Kalendarz rozwoju dziecka: 5. miesiąc życia

5. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 5. miesiąc życia

Niemowlę w 5. miesiącu życia jest bardzo ruchliwe. Nieustannie się wierci, próbuje przewracać się z pleców na brzuszek oraz bawi się swoimi rękami i stopami, które niejednokrotnie trafiają aż do buzi. Maluszek jest też bardzo towarzyski, dużo się śmieje i wydaje radosne dźwięki. 5. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy podwaja ono swoją wagę urodzeniową.

Rozwój fizyczny dziecka w 5. miesiącu życia

Rozwój fizyczny dziecka w 5. miesiącu życia nadal jest bardzo intensywny. Jego mięśnie stają się coraz silniejsze, dlatego maluszek jest bardzo ruchliwy, nieustannie się wierci i próbuje nowych rzeczy – przewraca się z brzucha na plecy i odwrotnie, ale nie zawsze mu się to udaje. 5. miesiąc życia to czas, w którym część dzieci stara się dźwignąć do przodu, aby usiąść. Jednak ich kręgosłup nie jest jeszcze na to gotowy.

Niemowlę w 5. miesiącu życia prostuje nóżki, gdy leży na plecach, macha nimi, chwyta się za stopy i kieruje je w stronę buzi. Robi to tak zwinnie, że możesz odnieść wrażenie, że jest ono giętkie, jakby było zrobione z gumy. Problemu nie stanowi dla niego również unoszenie tułowia na rękach podczas leżenia na brzuszku.

Dziecko w 5. miesiącu życia, które jest podtrzymywane pod pachami w pozycji pionowej, dotyka nogami ziemi, a nawet na (krótką) chwilę przejmuje ciężar ciała. Jest to przygotowanie do nabycia kolejnej ważnej umiejętności, czyli samodzielnego stania, oraz chodzenia, na które musisz jednak jeszcze trochę poczekać.

Maluszek pewnie sięga już po przedmiot, który znajduje się na wysokości jego wzroku. Chwyta go całą dłonią z wyprostowanym kciukiem – jest to tzw. chwyt nakładkowy. Potrafi też przekładać go z ręki do ręki i obracać, dlatego może obejrzeć ulubioną zabawkę z każdej strony. Niektóre 5-miesięczne niemowlęta mogą też próbować jeść palcami pokarmy stałe.

5.miesiąc życia dziecka wiąże się z podwojeniem masy urodzeniowej. Od tego momentu tempo jego wzrostu nieco zwolni i będzie wynosiło teraz 12-13 gramów na dobę. Rozwój niemowlęcia będzie oceniany przez pediatrę podczas każdego badania przed szczepieniem, dlatego wszelkie odstępstwa od normy zostaną rozpoznane od razu. 

Polecamy: Masaż Shantala, czyli jak masować niemowlę i jakie są tego korzyści?

Rozwój intelektualny dziecka w 5. miesiącu życia

Rozwój intelektualny dziecka w 5. miesiącu życia wiąże się z poprawą koordynacji wzrokowo-ruchowej i koncentracji. W tym czasie maluszek uwielbia zabawki, które oddziałują jednocześnie na kilka zmysłów i dostarczają mu nowych bodźców. Jest bardzo ciekawy świata. Bardzo chętnie naśladuje mimikę innych osób i dźwięki z otoczenia.

Czwarty skok rozwojowy, który ma miejsce na początku 5. miesiąca życia dziecka (u części dzieci pod koniec 4. miesiąca) powoduje, że zaczyna ono rozumieć następujące po sobie zdarzenia. Reaguje też na swoje imię i potrafi rozpoznać swoje odbicie w lusterku. Niemowlę staje się bardziej spostrzegawcze i dostrzega coraz więcej szczegółów – jego uwagę przyciągają nawet drobne przedmioty, jak guziki, monety, a nawet okruszki.

Rozwój społeczny dziecka w 5. miesiącu życia

5.miesiąc życia dziecka jest związany z umiejętnością rozpoznawania emocji. Wie, kiedy jesteś radosna, smutna lub rozgniewana i nie odczytuje tego wyłącznie z mimiki twarzy, ale także z tembru i intonacji głosu. Dlatego śmieje się razem z Tobą, ale potrafi też razem z Tobą płakać.

W 5. miesiącu życia u części dzieci ma miejsce kolejny etap rozwoju mowy, czyli gaworzenie. Maluszek łączy samogłoski ze spółgłoskami i wypowiada sylaby, np. ma-ma, ga-ga, da-da. Nie mają one jednak żadnej konkretnej treści ani znaczenia. Gaworzenie jest dla niemowlęcia ćwiczeniem intonacji i przygotowaniem do mówienia.

Co potrafi dziecko w 5. miesiącu życia?

Najważniejsze umiejętności dziecka w 5. miesiącu życia to:

  • przewracanie z brzucha na plecy i odwrotnie;
  • opieranie się nóżkami o podłoże, gdy jest przytrzymywane w pionie pod pachami;
  • prostowanie nóg w kolanach i chwytanie rączkami stóp;
  • unoszenie tułowia na rękach podczas leżenia na brzuchu;
  • chwytanie przedmiotu dłonią z wyprostowanym kciukiem;
  • obracanie przedmiotu trzymanego w dłoni (przez ruch nadgarstka);
  • dostrzeganie więcej szczegółów przedmiotów;
  • reagowanie na swoje imię;
  • reagowanie na swoje odbicie w lustrze;
  • odczytywanie emocji z mimiki i intonacji głosu;
  • gaworzenie.

Polecamy: Twoje dziecko nie lubi łóżeczka? Zobacz, jak i gdzie powinno spać niemowlę

Jak wspierać rozwój dziecka w 5. miesiącu życia?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka w 5 miesiącu życia, możesz:

  • jak najczęściej układać maluszka na brzuszku, aby ćwiczył swoje mięśnie;
  • układać zabawkę w odległości kilku centymetrów od dziecka, aby zachęcić je do pełzania;
  • wprowadzić zabawy, które angażują rączki dziecka do ruchu;
  • pokazywać mu lusterko, aby mogło w nim studiować swoje odbicie;
  • chwytać maluszka za rączki i delikatnie unosić go w górę;
  • dużo mówić do dziecka, zmieniając intonację i naśladując różne odgłosy;
  • “rozmawiać z dzieckiem”, opowiadać mu i dawać czas na jego reakcję;
  • odgrywać przed maluszkiem przedstawienia przy pomocy pacynki;
  • pokazywać maluszkowi obrazki zwierząt, nazywać je i naśladować ich odgłosy;
  • zadbać o swoje samopoczucie – staraj się nie okazywać dziecku swojego zdenerwowania i negatywnych emocji.

Ważne

  • Między 5. a 6. miesiącem życia zgodnie z kalendarzem szczepień może odbyć się kolejne szczepienie dziecka: Haemophilus influenzae typu B, polio, błonica, tężec, krztusiec;
  • Na początku 5. miesiąca życia może mieć miejsce czwarty skok rozwojowy, po którym maluszek zacznie dostrzegać i rozumieć następujące po sobie zdarzenia. W tym czasie może być jednak niespokojny, marudny, płaczliwy i mieć kłopoty ze spaniem.
  • 5. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety o pokarmy naturalne. W pierwszej kolejności podaje się warzywa (np. ziemniaka, marchewkę, dynię, cukinię), w ilości 2-4 łyżeczki, po to, aby zaobserwować reakcję maluszka i przyzwyczaić go do nowego smaku. Zaleca się wprowadzanie jednego produktu, co 4 dni, aby szybko rozpoznać ewentualną alergię.
  • U 5-miesięcznego niemowlęcia raczej nie występują już kolki. Wszelkie sygnały świadczące o bólu brzuszka lub problemach z układem pokarmowym należy skonsultować z pediatrą.
  • U części dzieci w 5. miesiącu może rozpocząć się ząbkowanie. Jego sygnały to: nadmierne ślinienie się, rozdrażnienie, rozpulchnienie dziąseł, wkładanie piąstek do buzi, wzrost temperatury ciała (bez żadnych objawów chorobowych).

Polecamy: Położna radzi: Witamina D – jak podawać, gdy dziecko karmione jest piersią, a jak gdy mlekiem mieszanym?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Komentarze: 1

Fizjoterapeuta zdecydowanie odradza chwytania za raczki i podciągania do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *