Kalendarz rozwoju dziecka: 26. miesiąc życia

26. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 26. miesiąc życia

26. miesiąc życia dziecka to czas, w którym warto postawić na rozwijanie zmysłu równowagi – dzięki niemu maluch ma odwagę, aby podejmować nowe formy aktywności. Maluch coraz chętniej nawiązuje nowe znajomości, szczególnie wśród starszych dzieci. Możesz zaobserwować także jego cechy charakteru. Maluch coraz chętniej nawiązuje nowe znajomości, szczególnie wśród starszych dzieci. Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 26. miesiącu życia.

Rozwój fizyczny dziecka w 26. miesiącu życia

Rozwój fizyczny dziecka w 26. miesiącu życia polega przede wszystkim na doskonaleniu umiejętności nabytych na poprzednich etapach. Ich wykonywanie staje się dużo prostsze ze względu na bardzo dużą poprawę zmysłu równowagi. Dzięki temu maluch czuje się pewnie, dlatego nie straszne mu wspinanie się na drabinki, podskakiwanie, kręcenie się wokół własnej osi. Część dzieci w 26. miesiącu życia chętnie podejmuje próbę jazdy na rowerku trójkołowym.

Polecamy:  Brudne, mokre i nieuważne – tu się tak wychowuje szczęśliwe dzieci. Co na to polska matka?

Rozwój intelektualny dziecka w 26. miesiącu życia

To, co możesz zaobserwować w 26. miesiącu życia to intensywny rozwój mowy dziecka. Zaczynają dominować wyrażenia dwuczłonowe, a także pytania. Maluch nadal może używać własnych określeń na niektóre przedmioty Nie martw się jednak, jeżeli nie zna on jeszcze wszystkich słów lub wypowiada je nie do końca wyraźnie. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie.

Dziecko interesuje się wieloma rzeczami. Możesz zaobserwować, że chętnie obserwuje nie tylko innych ludzi, ale także napotkane zwierzęta. Rozwija się również jego pamięć, dlatego maluch chętnie popisuje się znajomością imion członków rodziny i ulubionych kolegów.

Rozwój społeczny dziecka w 26. miesiącu życia

26. miesiąc życia jest czasem, w którym dziecko coraz chętniej zaczyna nawiązywać znajomości z innymi dziećmi. Częściej wybiera starszych kolegów niż rówieśników – jest to zupełnie zrozumiałe ze względu na to, że maluchy w jego wieku koncentrują się przede wszystkim na sobie, dlatego zabawa z nimi może kończyć się kłótnią.

W tym wieku zaczyna kształtować się charakter dziecka. Widzisz malucha w kontaktach z innymi i możesz zaobserwować, czy jest ono bardziej nieśmiałe i zamknięte w sobie, czy ekspresywne i ekstrawertyczne. Rozwój ten będzie trwał jeszcze przez wiele lat, ale wychwytywanie pewnych cech umożliwi ci ich wspieranie od samego początku.

Polecamy: Gdy słodki 3-latek zmienia się nie do poznania. Jak sobie radzić z atakami złości u dziecka?

Co potrafi dziecko w 26. miesiącu życia?

Do najważniejszych rzeczy, które potrafi dziecko w 26. miesiącu życia należą:

  • naśladowanie innych dzieci na placu zabaw,
  • coraz sprawniejsze wykonywanie czynności wymagających koordynacji ręka-oko,
  • podejmowanie zabawy z innymi dziećmi,
  • zapamiętywanie imion innych osób,
  • powtarzanie słów,
  • pomaganie w rozbieraniu i ubieraniu się,
  • kopanie, turlanie i rzucanie piłki w określonym kierunku,
  • nadawanie własnych określeń w celu nazwania przedmiotów,
  • rozpoznawanie emocji innych osób.

Jak wspierać rozwój dziecka w 26. miesiącu życia?

Rozwój dziecka w 26. miesiącu życia będziesz wspierać, jeżeli:

  • umożliwisz mu kontakt z innymi dziećmi (rówieśnikami i starszymi),
  • pozwolisz mu na samodzielne wykonywanie codziennych czynności,
  • pozwolisz mu na decydowanie o wyborze zabawy lub innej aktywności (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa),
  • będziesz zachęcać go do nazywania przedmiotów, które widzi,
  • będziesz organizować zabawy, które ćwiczą równowagę (np. huśtanie się, wchodzenie na drabinkę, chodzenie po wyznaczonych krawędziach),
  • poprzez zabawę będziesz motywować dziecko do podejmowania działań, które wcześniej mu nie wyszły,
  • będziesz dużo rozmawiać z dzieckiem,
  • będziesz uczyć dziecka piosenek,
  • zachęcisz go do współzawodnictwa (ale nie rywalizacji) poprzez różne formy zabawy.

Polecamy: Nieoczywista rada na ataki złości u dziecka. Jak ją wykorzystać?

Ważne

  • 26. miesiąc życia nie oznacza zakończenia buntu dwulatka. Maluszek nadal próbuje postawić na swoim wszędzie, gdzie tylko się da. Gdy mu się to nie udaje, pojawiają się napady złości, płacz i krzyk. Pamiętaj, że nie możesz karać dziecka za takie zachowanie. Zamiast tego powinnaś tłumaczyć mu jego emocje i okazywać mu dużo czułości.
  • Dziecko w 26. miesiącu życia cały czas stara się poznawać własne “ja”. Chęć wyrażania odrębności i decydowania jest bardzo silną potrzebą. Dlatego nie bój się pozwolić mu na odrobinę samodzielności. W ten sposób rodzi się między wami partnerstwo.
  • W 26. miesiącu życia dziecko może mieć już wszystkie zęby. Jeżeli wcześniej tego nie zrobiłaś, koniecznie wybierz się z nim na pierwszą wizytę do stomatologa. Jest to jeden z elementów zapobiegania próchnicy.
  • Nie panikuj, jeżeli dziecko jeszcze nie mówi płynnie lub nie wszystkie słowa, które wypowiada są wyraźne. Jego mowa nadal się kształtuje. Skonsultuj się z lekarzem, gdy maluch nie zna żadnych słów, nie stara się ich wypowiadać, a w komunikacji posługuje się wyłącznie gestami.

Polecamy: Nago, w majtkach czy w minibikini – jak puszczać dziecko na plażę?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *