Kalendarz rozwoju dziecka: 20. miesiąc życia

20. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 20. miesiąc życia

20. miesiąc życia upływa maluszkowi na doskonaleniu zdolności motorycznych oraz rozwijaniu umiejętności intelektualnych i społecznych. Dziecko bardzo chce podkreślać swoją samodzielność oraz zostać docenione. W tym okresie coraz częściej mogą zdarzać się napady buntu dwulatka.

Rozwój fizyczny w miesiącu

Dziecko, które ma 20 miesięcy nadal ma silną potrzebę pozostawania w ciągłym ruchu. W związku z tym, że rośnie jego siła, a także poprawia się równowaga maluch skacze, biega, tańczy i wspina się, gdzie tylko może. Coraz rzadziej zdarzają się upadki, jednak nawet one nie zniechęcają go do dalszych prób. Aktywność fizyczna to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim rozwój motoryczny. W związku z dużym zapotrzebowaniem na energię, może wzrosnąć apetyt dziecka.

20. miesiąc życia to dobry moment na doskonalenie umiejętności związanych z piłką. Maluszek potrafi już ją turlać i popychać, a także kopać. Jednak tym razem porusza się ona w kierunku, który był wcześniej zaplanowany. Dziecko podejmuje też próby rzucania jej znad głowy. Zwykle kończą się one powodzeniem. Może się jednak zdarzyć, że piłka wyślizgnie się z rączek. Dziecko w 20. miesiącu życia zaczyna też wykonywać dwie czynności jednocześnie. Nie ma problemu z chodzeniem i ciągnięciem za sobą zabawki na sznurku lub pchaniem wózeczka.

Zobacz: Karmienie na siłę, czyli krótka historia o dziecięcej otyłości

Rozwój intelektualny w miesiącu

Dziecko w 20. miesiącu życia zna około 50 słów. Nie wszystko potrafi powiedzieć, jednak wiele rozumie, dlatego możesz wydawać mu proste polecenia, opowiadać o różnych zjawiskach oraz tłumaczyć powody swoich decyzji lub konieczności wykonania jakiejś czynności. W związku z tym, że maluszek chce móc w pełni się komunikować prosi Cię o nazywanie wszystkich przedmiotów, które znajdą się w zasięgu jego wzroku.

20. miesiąc życia to czas, w którym nadal rozwija się pamięć i wyobraźnia dziecka. W tym wieku maluszek zaczyna też rozumieć, że osoba, którą widzi w lustrze to on sam, a nie inne dziecko. Z tego powodu bardzo intensywnie interesuje się swoim wyglądem i dostrzega zmiany – np. że wczoraj miał czapkę na głowie lub spinkę przypiętą w innym miejscu.

Maluszek w 20. miesiącu życia bardzo lubi rutynę i z góry ustalony harmonogram dnia. Przewidywalność zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i pozwala zminimalizować ilość trudnych sytuacji, które mogłyby wywołać uczucie frustracji, a tym samym spowodować huśtawkę nastrojów.

Rozwój społeczny w miesiącu

Dziecko w 20. miesiącu życia bardzo chce pokazać swoją samodzielność i własne zdanie. Niestety, najczęściej przejawia się to poprzez protestowanie. Maluszek odmawia jedzenia, czynności higienicznych, a nawet ubierania się i chodzenia do żłobka. Swoją niechęć wyraża płaczem, krzykiem, a nawet bardziej agresywnymi zachowaniami (np. pluciem jedzeniem lub uderzaniem piąstkami). Bunt dwulatka może być uciążliwy, jednak jest to bardzo ważny etap w rozwoju społecznym dziecka. Dzięki niemu buduje się partnerstwo z rodzicami, a maluszek zaczyna rozumieć mechanizmy rządzące światem.

20-miesięczne dziecko lubi obserwować i przebywać wśród swoich rówieśników, jednak to osoby dorosłe są jego partnerami do zabawy. Możesz zauważyć, że coraz częściej zamiast zazdrości, maluszek okazuje innym dzieciom troskę – chętnie je przytula i rozdaje całusy. Uwielbia też opiekować się swoją lalką lub ulubionym misiem – kołysze do snu, przykrywa kocykiem lub karmi.

Dziecku w 20-miesiącu życia bardzo zależy na tym, aby jego starania zostały docenione. Dlatego bardzo lubi słuchać pochwał od Ciebie i innych dorosłych. Nie zdziw się, gdy podczas odwiedzin babci, cioci lub wujka maluszek będzie się popisywał swoimi umiejętnościami. Bycie docenionym wpływa na samoocenę i budowanie pewności siebie.

Zobacz: Po co jest ojciec? Relacja tylko z matką może być niebezpieczna dla dziecka…

Co potrafi dziecko w miesiącu?

Każdy maluszek rozwija się indywidualnie. Za możliwe umiejętności dziecka w 20. miesiącu życia uważa się:

  • skakanie po miękkim materacu;
  • rzucanie piłki znad głowy;
  • kopanie piłki w wybranym kierunku;
  • wypowiadanie słów zrozumiałych dla otoczenia;
  • rozpoznawanie siebie w lustrze i dostrzeganie różnic w wyglądzie;
  • opiekowanie się swoją zabawką;
  • wykonywanie prostych poleceń;
  • wykonywanie dwóch czynności jednocześnie;
  • podejmowanie prostych decyzji;
  • wykonywanie poleceń i naśladowanie innych osób.

Jak wspierać rozwój dziecka w miesiącu?

Rozwój dziecka w 20. miesiącu życia możesz wspierać poprzez:

  • czytanie mu książeczek, śpiewanie piosenek i opowiadanie historyjek;
  • odpowiadanie na jego pytania i prośby o nazywanie różnych przedmiotów;
  • zapewnienie mu codziennej aktywności fizycznej (w domu i na zewnątrz);
  • zabieranie go w ciekawe miejsca;
  • pozwalanie na podejmowanie prostych decyzji i decydowanie o sobie;
  • uczenie go prostych wierszyków;
  • docenianie i chwalenie jego dokonań;
  • ustalenie stałego harmonogramu dnia;
  • wykazanie cierpliwości i zrozumienia podczas napadów złości;
  • tłumaczenie mu różnych zjawisk i przyczyn podejmowanych decyzji;
  • pozwolenie mu na dotykanie piasku, wody, kamieni, trawy itp.

Zobacz: „Moje dziecko będzie…” O oczekiwaniach rodziców wobec przyszłych dzieci

Ważne

  • W 20. miesiącu życia może wzrosnąć apetyt dziecka. Jest on związany z dużym zapotrzebowaniem na energię. Pamiętaj jednak, aby nie karmić maluszka na siłę
  • Chociaż jest to trudne, nie reaguj na bunt dziecka krzykiem, agresją i zakazami. Dziecku w tym okresie potrzebne jest dużo ciepła, zrozumienia i miłości. Tłumacz spokojnie, dlaczego coś jest zakazane; zachęcaj malucha do samodzielności (np. pozwól mu trzymać szczoteczkę podczas mycia zębów) oraz dawaj mu możliwość wyboru jednej z dwóch rzeczy (np. spacer do parku lub na plac zabaw).

Przeczytaj także: Macierzyństwo i praca: wszystko da się pogodzić. Piosenkarka: „Ja tego nie umiem!”

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *