Kalendarz rozwoju dziecka: 9. miesiąc życia

9. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 9. miesiąc życia

Dziewiąty miesiąc życia dziecka to czas, w którym ma miejsce kolejny skok rozwojowy. Możesz odnieść wrażenie, że nastąpił duży postęp w rozwoju fizycznym i intelektualnym maluszka. U 9-miesięcznych niemowląt po raz pierwszy pojawia się lęk separacyjny, czyli obawa przed rozstaniem z mamą.

Rozwój fizyczny dziecka w 9. miesiącu życia

Dziecko w 9. miesiącu życia nie powinno już mieć żadnych problemów ze swobodną zmianą pozycji ciała. Potrafi już samodzielnie siedzieć, a także pełzać i raczkować (chociaż nie wszystkie dzieci przechodzą przez ten etap rozwoju). Większość niemowląt umie też stać. Jednak nie czuje się w tej pozycji pewnie i stabilnie, dlatego opiera się o meble lub rodzica.

Podczas stania niemowlę ma szeroko rozstawione nogi. Może również je uginać i sprawiać wrażenie, że nie potrafi udźwignąć własnego ciężaru. Jest to normalna sytuacja – maluszek w ten sposób szuka środka ciężkości i próbuje zapanować nad utrzymaniem równowagi. Nie powinnaś zabraniać mu podejmowania takich prób. Musisz jednak zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Zobacz: Ząbkowanie u niemowlęcia – kiedy wychodzą pierwsze zęby, jak ulżyć ząbkującemu maluchowi?

Rozwój intelektualny dziecka w 9. miesiącu życia

Dziecko w 9. miesiącu życia przestaje używać buzi do poznawania świata. Od teraz wszystkie przedmioty dotyka i uważnie ogląda z każdej strony. Zauważa także ich wspólne cechy, dlatego przypisuje je do konkretnej grupy. Maluszek rozumie nazwy przedmiotów. Szacuje się, że 9. miesiąc życia to czas, w którym dziecko zna już 30-40 słów, jednak nie potrafi jeszcze ich wypowiedzieć. Czasami przekształca sylaby w proste komunikaty, np. “da” – “daj”.

Niemowlę, które ma 9 miesięcy reaguje już na swoje imię. Potrafi także wykonać proste polecenia i rozumie, co oznacza słowo “nie”, dlatego przerywa daną czynność, gdy tylko je usłyszy. Nie zna jeszcze granicy między swoim ciałem, a otoczeniem, dlatego nadal  zdarza mu się bawić rączkami lub nóżkami.

Uważa się, że 9. miesiąc życia dziecka to moment, w którym kształtuje się inteligencja dziecka. Jednak z racji tego, że sfera poznawcza jest w tym wieku ściśle związana ze sferą ruchową nie ocenia się rozwoju inteligencji, a tzw. rozwój psychoruchowy.

Rozwój społeczny dziecka w 9. miesiącu życia

W 9. miesiącu życia dziecko jest bardzo przywiązane do swoich rodziców i bliskich osób, z którymi uwielbia spędzać czas i bawić się. Na tym etapie życia po raz pierwszy możesz zaobserwować zjawisko określane mianem “lęk separacyjny”. Jest to silna obawa przed rozstaniem z mamą. Maluszek nie opuszcza Cię na krok (nawet w toalecie), ciągle przytula, całuje, trzyma za rękę i zaczyna płakać, gdy tylko znikniesz mu z oczu.

Lęk separacyjny świadczy o prawidłowym rozwoju emocjonalnym dziecka. Jest on związany z nabyciem umiejętności przemieszczania się oraz uświadomieniem sobie przez malucha, że on i mama to odrębne istoty. Niemowlę jest podekscytowane możliwością samodzielnego odkrywania świata, a jednocześnie ma wiele obaw z tym związanych.

9-miesięczne niemowlę dużo gaworzy i wydaje z siebie różne dźwięki. Robi to w celu zwrócenia na siebie uwagi i nawiązania kontaktu z bliskimi. Lubi też popisywać się swoimi umiejętnościami. Świadomie posługuje się emocjami – po raz pierwszy pojawia się zazdrość o mamę. W 9. miesiącu życia część dzieci potrafi już to, na co z niecierpliwością czeka wielu rodziców – powiedzieć “mama” lub “tata” ze zrozumieniem.

Polecamy: Smoczek – dawać czy nie dawać, a jeśli dawać, to kiedy i jak go skutecznie zabrać?

Co potrafi dziecko w 9. miesiącu życia?

Najważniejsze umiejętności dziecka w 9. miesiącu życia to:

  • samodzielne siadanie;
  • pełzanie i raczkowanie;
  • samodzielne stanie (przez kilka sekund);
  • rozumienie słowa “nie”;
  • mówienie “mama” i “tata” ze zrozumieniem;
  • jedzenie palcami;
  • przypisywanie przedmiotów do konkretnej kategorii;
  • świadome okazywanie emocji (w tym zazdrości o mamę);
  • patrzenie na przedmioty po usłyszeniu ich nazwy;
  • szukanie ukrytej zabawki.

Zobacz: 7 skoków rozwojowych w pierwszym roku życia niemowlaka. Trudny czas dla dziecka i rodziców

Jak wspierać rozwój dziecka w 9. miesiącu?

Rozwój dziecka w 9. miesiącu życia można wspierać poprzez:

  • bawienie się z dzieckiem w “akuku” i chowanego (znikaj z pola widzenia dziecka na kilka sekund – za każdym razem nieco wydłużaj czas);
  • bawienie się z dzieckiem w chowanie i szukanie różnych przedmiotów;
  • wskazywanie i nazywanie części ciała dziecka;
  • chwalenie dziecka za każde dokonanie;
  • umożliwienie maluszkowi kontaktu z innymi dziećmi;
  • umożliwienie dziecku poruszania się po pokoju i ćwiczenia nabytych umiejętności;
  • puszczanie maluszkowi różnych piosenek i melodii;
  • czytanie dziecku książeczek;
  • pokazywanie dziecku obrazków i opowiadanie historyjek na ich podstawie;
  • kupienie dziecku bardziej skomplikowanych zabawek, np. takich, które rozkładają się na kilka części (zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka);
  • pozwolenie mu rozwijać się we własnym tempie.

Ważne

  • 9. miesiąc życia dziecka to czas na kolejny skok rozwojowy. Niemowlę zaczyna dostrzegać, że przedmioty mają swoje kategorie – np. jedzenie, zabawki, ubrania, a także niektóre cechy wspólne (np. zapach, kształt itp.). Można powiedzieć, że maluszek zaczyna rozumować, jak osoba dorosła, dlatego możesz mieć wrażenie, że lepiej się rozumiecie.
  • Skok rozwojowy może być poprzedzony zmianą zachowania dziecka. Staje się ono rozdrażnione, marudne, płaczliwe. Nie ma powodów do niepokoju, jeżeli nie pojawiają się żadne inne objawy, które mogą sugerować chorobę.
  • W 9. miesiącu życia karmienie piersią może zacząć sprawiać trudności – maluszek jest tak zainteresowany otoczeniem, że łatwo się rozprasza. Wówczas zaczyna się wiercić, wypluwać pierś, odwracać głowę. Dlatego warto zadbać o ciszę i spokój podczas karmienia.
  • 9-miesięczne niemowlę może znowu ząbkować. Tym razem pojawiają się górne jedynki, a u dzieci, u których nastąpiło to wcześniej – dolne dwójki. Przyjmuje się, że w tym wieku wszystkie dzieci powinny mieć już dolne jedynki.
  • Dziecko w wieku 9. miesięcy może jeszcze nie raczkować, ani samodzielnie stać. Nie należy się tym martwić. Trzeba jednak skonsultować się z lekarzem, jeżeli maluszek nie przewraca się z pleców na brzuch (i odwrotnie), nie manipuluje przedmiotami trzymanymi w rączkach oraz nie podejmuje prób nabycia nowych umiejętności.
  • Lęk separacyjny, który pojawia się w 9. miesiącu życia jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Staraj się zapewnić maluszkowi, jak najwięcej troski i poczucia bezpieczeństwa. Daj mu też czas na przystosowanie się do zmian – nie wracaj do pracy, nie odstawiaj dziecka od piersi i nie posyłaj go do żłobka w jednym czasie.

Zobacz: Raczkowanie – czy dziecko musi przejść przez ten etap?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *