31 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży to siódmy miesiąc i trzeci trymestr. Jesteś zmęczona i odczuwasz wiele dolegliwości ciążowych: bóle kręgosłupa, problemy z oddychaniem, bezsenność czy opuchnięcia nóg. Twój brzuch się powiększa, bo dziecko wciąż rośnie – w 31 tygodniu ciąży jest już niemal gotowe na przyjście na świat.

31 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

• Od kilku tygodni dziecko przybiera na wadze i się wydłuża. W 31 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 45 cm (z wyprostowanymi nóżkami) i waży do ok. 1600 gramów. W trzecim trymestrze dziecko ma coraz więcej tkanki tłuszczowej, która powoduje, że maluszek staje się coraz bardziej pulchny, skóra jest coraz bardziej zwarta i mniej przezroczysta.

31 tydzień ciąży

 

• Powoli zaczyna zanikać lanugo, czyli meszek płodowy, którym do tej pory było pokryte całe ciało dziecka. Do porodu lanugo powinno całkowicie zaniknąć. 

• Na główce są włoski, nad oczami brwi i rzęsy. W mózgu tworzą się kolejne zwoje i bruzdy – mózg rośnie i jest niemal gotowy do przetwarzania danych po porodzie. 

31 tydzień ciąży: Zmysły są wykształcone: dziecko słyszy, widzi, reaguje na zmianę światła oraz ton głosu mamy i osób w jej otoczeniu. Rozróżnia smaki i czuje zapachy. W 31 tygodniu ciąży dziecko zaczyna “myśleć”.

• Wciąż za pomocą mimiki ćwiczy mięśnie twarzy. Cały układ mięśniowy się wzmacnia, choć nóżki są jeszcze słabe i gdyby nastąpił przedwczesny poród w 31 tygodniu ciąży – dziecko nie potrafiłoby jeszcze samodzielnie nimi ruszać.

• Kości stają się coraz mocniejsze, ale dziecko wciąż potrzebuje od mamy odpowiedniej ilości wapnia, by układ kostny się dobrze utwardził. 

• Wzmacnia się układ odpornościowy – dziecko, za pomocą łożyska, pobiera przeciwciała od matki, dzięki którym stanie się odporne na wiele chorób.

• Ma coraz mniej miejsca w macicy, przez co jego ruchy są coraz dotkliwsze dla mamy – dziecko rozpycha się, kopie i próbuje się prostować.

Ciekawostka: Podobno po ruchach dziecka w ciąży można rozpoznać jego temperament – jeśli w trzecim trymestrze cały czas się wierci i kopie, jest żywe i “niespokojne” – to istnieje prawdopodobieństwo, że po porodzie też takie będzie.

Gdyby w 31 tygodniu nastąpił przedwczesny poród, dziecko miałoby całkiem spore szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój.  Co prawda donoszona ciąża to 37 tydzień ciąży, ale już w 31 tygodniu dziecko ma całkiem dużo życiowej siły i sprawności, by dzięki lekarzom przetrwać czas wcześniactwa. 

31 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

31 tydzień ciąży: Robi ci się naprawdę ciężko. Brzuch jest na tyle duży, że możesz mieć problemy nie tylko z wygodną pozycją do spania, ale też z podnoszeniem się z łóżka czy fotela. Macica wciąż jest wysoko i uciska na narządy wewnętrzne. W nocy szczególnie uciążliwa jest wzmożona potrzeba oddawania moczu oraz skurcze łydek. Niektóre kobiety w trzecim trymestrze ciąży mają rwę kulszową, która objawia się ostrym, przeszywającym bólem wychodzącym z dolnej części kręgosłupa i promieniowaniem wzdłuż całej nogi aż po stopę. Nogi i ręce puchną, a kostki i stopy są obrzęknięte, częściej niż do tej pory pojawia się także ból kręgosłupa, zadyszka i hemoroidy.

31. tydzień ciąży to czas, kiedy możesz mieć problem z koncentracją, skupieniem i dokładnością w wykonywaniu różnych czynności oraz wzmożony apetyt. W ostatnim trymestrze ciąży będziesz szybciej przybierać na wadze, ale pamiętaj, by do końca ciąży zadbać o zbilansowaną dietę i racjonalne porcje: jesz dla dla dwojga, a nie za dwoje.

W 31 tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, mogą pojawiać się niezależnie od pory doby – macica twardnieje i wykonuje skurcze, ponieważ przygotowuje się do porodu. Bądź spokojna, bo skurcze przepowiadające nie wywołują przedwczesnego porodu. Bądź jednak czujna i jeśli poczujesz, że skurcze stały się mocniejsze niż do tej pory, występują regularnie, masz poczucie ciągnięcia w dole brzucha – natychmiast zgłoś się do lekarza, który sprawdzi, czy nie doszło do rozwarcia szyjki macicy.

Trzeci trymestr ciąży – zagrożenia: Rozwarcie szyjki macicy w 31 tygodniu ciąży

31 tydzień ciąży: Rozwarcie szyjki macicy to jeden z objawów zbliżającego się porodu. Normalnie rozwarcie powinno nastąpić w momencie porodu w 40 tygodniu ciąży – to tego czasu szyjka powinna być szczelnie zamknięta, przez co ma chronić dziecko przed przedwczesnym opuszczeniem organizmu mamy.

Rozwarcie szyjki macicy przed terminem to powód do niepokoju – zwłaszcza jeśli do końca ciąży pozostało więcej niż 3-4 tygodnie. Objawami rozwarcia szyjki macicy przed terminem porodu są przede wszystkim wzmożone skurcze macicy, którym towarzyszy twardnienie brzucha oraz silniejszy niż przy skurczach przepowiadających ból. Im szersza szyjka, tym ból i skurcze są boleśniejsze. Dodatkowymi objawami jest wyciek wód płodowych i plamienia. 

Rozwarcie szyjki macicy “na dwa palce”

Lekarz podczas badania określi rozmiar rozwarcia, a miarą będzie rozwarcie szyjki  “na place”, co w rzeczywistości odpowiada miarom centymetrowym. Rozwarcie na jeden palec oznacza, że rozwarcie szyjki ma dwa centymetry, na dwa palce – cztery centymetry, a na 5 palców – oznacza pełne rozwarcie (10 cm) i zaawansowaną akcję porodową.  

Jeśli rozwarcie szyjki rozpocznie się w 37 tygodniu ciąży – prawdopodobnie urodzisz wcześniej i nie masz powodu do zmartwień, bo ciąża jest już w pełni donoszona, a dziecko gotowe na przyjście na świat. 

Jeśli duże rozwarcie szyjki nastąpi na długo przed terminem porodu, lekarz – w zależności od wielkości rozwarcia – podejmie odpowiednie decyzje. Zazwyczaj kobieta, która ma przedwczesne rozwarcie szyjki macicy, do porodu musi leżeć w domu lub w szpitalu pod opieką specjalistów. Przedwczesne rozwarcie szyjki można powstrzymać farmakologicznie lub poprzez założenie szwu okrężnego albo pessara, czyli gumowego krążka. 

Jeśli masz przedwczesne rozwarcie szyjki macicy, która jednocześnie się skraca i ułatwia dziecku wydostanie się na zewnątrz, musisz bardzo na siebie uważać i bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. 

31 tydzień ciąży: o czym pamiętać – ważne badania w siódmym miesiącu ciąży

W 31 tygodniu ciąży powinnaś zrobić trzecie badanie USG. Wybierz technologię 4D, dzięki której na pamiątkę dostaniesz film z dzieckiem w roli głównej.

 

To ostatni moment, by zrobić trzecie badanie USG – to ważne, byś się na nie zgłosiła, ponieważ lekarz powinien zbadać i zmierzyć dziecko oraz przyjrzeć się szczegółowo jego narządom wewnętrznym, twarzoczaszce i poszczególnym układom. Określi także prawdopodobny termin porodu – nie musi to być termin, który do tej pory miałaś zakonotowany. 

Skróty na opisie zdjęcia USG:

CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa
FHR – częstość bicia serca płodu
NT – przezierność fałdu karkowego
NB – kość nosowa
DV – przepływ w przewodzie żylnym
BPD – wymiar poprzeczny główki
HC – obwód główki
AC – obwód brzuszka
FL – długość kości udowej
EFW – szacowana masa płodu

Toksoplazmoza w ciąży

Pamiętaj, że jeśli w pierwszym trymestrze ciąży miałaś ujemny wynik toksoplazmozy, teraz musisz powtórzyć badanie. Toksoplazmoza u ciężarnej to zagrożenie dla ciąży i dziecka, a do zakażenia może dojść w każdej chwili. Toksoplazmoza to inaczej choroba brudnych rąk i mogą ją przenosić koty, ale także zarazić się nią można drogą pokarmową. Unikaj więc kontaktu z bezpańskimi zwierzętami, które zamieszkują przy osiedlowych śmietnikach, w piwnicach czy parkach, myj dokładnie owoce i warzywa. Koty zarażają się toksoplazmozą np. poprzez zjedzenie jakiejś zarażonej padliny czy ptaków. Kot chory na toksoplazmozę wydala cysty pasożytów, które ulatniają się do powietrza i mogą osiadać na owocach i warzywach. Szczególnie uczula się kobiety w ciąży na mycie sałaty i kapusty – choć to drugie warzywo nie jest wskazane w ciąży, ponieważ może powodować i/lub zwiększać wzdęcia i problemy z wypróżnianiem. 

WAŻNE: Jeśli jesteś posiadaczką kota – nie musisz się go pozbywać w ciąży! Kontakt ciężarnej z czystym i zadbanym kotem nie stanowi żadnego zagrożenia. 

Przeczytaj także: Ciąża a zwierzęta domowe. Na co uważać i jak się przygotować?

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *