Kalendarz rozwoju dziecka: 8. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 8. miesiąc życia
Ósmy miesiąc życia dziecka wiąże się z coraz większą sprawnością fizyczną. Maluszek, poza tym, że potrafi już siedzieć, raczkować i pełzać do tyłu, coraz częściej podejmuje też próby stawania. Mimo że niemowlę w 8. miesiącu życia jest bardzo społeczne, często reaguje nieśmiałością na kontakt z osobami, których nie zna.
Rozwój fizyczny dziecka w 8. miesiącu życia?
Rozwój fizyczny dziecka w 8. miesiącu życia przebiega bardzo indywidualnie. Zazwyczaj niemowlęta w tym wieku potrafią już samodzielnie siedzieć, a położone na brzuchu zginają biodra i obracają się na bok, aby usiąść. Podejmują też próby samodzielnego wstawania, podpierając się o kanapę lub meble. Możesz zauważyć, że maluszek robi przy tym jeden krok lub dwa. Jednak na samodzielne chodzenie musisz jeszcze trochę poczekać.
Niemowlę w 8. miesiącu życia sprawnie obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie. Poza tym uwielbia pełzać i raczkować po całym pomieszczeniu. Sprawnie i zdecydowanie sięga też po przedmioty, które go zainteresują. W tym czasie priorytetową sprawą staje się zadbanie o bezpieczeństwo maluszka.
8-miesięczne niemowlę potrafi chwytać przedmioty palcem wskazującym i kciukiem. Jest to tzw. chwyt pęsetkowy. Dzięki temu może wyjmować mniejsze przedmioty z większego. Dziecko w tym wieku jest gotowe również samodzielnie brać kawałki jedzenia (np. jabłka) i wkładać je do buzi.
Maluszek potrafi też manipulować przedmiotami, które trzyma w ręce. Obraca je, ogląda z każdej strony, zgniata je, przekłada i potrząsa nimi w celu sprawdzenia, czy wydają dźwięki. Gdy spodoba mu się jakiś przedmiot, sięga po niego, nawet jeżeli wymaga to nieco wysiłku.
Polecamy: Jak łagodnie przejść z karmienia piersią na pokarm naturalny?
Rozwój intelektualny dziecka w 8. miesiącu życia?
Dziecko w 8. miesiącu życia rozumie już ciąg przyczynowo-skutkowy i doskonali tę umiejętność w zabawie. Świadomie i intencjonalnie upuszcza zabawki z ręki lub wyrzuca z kojca i z radością obserwuje, jak uderzają o podłogę. Maluszek potrafi też stanowczo zakomunikować, czego chce (np. wyciągając po to rękę) i złościć się, gdy tego nie otrzyma.
Maluszek uwielbia obserwować swoje otoczenie, przyglądać się nowym rzeczom i osobom. Dlatego jego ulubioną pozycją staje się pozycja siedząca. Potrafi głośno i stanowczo protestować, gdy próbujesz go położyć w spacerówce lub odłożyć do łóżeczka. Możesz zauważyć także, że dziecko próbuje naśladować proste gesty, np. machanie rączką.
8-miesięczne niemowlę odróżnia już mowę ludzką od innych dźwięków z otoczenia. Wydaje z siebie dużo różnych dźwięków, tworzy nowe połączenia sylab. Maluszek uwielbia, gdy ktoś z nim “rozmawia”, a przy tym zmienia intonację, rytm i stroi różne miny.
Rozwój społeczny dziecka w 8. miesiącu życia?
W 8. miesiącu życia niemowlę coraz wyraźniej okazuje nieśmiałość i zawstydzenie w kontakcie z obcymi ludźmi. Potrafi nawet rozpłakać się, gdy osoba, której nie zna próbuje wziąć je na ręce. Za to bardzo chętnie przebywa i bawi się z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i innymi dziećmi.
8. miesiąc życia to moment, w którym niemowlę zaczyna okazywać emocje w pełni świadomie i intencjonalnie. Okazuje radość na widok określonych osób, zabawek i w momencie aktywności, które lubi. Potrafi też złościć się, gdy coś nie idzie po jego myśli lub zabawa zostanie zbyt wcześnie przerwana.
Co potrafi dziecko w 8. miesiącu życia?
W 8. miesiącu życia niemowlę potrafi już:
- samodzielnie siedzieć;
- chwytać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym (chwyt pęsetkowy);
- raczkować i pełzać do tyłu;
- stać z pomocą i podejmować próby samodzielnego wstawania;
- okazywać emocje w pełni intencjonalnie;
- poprawnie ocenić odległość jednego przedmiotu od drugiego;
- pokazać, czego chce oraz to, czego nie chce;
- odróżnić mowę ludzką od innych dźwięków z otoczenia;
- manipulować przedmiotami, które trzyma w rękach (przekładać, obracać, ściskać, potrząsać);
- przewidywać skutki niektórych działań (np. że zabawka wypuszczona z ręki spadnie na podłogę);
- wypowiadać sylaby z różną intonacją.
Jak wspierać rozwój dziecka w 8. miesiącu?
Rozwój dziecka w 8. miesiącu życia możesz wspierać poprzez:
- pozwalanie maluszkowi na poruszanie się po pomieszczeniu (z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa);
- zabieranie maluszka na spacery w nowe miejsca;
- nazywanie pokazywanych mu przedmiotów;
- umożliwienie mu kontaktu z rówieśnikami i innymi dziećmi;
- podawanie maluszkowi niektórych pokarmów (np. biszkoptów, jabłuszka) bezpośrednio do ręki;
- uczenie dziecka emocjonalnych reakcji na inne osoby (np. przytulanie lub głaskanie po głowie rodzeństwa);
- bawienie się w zabawy, które angażują ręce i paluszki;
- kupienie maluszkowi bardziej skomplikowanych zabawek (dostosowanych do jego wieku);
- gestykulowanie do dziecka podczas rozmowy (np. machanie ręką na “papa”, składanie rąk pod głową na “czas iść spać”);
- pokazywanie maluszkowi książeczek z obrazkami (nazywanie przedmiotów i zwierząt, naśladowanie ich odgłosów).
Zobacz: Jak nauczyć dziecko zasypiania w łóżeczku. Metoda „3-5-7” czy współspanie?
Ważne
- W 8. miesiącu życia może zaniepokoić Cię płacz dziecka, gdy przebywa ono w łóżeczku, kojcu lub siedzisku. Jest to związane z dużą potrzebą ruchu, w czasie którego niemowlę rozwija się i ćwiczy nabyte umiejętności. Pozwalaj mu na poruszanie się po pokoju, gdy tylko jest to możliwe.
- Jeżeli maluszek nie przebywa w kojcu lub łóżeczku, nie zostawiaj go samego nawet na chwilę, ponieważ może stać mu się krzywda. Zadbaj również o to, aby w jego zasięgu nie znajdowały się niebezpieczne przedmioty, do których może sięgnąć.
- 8. miesiąc życia dziecka to moment, gdy na pewno pojawią się pierwsze zęby (jeżeli nie stało się to wcześniej). Jako pierwsze wychodzą dolne jedynki – na górne zęby trzeba poczekać kolejny miesiąc. Objawem ząbkowania może być podwyższona temperatura ciała, rozpulchnione dziąsła, nadmierne ślinienie się, rozdrażnienie.
- Nie przejmuj się, jeżeli Twoje dziecko jeszcze nie siedzi samodzielnie, nie stoi lub nie raczkuje. Rozwój malucha przebiega indywidualnie – jedne niemowlęta uczą się szybciej, a inne wolniej. Wszelkie wątpliwości konsultuj z pediatrą.
Polecamy: Ząbkowanie u niemowlęcia – kiedy wychodzą pierwsze zęby, jak ulżyć ząbkującemu maluchowi?
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz