Kalendarz rozwoju dziecka: 32. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 32. miesiąc życia
32. miesiąc życia dziecka upływa w spokoju na doskonaleniu zdobytych umiejętności fizycznych, intelektualnych i społecznych. Maluch uwielbia oglądać bajki, bawić się klockami i malować, ale gdy tylko ma wybór – wybiera aktywność fizyczną. Dlatego zabawy ruchowe powinny być na stałe wpisane w plan dnia. Nawet wtedy, gdy nie ma pogody. Zobacz, jak jeszcze możesz wspierać rozwój dziecka w 32. miesiącu życia.
Rozwój fizyczny dziecka w 32. miesiącu życia
Dzięki dobrej koordynacji ruchowej dziecko nie ma już prawie żadnych trudności w pokonywaniu przeszkód, które spotka na swojej drodze. Coraz lepiej radzi też sobie na rowerku trzykołowym. Najchętniej spędza czas na zabawach na świeżym powietrzu. Z tego powodu powroty do domu mogą być naprawdę trudne – dziecko często opuszcza plac zabaw lub park z płaczem.
32. miesiąc życia to czas, w którym trzeba zapewnić dziecku codzienne zabawy ruchowe. Powinny być one różnorodne i wymagać wykonywania wielu czynności. Bardzo dobrze sprawdzają się piosenki lub wierszyki, których treść trzeba demonstrować przy pomocy gestów.
Polecamy: Koniec z pieluchami! Jak szybko i skutecznie odpieluchować dziecko
Rozwój intelektualny dziecka w 32. miesiącu życia
W 32. miesiącu życia możesz zauważyć, że maluch zaczyna rozumieć pojęcie czasu. Gdy obiecasz mu, że coś wydarzy się “jutro”, możesz mieć pewność, że następnego dnia się o to upomni. Wie też, że są pory roku i potrafi wskazać charakterystyczne dla nich zjawiska. Nie zna jeszcze godzin (jest na to za wcześnie), ale wie, że coś wydarzyło się “wcześniej” lub wydarzy “później”. Bardzo ważne jest, abyś na tym etapie używała różnych pojęć związanych z czasem w opowieściach lub planowanych aktywnościach.
Rozwój społeczny dziecka w 32. miesiącu życia
Dziecko w 32. miesiącu życia staje się coraz bardziej społeczne. Lubi obserwować, naśladować i bawić się z rówieśnikami. Coraz rzadziej zdarzają się też kłótnie o zabawkę. W głównej mierze jest to spowodowane rozwojem empatii i ustąpieniem buntu dwulatka. Dziecko nie ma już tak silnej potrzeby podkreślania swojej samodzielności. Jest też mniej samolubne i apodyktyczne.
Mimo że maluch lubi spędzać czas w towarzystwie innych osób, nadal potrzebuje bliskości ze strony mamy. Często przychodzi się przytulać, a każda rozłąka jest dla niego bardzo trudna. Chwile spędzone na wspólnej zabawie, czytaniu, a nawet codziennych czynnościach są dla niego niezwykle ważne.
Polecamy: Kochany Tato – nie jestem tylko córeczką mamusi. Wzruszający list córki do ojca
Co potrafi dziecko w 32. miesiącu życia?
32. miesiąc życia to czas, w którym dziecko potrafi już:
- komunikować potrzeby fizjologiczne,
- jeździć na rowerku trzykołowym,
- tworzyć rysunki przedstawiające konkretne rzeczy,
- wcielać się w role różnych osób podczas zabawy,
- rozpoznawać emocje innych osób,
- bawić się i współpracować z innymi dziećmi,
- rozróżniać czas,
- śpiewać piosenki i jednocześnie pokazywać pasujące do nich gesty.
Jak wspierać rozwój dziecka w 32. miesiącu życia?
Aby wspierać rozwój dziecka w 32. miesiącu życia, powinnaś:
- codziennie organizować mu zabawy na świeżym powietrzu,
- zachęcać je do zabawy z innymi dziećmi,
- pozwalać mu na samodzielność (nawet, gdy dana czynność zajmuje zdecydowanie więcej czasu),
- wspólnie śpiewać piosenki,
- zachęcać do opowiadania,
- wyczerpująco i cierpliwie odpowiadać na zadawane pytania,
- czytać książeczki,
- umieszczać wydarzenia w czasie (np. zimą, później, jutro),
- zachęcać je do samodzielnego oglądania ilustracji w książkach i opowiadania co się na nich znajduje.
Polecamy: Kreatywne zabawy w domu, czyli jak walczyć z nudą w deszczowe dni
Ważne
- Mimo że w 32. miesiącu życia maluch staje się bardziej społeczny, nadal może być nieśmiały przy kontaktach z obcymi ludźmi. Nie zawsze ma też ochotę na zabawę z innymi dziećmi. Powinnaś umożliwić mu kontakt z rówieśnikami, ale nie nalegaj na nawiązywanie kontaktu. Pamiętaj, że maluch uczy się także poprzez obserwację i naśladowanie kolegów i koleżanek.
- Jeżeli planujesz zapisać dziecko do przedszkola, postaraj się małymi krokami przygotowywać je do tej poważnej zmiany w jego życiu. W pierwszej kolejności możesz zapisać go do Klubu Malucha. Początkowo możesz również brać udział w organizowanych tam zajęciach. Dzięki temu dziecko może przyzwyczaić się do wychowawczyni i przebywania wśród kolegów i koleżanek. W szczególnych przypadkach do przedszkola może zostać przyjęte dziecko w 31. miesiącu życia.
- Dziecko, które będzie uczęszczać do przedszkola musi mieć już pewne umiejętności. Dlatego pozwalaj mu na samodzielność i nie wyręczaj w codziennych czynnościach (dostosowanych do wieku i możliwości).
Polecamy: Moje dziecko płacze, a ja wychodzę (i też płaczę)…. Jak przetrwać pierwsze dni przedszkola/żłobka?
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz