawia się umiejętność dostosowywania swojego zachowania do konkretnej sytuacji. Jest to też czas, w którym każde dziecko potrafi już samodzielnie jeść, chodzić, a nawet wchodzić i schodzić ze schodów z pomocą rodzica. W tym wieku pojawia się również “bunt dwulatka”, czyli uczucie frustracji i gniewu.

Rozwój fizyczny dziecka w 18. miesiącu życia

18-miesięczne dziecko uwielbia ruch i potrzebuje go bardzo dużo. Czasami możesz odnieść wrażenie, że jest ono nadpobudliwe, ponieważ ma niespożyte pokłady energii i wszędzie go pełno. Nic dziwnego – maluszek chce w pełni korzystać z umiejętności, które posiada. A jest ich już naprawdę sporo. W 18. miesiącu życia dziecko potrafi już samo chodzić, wspinać się na kanapę, schodzić ze schodów, a nawet biegać (lub przynajmniej podejmować próby poruszania się szybciej). Maluszkowi udaje się nawet wchodzić na pochyloną drabinkę, co bardzo przydaje się na placu zabaw. Możesz zauważyć też, że jego drzemki w ciągu dnia stają się coraz krótsze.

W tym wieku dziecko cały czas ćwiczy swoją równowagę. Chodzi stopa za stopą, a jego chód ma wąską podstawę. Często zdarzają się też upadki, jednak maluszek jest coraz odważniejszy i nawet one nie są w stanie go powstrzymać przed dalszymi próbami. Część dzieci pod koniec 18. miesiąca życia zaczyna chodzić do tyłu.

Zobacz: Skoki rozwojowe dziecka

Rozwój intelektualny dziecka w 18. miesiącu życia

Każde dziecko, które skończyło 18. miesięcy powinno już umieć wypowiadać kilka słów, które są zrozumiałe dla otoczenia. Dobrze rozumie też proste i bardziej złożone polecenia oraz zakazy. Z chęcią naśladuje osoby dorosłe, zwłaszcza, gdy chodzi o wykonywanie codziennych czynności.

18-miesięczne dziecko potrafi już osiągnąć to, czego chce. Rozpoznaje problemy i planuje sposób ich osiągnięcia. Wie, że może ściągnąć coś ze stołu, jeżeli wcześniej wdrapie się na krzesło lub że otworzenie drzwi jest możliwe po przekręceniu klucza w zamku. Wykorzystuje również gesty do pokazywania tego, czego chce.

18. miesiąc życia wiąże się z dużą ciekawością świata i odkrywaniem nowości. Dziecko zdaje sobie sprawę ze swoich umiejętności, a z racji tego, że jest coraz odważniejsze, wykorzystuje je, gdy tylko ma okazję. Dlatego chętnie sięga po przedmioty lub zagląda w miejsca, które wcześniej były niedostępne. Półtoraroczne dziecko ma też coraz lepszą pamięć.

Rozwój społeczny dziecka w 18. miesiącu życia

W 18. miesiącu życia ma miejsce 10 skok rozwojowy. Tym razem maluszek nabywa umiejętność dostosowywania swojego zachowania do konkretnych sytuacji, a także decydowania o tym, jaki chce być. Na wcześniejszych etapach życia dużo eksperymentował i poznawał reakcje, a teraz potrafi to wykorzystać z korzyścią dla siebie.

18-miesięczne dziecko może przechodzić tzw. “bunt dwulatka”. Wcześniej jedynie nadużywało słowa “nie”. Teraz nie tylko oczekuje respektowania swoich życzeń i zamiarów, ale potrafi też wpaść w prawdziwy gniew, jeżeli jego zachcianki nie zostaną natychmiast spełnione. Bardzo często odczuwa frustrację i niecierpliwość, które nasilają się, gdy jest zmęczone, głodne lub śpiące. Poza huśtawką nastrojów mogą zdarzyć się także niekontrolowane ataki złości, płaczu, krzyku, niszczenia zabawek oraz bicie i plucie jedzeniem. Dla Ciebie, jako rodzica, jest to prawdziwy sprawdzian dla cierpliwości, jednak dzięki temu maluch rozwija swoją samodzielność. Ponadto bunt dwulatka buduje partnerstwo.

Polecamy: 3 skuteczne sposoby na atak histerii u dziecka [Mamy radzą]

Co potrafi dziecko w 18. miesiącu życia?

Każdy maluszek rozwija się we własnym tempie i nie należy panikować, jeżeli nabywanie nowych umiejętności idzie mu nieco wolniej, niż u rówieśników. Najczęściej 18-miesięczne dziecko potrafi już:

  • samodzielnie chodzić;
  • wchodzić i schodzić ze schodów z pomocą poręczy lub innej osoby;
  • podejmować próby biegania i chodzenia do tyłu;
  • wspinać się na kanapę i drabinkę ustawioną pod kątem;
  • schodzić z kanapy tyłem;
  • wypowiadać wyraźnie kilka słów;
  • wykonywać proste polecenia i rozumieć zakazy;
  • udawać różne odgłosy (zwłaszcza zwierząt);
  • obserwować otoczenie i wyciągać wnioski (np. wie, że zamknięte drzwi wymagają przekręcenia klucza w zamku).

Jak wspierać rozwój dziecka w 18. miesiącu?

Aby wspierać rozwój dziecka w 18. miesiącu życia, możesz:

  • uczyć go nowych umiejętności poprzez zabawę – zapamiętywanie prostych wierszyków i piosenek, rysowanie, malowanie farbami itp.;
  • uczyć go nowych zabaw ruchowych (zwłaszcza z piłką) lub wspólnie się gimnastykować;
  • bawić się w zabawy, które rozwijają zdolności manualne (dobrze sprawdzą się np. klocki);
  • zabierać go na plac zabaw i uczyć korzystania z różnych atrakcji;
  • czytać dziecku książki;
  • rozmawiać z dzieckiem;
  • zapewnić mu poczucie bliskości i miłości w okresie buntu i atakach złości;
  • wyznaczyć jasne zasady i konsekwentnie ich przestrzegać.

Zobacz: Kreatywne zabawy w domu, czyli jak walczyć z nudą w deszczowe dni

Ważne

  • 18. miesiąc życia dziecka to ostatni termin na wykonanie kolejnych szczepień ochronnych przeciwko Haemophilus influenzae typu B, polio, błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej, zgłoś się z maluszkiem do pediatry, który nie tylko zaszczepi dzieco, ale oceni też jego rozwój.
  • 18-miesięczne dziecko przechodzi kolejny skok rozwojowy, który może być poprzedzony okresem, w którym maluszek może mieć problemy ze snem, być bardziej marudny, płaczliwy i potrzebować zdecydowanie więcej uwagi i bliskości. 10 skok rozwojowy wiąże się z umiejętnością dostosowywania swojego zachowania do sytuacji i decydowania o tym, jakim chce się być.
  • W 18. miesiącu życia powinno zrosnąć się już całkowicie ciemiączko przednie.
  • Pod koniec 18. miesiąca życia dziecko powinno mieć już górne i dolne czwórki. U części maluszków w tym czasie zaczynają wychodzić trójki, czyli kły.
  • Dziecko nadal rozwija się indywidualnie, jednak są takie umiejętności, które w tym wieku muszą się pojawić. Są to: chodzenie, wstawanie, siadanie, wskazywanie rzeczy, naśladowanie innych osób, mówienie kilku słów (nawet niezrozumiałych). W razie ich braku, skonsultuj się z lekarzem.

Polecamy: Nago, w majtkach czy w minibikini – jak puszczać dziecko na plażę?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *