Kalendarz rozwoju dziecka: 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 2. miesiąc życia
Drugi miesiąc życia dziecka to moment, w którym przestaje być ono noworodkiem, a staje się niemowlęciem. Maluszek każdego dnia nabywa nowych umiejętności, normuje się także jego rytm dnia. Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia nabiera rozpędu przez tzw. skoki rozwojowe.
Rozwój fizyczny w 2. miesiącu życia dziecka
2-miesięczne niemowlę wydaje się być dużo bardziej sprawne fizycznie od noworodka. Zmniejsza się napięcie mięśniowe, dlatego jego rączki i nóżki nie są już tak mocno przygięte do ciała. Maluszek bardzo energicznie nimi rusza, a także wkłada do buzi swoje paluszki (i wszystko, co chwyci) – jest to sposób na to, aby lepiej poznawać otaczający go świat. Jego ruchy nie są jednak jeszcze skoordynowane.
2.miesiąc życia dziecka to czas, w którym potrafi już utrzymać główkę w górze, gdy leży na brzuszku i przytrzymać ją w tej pozycji przez kilka sekund. Z każdą kolejną próbą udoskonala tę umiejętność. Poza tym maluszek coraz lepiej utrzymuje główkę w pozycji pionowej, a także obraca ją w stronę interesującego go dźwięku. Jednak jeszcze nie potrafi samodzielnie zmienić swojej pozycji ciała.
Wzrok niemowlęcia wyostrza się i jest coraz lepszy. Maluszek dostrzega kolory i kontrastowe kompozycje. Możesz zaobserwować, że przez dłuższy czas przypatruje się przedmiotowi, który go interesuje. W 2. miesiącu życia dziecko zaczyna dostrzegać również to, co znajduje się w odległości większej niż 20-30 cm od jego twarzy i próbuje łapać przedmioty, które są w zasięgu jego wzroku.
2.miesiąc życia dziecka to okres, kiedy maluszek intensywnie rośnie. Jego masa ciała zwiększa się o kolejne 700-800g, a średnia długość ciała wynosi 60 cm. Musisz jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna, zależna od kilku czynników. To, ile powinno ważyć dziecko w drugim miesiącu życia możesz sprawdzić na tzw. siatkach centylowych. Oceni to także pediatra podczas pierwszego szczepienia.
Polecamy: Podnoszenie główki przez niemowlaka – kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?
Rozwój intelektualny niemowlęcia w 2. miesiącu życia
2.miesiąc życia dziecka jest związany z dwoma skokami rozwojowymi. Są to krótkie okresy, w których zachodzi bardzo intensywny rozwój układu nerwowego. Wiąże się to z nabyciem nowych umiejętności, które na pewno bardzo Cię ucieszą.
Na początku drugiego miesiąca życia maluszek zaczyna lepiej rozumieć otaczający go świat i staje się aktywnym obserwatorem. Dzięki temu odbiera docierające do niego bodźce z większą uwagą i zainteresowaniem. Pewnie będziesz mogła określić też temperament swojego dziecka – zobaczysz, co lubi, a czego stara się uniknąć.
W 2. miesiącu życia dziecko zaczyna dostrzegać różnice w swoim otoczeniu. Zauważa, że zabawki mają różny kształt, wzór i kolor, dlatego jedne podobają mu się bardziej, a inne mniej. Próbuje też naśladować mimikę innych osób. Dwumiesięczne niemowlę przyzwyczaja się do planu dnia, a jego rytm dobowy ulega stabilizacji.
Omawiając rozwój dziecka w 2. miesiącu życia nie można pominąć głużenia, czyli pierwszej fazy rozwoju mowy. Maluszek wydaje różnego rodzaju dźwięki gardłowe i tylnojęzykowe. Są to samogłoski łączone ze spółgłoskami, np. ge, ehe, gli, agu. Głużenie to odruch bezwarunkowy i nie jest ono formą komunikacji. Jego pojawienie się jest ściśle związane z umiejętnością utrzymania główki w pozycji pionowej.
Sprawdź: Budzenie na jedzenie, turbodrzemki i metody na zasypianie, czyli o śnie niemowląt
Rozwój społeczny w 2. miesiącu życia
2. miesiąc życia dziecka do czas, kiedy nadal potrzebuje ono mnóstwo bliskości i czułości. Maluch ożywia się na twój widok i przestaje płakać, gdy tylko pojawi się jakikolwiek kontakt z twojej strony. W zasadzie przez większość czasu niemowlę jest pogodne i wesołe (jeżeli jest zdrowe, a jego wszystkie potrzeby są zaspokojone).
W drugim miesiącu po narodzinach pojawia się to, na co z pewnością czekasz z niecierpliwością – maluszek zaczyna świadomie się uśmiechać. Jest to przede wszystkim reakcja na twoją obecność, ale też na to, co szczególnie mu się podoba. Często dziecko jest na tyle rozbawione, że głośno się śmieje, a przy tym energicznie macha rączkami i nóżkami.
Co potrafi dziecko w 2. miesiącu życia?
Do najważniejszych umiejętności dziecka w 2. miesiącu życia należą:
- podnoszenie główki podczas leżenia na brzuszku;
- świadomy uśmiech;
- odwracanie główki w kierunku dźwięku;
- wodzenie wzrokiem za przedmiotami i chwytanie ich;
- głużenie, czyli wydawanie prostych dźwięków;
- dostrzeganie różnic w przedmiotach;
- odbieranie bodźców z otoczenia z większą uwagą i zainteresowaniem.
Zobacz: Drugi miesiąc życia dziecka – wyjątkowe i przełomowe momenty rozwoju niemowlęcia
Jak wspierać rozwój dziecka w 2. miesiącu życia?
Aby wspierać rozwój dziecka w 2. miesiącu życia:
- pokazuj maluszkowi zabawki o różnych kształtach i kolorach, zawieś je nad łóżeczkiem;
- układaj maluszka na brzuszku z rączkami pod klatką piersiową (w ten sposób trenuje on podnoszenie główki);
- spędzaj z dzieckiem dużo czasu na bliskości i czułości;
- mów dużo do dziecka i moduluj przy tym swój głos – opowiadaj mu historie i bajki, tłumacz to, co się aktualnie dzieje;
- śpiewaj dziecku proste kołysanki (możesz też puszczać melodie z płyty);
- noś maluszka na rękach i pokazuj mu jego otoczenie;
- podawaj maluszkowi przedmioty (np. grzechotkę) do rączki;
- ustal plan dnia i staraj się go trzymać (niemowlęta lubią rutynę).
Polecamy: Jak stymulować rozwój dziecka w pierwszych dwóch miesiącach życia
Ważne
- W 2. miesiącu życia dziecka pojawiają się tzw. skoki rozwojowe (między 5-6. tygodniem i 7-9. tygodniem po porodzie). Podczas każdego z nich maluszek nabywa nowych umiejętności.
- Jeżeli niemowlę jest marudne, płaczliwe, rozdrażnione, ma trudności ze spaniem i nie chce jeść, prawdopodobnie przechodzi właśnie skok rozwojowy. Warto obserwować maluszka, a w razie nasilenia objawów udać się do lekarza.
- Pod koniec 2. miesiąca życia powinnaś zgłosić się z noworodkiem na szczepienia ochronne: WZW B, pneumokoki, Haemophilus influenzae typu B, błonica, tężec, krztusiec.
- Po 6. tygodniu życia u Twojego dziecka może wystąpić kolka niemowlęca, która objawia się niepokojem i intensywnym płaczem, który trudno ukoić. Nie jest to stan chorobowy, jednak warto skonsultować się z pediatrą.
- U dwumiesięcznych niemowląt na skórze głowy mogą pojawić się żółte łuski, czyli ciemieniucha. Nie jest to nic groźnego, jednak wymaga szczególnej pielęgnacji.
Polecamy: Doświadczona położna zdradza najlepsze lekarstwo na kolkę
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz