Kalendarz rozwoju dziecka: 36. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 36. miesiąc życia
36. miesiąc życia oznacza, że twój maluch skończył 3 latka. Od momentu urodzenia do teraz uczynił ogromny postęp w rozwoju fizycznym, intelektualnym i społecznym. Dostrzegasz pewne cechy jego charakteru, temperament oraz całą gamę emocji – od złości do empatii. Coraz lepiej dogaduje się też z rówieśnikami, potrafi nie tylko się z nimi bawić, ale też współpracować. Pamiętaj jednak, że jeszcze wiele przed nim. Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 36. miesiącu życia.
Rozwój fizyczny dziecka w 36. miesiącu życia
Dziecko w 36. miesiącu życia jest w ciągłym ruchu. Uwielbia aktywność fizyczną, zwłaszcza, gdy może wypróbować swoich sił i nauczyć się czegoś nowego. Czasami odnosisz wrażenie, że wszędzie go pełno – w pokoju, w kuchni, pod stołem, na kanapie. Bieganie, skakanie, wspinanie się, obracanie, czołganie i wesołe tańce nie sprawiają mu już większych problemów.
W 36. miesiącu życia dziecko może skarżyć się na ból nóg, w szczególności mięśni łydek. Pojawia się on w godzinach wieczornych, raz na kilka tygodni lub miesięcy. W zdecydowanej większości przypadków nie jest on spowodowany groźną chorobą. Przyczyną dolegliwości jest intensywny wzrost. Zjawisko to ma nawet swoją nazwę – bóle wzrostowe.
Polecamy: Jak zachęcić malucha do mycia ząbków? Rodzice zdradzają swoje sposoby
Rozwój intelektualny dziecka w 36. miesiącu życia
Dziecko w 36. miesiącu życia zna już ok. 900 słów. Potrafi z nich budować zdania, a także wykorzystywać je do opowieści o tym, co się wydarzyło (a nawet umieścić wydarzenia w czasie i przypisać je do konkretnej osoby). Jego mowa jest zrozumiała dla innych osób w 75%.
36. miesiąc życia to czas, w którym dziecko potrafi wykorzystywać wyobraźnię w zabawach. Nadaje przedmiotom nowe znaczenie, jego zabawki zachowują się jak ludzie, a ono samo przybiera różne role. Potrafi także zająć się samodzielną zabawą na kilka minut. Zwykle układa wtedy klocki, ogląda kolorowe książeczki lub rysuje.
Rozwój społeczny dziecka w 36. miesiącu życia
Jeżeli chodzi o rozwój społeczny dziecka w 36. miesiącu życia, maluch prawie w ogóle nie przypomina siebie sprzed kilkunastu tygodni. Z krnąbrnego, stawiającego zawsze na swoim i zbuntowanego małego człowieka stał się osobą pełną empatii i współczucia dla innych. Nie oznacza to, że nie pokazuje negatywnych emocji. Potrafi jednak cierpliwie czekać na swoją kolej, dzielić się zabawkami i bawić z rówieśnikami.
Mimo że maluch uwielbia nawiązywać kontakty i spędzać czas z innymi dziećmi, nadal mogą pojawić się problemy przy rozstaniu z mamą. Obserwują to przede wszystkim rodzice, którzy zdecydowali się posłać swoją pociechę do przedszkola. Jest to stan przejściowy.
Polecamy: Moje dziecko płacze, a ja wychodzę (i też płaczę)…. Jak przetrwać pierwsze dni przedszkola/żłobka?
Co potrafi dziecko w 36. miesiącu życia?
Dziecko w 36. miesiącu życia potrafi już:
- jeździć na rowerku trójkołowym,
- samodzielnie wchodzić i schodzić po schodach (bez trzymania),
- układać zdania,
- opowiadać o różnych wydarzeniach,
- wykorzystywać wyobraźnię w zabawach (udaje, że jest kimś innym lub nadaje nowe znaczenie przedmiotom),
- widzieć różnice dotyczące cech przedmiotów (np. wybrać, która piłka jest większa),
- policzyć do dwóch,
- ustawiać wieże z klocków składające się z 10 elementów,
- rozpoznawać emocje innych osób,
- pomagać w codziennych czynnościach (np. w ubieraniu się),
- komunikować potrzeby fizjologiczne,
- bawić się z rówieśnikami,
- bawić się samo przez kilka minut,
- rysować linie i kółka.
Polecamy: Ekologicznie z maluchem. Czy da się wychować dziecko bez ton plastiku i jednorazowych pieluch?
Jak wspierać rozwój dziecka w 36. miesiącu życia?
Rozwój dziecka w 36. miesiącu życia możesz wspierać poprzez:
- zachęcanie go do grania w proste gry planszowe,
- odpowiadanie na wszystkie jego pytania,
- zachęcanie go do opowiadania o minionym dniu,
- zabieranie go w nowe miejsca (najlepiej takie, w których może mieć kontakt z innymi dziećmi),
- rozmawiać z nim o emocjach (jego i innych ludzi),
- wspólne czytanie książeczek oraz rozmawianie o zawartych w nich wydarzeniach i bohaterach,
- powstrzymywanie się od złości, gdy maluch zachowuje się niepoprawnie (wystarczy rozmowa i tłumaczenie).
Ważne
- 36. miesiąc życia to moment, w którym możesz zapisać dziecko do przedszkola. Jest to ekscytujące wydarzenie w życiu całej rodziny. Maluch płacze przy rozstaniu, ponieważ musi nauczyć się nowych zasad i przyzwyczaić do zupełnie nieznanych okoliczności. Zostało też zaburzone jego poczucie bezpieczeństwa. Negatywne emocje mijają po kilku dniach. Warto rozmawiać o nich z dzieckiem.
- Z pójściem do przedszkola mogą wiązać się częstsze infekcje. W grupie składającej się z kilkunastu dzieci przebywających ze sobą przez długi czas wirusy i bakterie roznoszą się w błyskawicznym tempie. Gdy zobaczysz, że twoje dziecko ma katar lub kaszel – zostaw je w domu. Pamiętaj też o wzmacnianiu jego odporności domowymi sposobami.
- Każdy maluszek rozwija się we własnym tempie. Pomyśl jednak o konsultacji z lekarzem, gdy twoje dziecko w 36. miesiącu życia nie potrafi jeszcze samodzielnie schodzić po schodach, jeść przy pomocy łyżki, układać zdań, rzucać piłki do przodu.
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz