41 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Poród po terminie

41 tydzień ciąży - poród po terminie.

41 tydzień ciąży

41 tydzień ciąży, a Ty wciąż w dwupaku? Choć 41 tydzień to już po terminie, nie masz powodu do wielkich zmartwień. Pamiętaj, że data porodu obliczana jest orientacyjnie i może się wahać +/- 2 tygodnie. Na tym etapie akcja porodowa może pojawić się w każdej chwili, ale Ty powinnaś spokojnie czekać na objawy porodu. Jeśli USG i KTG nie wykazały niczego niepokojącego – relaksuj się i przygotowuj mentalnie na ten wielki moment. Za chwilę zostaniesz mamą.

41 tydzień ciąży – dlaczego nie urodziłam?

To, że weszłaś w 41 tydzień ciąży i nie urodziłaś, nie oznacza, że dzieje się coś złego. Wręcz przeciwnie – może się po prostu okazać, że wstępne obliczenia terminu porodu były niedokładne. Mogło się tak zdarzyć, jeśli Twój cykl owulacyjny nie był regularny. Lekarz na pewno powiedział Ci na początku ciąży, że data porodu, jaką obliczył, jest datą orientacyjną. Nie zmienia to jednak faktu, że zaczęłaś już pierwszy z dwóch ostatnich „bezpiecznych” dla dziecka tygodni ciąży. Choć ciąża od 37 tygodnia ciąży jest już donoszona, jej przeterminowanie rozpocznie się dopiero, gdy skończysz 42 tydzień ciąży bez rozwiązania.

KALKULATOR PORODU: Oblicz datę porodu

41 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko, choć zakończyło rozwój anatomiczno-fizjologiczny pozwalający na samodzielne funkcjonowanie poza organizmem matki, widać nie jest jeszcze w pełni gotowe, by się urodzić. 41 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko może jeszcze nieco przybierać na wadze i nieznacznie urosnąć. Tak czy inaczej w Twoim brzuchu jest już mały noworodek. Gdybyś miała urodzić w 41 tygodniu ciąży dziecko ważyłoby od 3000 do 3800 gramów i mierzyło ok. 45-56 cm. To norma.

Maluszek nie ma już za bardzo miejsca, by się poruszać, możesz więc nie odczuwać częstych ruchów. Taka „cisza” wiele mam niepokoi, ale jeśli badania USG i KTG, które w 41 tygodniu ciąży z pewnością będziesz musiała zrobić, nie wykażą niczego niepokojącego, nie powinnaś się martwić.

41 tydzień ciąży – dolegliwości

Tak, to prawda – 41 tydzień ciąży to czas, gdy jesteś już naprawdę zmęczona i możesz mieć zwyczajnie dość zarówno ciężaru w postaci brzucha, jak i nasilających się dolegliwości ciążowych. Im dłużej nosisz dziecko w brzuchu, tym dłużej i dotkliwiej możesz odczuwać dyskomfort, zwłaszcza ból pleców w ciąży zaawansowanej może utrudniać chodzenie i codzienne funkcjonowanie.

Dolegliwości ciążowe w 41 tygodniu to także:

  • Częstsze zawroty głowy
  • Ból krocza (które zaczyna przygotowywać się do porodu – możesz czuć rozpieranie, a nawet pieczenie)
  • ból głowy
  • kłucie w pochwie
  • na bieliźnie może pojawić się także śluz z krwią (sprawdź objawy wypadnięcia czopa śluzowego w ciąży)
  • twardnienie i ból brzucha
  • coraz silniejsze skurcze przepowiadające

41 tydzień ciąży – jak wywołać poród

W zasadzie 41 tydzień ciąży to bezpieczny czas na naturalne metody wywoływania porodu (indukcja porodu), choć jak wspomniano wyżej – skoro dziecko jeszcze się nie urodziło, może to znaczyć, że nie jest jeszcze w pełni gotowe.

Co istotne – nowe standardy okołoporodowe zawierają zapis, że wywoływanie porodu w szpitalu będzie stosowane, gdy minie 42 tydzień ciąży – pod warunkiem, że nie będzie zagrożenia dla życia matki i dziecka. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ

Tym bardziej w 41 tygodniu ciąży nie pozostaje Ci nic innego, jak albo czekać na samoistne rozpoczęcie porodu, albo spróbować metod, które mogą przyspieszyć akcję porodową.

Co przyspieszy poród w 41 tygodniu ciąży?

• Wysiłek fizyczny przed porodem

Wiele kobiet w tym czasie ma już dawno wysprzątane mieszkanie, ale nic nie szkodzi, by raz jeszcze przejechać odkurzaczem cały dom. Niektóre kobiety chętnie myją w tym  czasie okna – ale to nie jest wskazane! (jeśli jednak podejmiesz takie ryzyko, uważaj, by cię nie przewiało,  bo to grozi infekcją wirusową, która może być niebezpieczna i dla ciebie, i dla dziecka, które za chwilę ma się urodzić). Nie skacz też na skakance i nie biegaj. Jeśli chcesz, możesz podjąć wyzwanie spokojnego pokonania dwóch pięter po schodach. Możesz także kręcić kółka (jakbyś miała hula-hop) brzuchem – to także odciąży trochę zmęczony kręgosłup. 

Dużo bezpieczniejszą i przyjemniejszą formą aktywności fizycznej dla kobiety w zaawansowanej ciąży, będzie jednak spacer. Pamiętaj jednak, by mieć pod ręką komórkę i wszystkie najważniejsze numery telefonów. Dobrze, by przestrzenią spacerową był park lub inne miejsce, gdzie są ławki lub inne miejsca do siedzenia – to na wypadek nagłych skurczów. Nie wybieraj się raczej za miasto. Jeśli masz w domu piłkę do ćwiczeń, możesz spróbować delikatnie się na niej pobujać.

• Akupresura przed porodem

Czy wiesz, że odpowiednie uciskanie i masowanie miejsc na ciele może spowodować szybsze skurcze macicy? Jeśli chcesz szybciej urodzić, masuj zagłębienie między dużym paluchem a drugim palcem na stopie oraz zewnętrzną część najmniejszego palca – na wysokości paznokcia. Na dłoni takim miejscem będzie zagłębienie między kciukiem a palcem wskazującym.

• Masaż piersi i seks przed porodem

Możesz sama stymulować swoje sutki, a może to zrobić twój partner – może to być miła gra wstępna do przedporodowego seksu. Wiele kobiet w tym czasie ma dużą ochotę na seks i orgazm, libido jest wysokie, ale niestety – panowie w zdecydowanej większości odmawiają takich zbliżeń ze strachu, że podczas stosunku może dojść do uszkodzenia dziecka. Jeśli nie masz z tym problemu – możesz się masturbować. Masturbacja przyspiesza skurcze macicy, a także – o czym niewiele kobiet wie, uprawiana podczas porodu, skutecznie uśmierza ból.

WSKAZÓWKA: W związku z tym, że prawdopodobnie za moment urodzisz, starają się, by Twoja dieta była lekkostrawna. Pij dużo wody!

41 tydzień ciąży – objawy porodu, czyli kiedy jechać do szpitala

W 41 tygodniu ciąży z pewnością będzie musiała odwiedzić szpital na kontrolne badanie USG oraz KTG, a jeśli lekarz zaleci – KTG będziesz teraz wykonywać co drugi, trzeci dzień. Jeśli masz domowy detektor tętna dziecka, możesz sprawdzać parametry sama – poinformuj o tym lekarza i dopytaj o niepokojące objawy. Pamiętaj, że na tym etapie mogą pojawić się czynniki, które mogą (ALE NIE MUSZĄ!) spowodować niedotlenienie porodowe dziecka

Objawy porodu w 41 tygodniu ciąży to:

  • Skurcze macicy co 5-10 minut
  • Wypadnięcie czopa śluzowego
  • Odejście wód płodowych

Jeśli poczujesz któryś z tych objawów, zwłaszcza regularne i częste skurcze, to znak, że trzeba jechać do szpitala. Nie musisz mieć skierowania, ale pamiętaj, by w torbie do szpitala znalazł się plan porodu, który przekażesz położnej, oraz dokument tożsamości oraz karta ciąży.

Wywoływanie porodu w 41 tygodniu ciąży

Jeśli lekarz uzna, że wystąpiły wskazania do wywołania porodu (brak tętna dziecka, sączące się wody płodowe zabarwione na zielono, nadciśnienie) – zostaniesz w szpitalu. Wywołanie porodu zazwyczaj wykonuje się za pomocą oksytocyny podanej dożylnie w postaci kroplówki. Inną metodą na przyspieszenie akcji porodowej jest żel z prostaglandynami zmiękczającymi szyjkę macicy. Jeśli dziecko ułożone jest już do porodu i ma nisko główkę, masz skurcze, a wody płodowe nie odeszły, lekarz lub położna mogą naciąć błonę pęcherza płodowego, powodując odejście wód.

41 tydzień ciąży – częste pytania

Na tym etapie naturalnie pojawiają się niepokój i liczne pytania związane z brakiem akcji porodowej. 41 tydzień ciąży to dla wielu kobiet ciąża przenoszona – co nie jest prawdą. Masz jednak prawo czuć się zaniepokojona, gdy nie wyczuwasz ruchów dziecka, pojawia się plamienie podbarwione krwią, czujesz kłucie w kanale rodnym czy czujesz, że omdlewasz. Każdy z tych sygnałów jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

O co pytają kobiety w zaawansowanej ciąży? Przeczytaj

Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie – które znieczulenie wybrać

Jak wygląda cesarskie cięcie

Jak często wykonywać KTG

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych

Jakie są objawy wypadnięcia czopa śluzowego – jak wygląda czop śluzowy

Jak przebiega poród naturalny

 

ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PORÓD RODZINNY [FILM]

Taki poród to marzenie – coś pięknego! Film z porodu naturalnego

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *