Kalendarz rozwoju dziecka: 15. miesiąc życia

15. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 15. miesiąc życia

15. miesiąc życia dziecka wiąże się z nabywaniem kolejnych umiejętności oraz doskonaleniem tych, które zostały zdobyte wcześniej. Maluszek chętnie się pionizuje – wstaje, stawia pierwsze kroki i próbuje wspinać się na kanapę. To daje mu nowe możliwości poznawania otaczającego go świata. W 15. miesiącu życia pojawia się 9 skok rozwojowy, a wraz z nim eksperymentowanie z zachowaniem i poznawaniem granic.

Rozwój fizyczny dziecka w 15. miesiącu życia

Dziecko w 15. miesiącu życia nie chce już spędzać czasu na podłodze lub w kojcu. Na tym etapie rozwoju fascynuje go chodzenie, bieganie, a także wspinanie się po schodach lub na kanapę. Jego zdolności motoryczne i zmysł równowagi nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego maluszek wciąż porusza się nieco niepewnie, a nawet zalicza upadki. Musisz też pamiętać, że 15-miesięczne dziecko raczej nie da rady wybrać się na dłuższy spacer bez wózka.

15. miesiąc życia to czas, w którym maluszek ćwiczy swoje zdolności manualne. Nie tylko potrafi zebrać palcami małe okruszki lub wkładać mniejsze przedmioty z większe, ale także otwierać wszystkie szafki, szuflady i pudełka. Coraz lepiej trzyma w rękach kredki, dlatego tworzy pierwsze rysunki. 15-miesięczne dziecko chce być coraz bardziej samodzielne. Jest to więc dobry moment na pozwolenie mu na pomoc w ubieraniu się i wykonywaniu innych prostych czynności. Dobrym ćwiczeniem na koordynację ręka-oko jest samodzielne jedzenie palcami lub łyżeczką.

Polecamy: Skoki rozwojowe dziecka

Rozwój intelektualny dziecka w 15. miesiącu życia

Możliwości poznawcze dziecka w 15. miesiącu życia znacznie się rozwijają. Przede wszystkim maluszek zaczyna kojarzyć rzeczy z ilustracji w książkach z odpowiadającymi im przedmiotami w rzeczywistości. Budzi się także jego kreatywność, dlatego bardzo chętnie rysuje. Niestety, często także po meblach lub ścianach.

15-miesięczne dziecko często porzuca zabawę lub wykonywaną czynność po kilku minutach. Możesz odnieść wrażenie, że jest ono znudzone. Takie zachowanie wynika wyłącznie z braku umiejętności skupienia się. Jego uwaga jest rozproszona, jednak w tym wieku jest to całkowicie normalne.

Rozwój społeczny dziecka w 15. miesiącu życia

Dziecko w 15. miesiącu życia zdaje sobie sprawę, że jest odrębną istotą, dlatego na każdym kroku chce demonstrować swoją niezależność, poprzez mówienie nie i okazywanie sprzeciwu. W tym wieku ma miejsce także 9 skok rozwojowy, po którym maluszek zaczyna eksperymentować ze swoim zachowaniem i celowo nie wykonuje poleceń rodziców oraz łamie ustalone zakazy. W ten sposób sprawdza, jak szerokie są granice i co wiąże się z ich przekroczeniem.

Jednocześnie dziecko bardzo boi się rozstania z mamą, dlatego wciąż obecny jest lęk separacyjny. Czasami możesz odnieść wrażenie, że jest nasilony bardziej, niż w poprzednich miesiącach. To dlatego, że maluszek odczuwa stres z powodu rozdarcia między potrzebą niezależności, a chęcią przebywania z mamą.

15-miesięczne dziecko systematycznie zwiększa zasób słów. Niektóre słowa stają się już zrozumiałe dla otoczenia, częściej jednak maluszek mówi po swojemu. Poza tym bardzo chętnie naśladuje odgłosy zwierząt. Mimo że komunikacja jest jeszcze ograniczona, dziecko rozumie bardzo dużo i może wykonywać proste polecenia.

Zobacz: To tylko klaps… nie zostawia śladu

Co potrafi dziecko w 15. miesiącu życia?

Najważniejsze umiejętności dziecka w 15. miesiącu życia to:

  • samodzielne wstawanie i stanie;
  • schylanie się po interesujący go przedmiot;
  • wspinanie się na schody, krzesła i kanapę;
  • schodzenie tyłem z kanapy;
  • samodzielne stawianie kroków, a nawet bieganie;
  • pomaganie w ubieraniu się;
  • wykonywanie prostych poleceń;
  • nazywanie niektórych przedmiotów;
  • zamykanie i otwieranie pudełek;
  • używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych;
  • posługiwanie się kredkami.

Jak wspierać rozwój dziecka w 15. miesiącu?

Rozwój dziecka w 15. miesiącu życia możesz wspierać poprzez:

  • opowiadanie dziecku różnych historyjek;
  • czytanie dziecku książek;
  • nazywanie wszystkich przedmiotów i wykonywanych czynności;
  • bawienie się z dzieckiem w różnego rodzaju zabawy ruchowe (zwłaszcza na świeżym powietrzu);
  • organizowanie zabaw plastycznych (nie tylko rysowanie, ale także malowanie farbami lub lepienie figurek z masy solnej);
  • pozwolenie dziecku na samodzielne jedzenie;
  • zapewnienie mu kontaktu z rówieśnikami;
  • pozwolenie dziecku na wykonywanie prostych czynności (np. pomoc w ubieraniu się, naciśnięcie guzika od windy);
  • pozwolenie dziecku na samodzielność i wspieranie go w tym.

Zobacz: Więź między babcią i dziadkiem a wnukami – dlaczego ważne jest, aby wnuczęta spędzały czas z dziadkami?

Ważne

  • 15. miesiąc życia to czas na kolejny skok rozwojowy. Wraz z nim dziecko zaczyna świadomie eksperymentować ze swoim zachowaniem. Celowo chowa zabawki, protestuje lub oddala się od rodziców. Robi to po to, aby poznać granice i możliwe konsekwencje ich przekroczenia.
  • W 15. miesiącu życia dziecko powinno mieć już dolne i górne jedynki oraz dwójki. Być może właśnie w tym wieku pojawią się także czwórki. Ząbkowanie może przebiegać bezobjawowo lub wiązać się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości (które często przypominają infekcję). W razie wątpliwości, lepiej skonsultować się z lekarzem.
  • Pamiętaj, żeby dbać o zęby dziecka. Należy szczotkować je dwa razy dziennie pastą przeznaczoną dla dzieci. Unikaj podawaniu dziecku słodkich przekąsek. Dzięki temu zapobiegasz próchnicy.
  • 15-miesięczne dziecko może sprawiać ból innym osobom, np. uderzyć, uszczypnąć lub pociągnąć za włosy. Nie jest to związane z agresją lub brakiem sympatii, a jedynie z brakiem świadomości na temat uczuć innych ludzi. Pamiętaj, aby w takich sytuacjach spokojnie wytłumaczyć dziecku, że robi źle.
  • Jeżeli Twoje 15-miesięczne dziecko potrafi wytrzymać całą noc bez pobudki na jedzenie, możesz śmiało zrezygnować z nocnego karmienia. Wiedz jednak, że nie powinnaś w zamian podawać mu bardziej obfitej kolacji.

Polecamy: Jak dbać o higienę pierwszych ząbków u dziecka i czego nie robić u dentysty

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Komentarze: 1

Moja córka już dawno osiągnęła motorycznie to co napisane o 15 msc życia, ale bardzo mało mówi, kilka sylab po swojemu. Każde dziecko jest inne i piękne na swój własny sposób. Potwierdzam i bada granice, uderza i sprawdza reakcje, kilka kolejnych razy zamachnęła się i już nie uderzała. W żłobku podobno chce rządzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *