Kalendarz rozwoju dziecka: 24. miesiąc życia

24. miesiąc życia dziecka

Rozwój dziecka: 24. miesiąc życia

24. miesiąc życia dziecka to zakończenie 2. roku życia. Przez cały ten czas maluszek uczynił ogromny postęp – nauczył się chodzić, wspinać, biegać, samodzielnie jeść. Dużo też rozumie i mówi. Jednak przed nim jeszcze sporo nauki. Twoim zadaniem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa, bliskości, zrozumienia oraz wspieranie rozwoju 24-miesięcznego dziecka.

Rozwój fizyczny dziecka w 24. miesiącu życia

Dziecko w 24. miesiącu życia jest bardzo ruchliwe i tryska energią. Chętnie biega, skacze, wspina się na palce, tańczy, przeciska się między szafkami lub czołga się po podłodze. Jego ruchy są pewne i odważne, a to za sprawą lepszego poczucia równowagi. Dwuletnie maluchy potrafią też wchodzić po schodach bez niczyjej pomocy.

Sprawne manualnie są także rączki 24-miesięcznego dziecka. Potrafi ono pewnie utrzymać łyżkę lub kredki, dlatego jego rysunki stają się coraz ładniejsze. Maluszek nie tylko je samodzielnie, ale także pomaga się ubierać i wykonywać proste czynności w domu (np. sprząta swoje zabawki). Jednak jego rozwój fizyczny jeszcze się nie kończy – w kolejnych miesiącach sukcesywnie będą pojawiać się nowe umiejętności.

Polecamy: Karmienie 2-latka – najczęstsze błędy

Rozwój intelektualny dziecka w 24. miesiącu życia

24-miesięczne dziecko rozwija swoją wyobraźnię i potrafi wykorzystać ją podczas zabawy, np. buduje domek dla lalek lub garaż dla samochodu. Naśladuje też zachowanie dorosłych, gdy bawi się lalkami lub misiami. Mogą one płakać, przytulać się, chodzić do pracy itp. Maluszek uczy się udawać, co jest ważnym etapem w jego rozwoju intelektualnym. Dziecko coraz bardziej kojarzy następujące po sobie wydarzenia – wie, że pukanie do drzwi wiąże się z wizytą gości.

Rozwijają się także procesy poznawcze. Dziecko bardzo dobrze radzi sobie z sortowaniem przedmiotów na podstawie ich podobieństw – kształtu, koloru, przeznaczenia lub przynależności do jednej grupy. Potrafi również uruchomić niektóre przedmioty, np. popchnąć samochód lub włączyć lampkę. Ważną umiejętnością jest budowanie wieży, która składa się aż z 6 elementów.

Rozwój społeczny dziecka w 24. miesiącu życia

W 24. miesiącu życia dziecko jest coraz bardziej zainteresowane swoimi rówieśnikami. W dalszym ciągu nie potrafi bawić się razem z nimi, a jedynie obok nich (jest to tzw. zabawa równoległa). Jednak coraz chętniej dzieli się swoimi zabawkami i zauważa, że takie zachowanie przynosi korzyści. Mimo to potrafi wyraźnie zaznaczyć, że coś jest “moje”.

U 2-letniego dziecka nadal mogą zdarzać się napady złości, gdy nie otrzyma ono tego, czego chce. Jednak ma to miejsce zdecydowanie rzadziej, niż we wcześniejszych miesiącach. Ogólnie maluszek jest bardzo życzliwy dla innych osób. Cechuje go ufność i empatia. Bardzo chętnie się przytula, rozdaje całuski oraz pociesza (np. głaszcze po głowie) kogoś, kto jest smutny lub płacze.

24. miesiąc życia to czas, w którym dziecko zaczyna tworzyć bardzo proste, dwuwyrazowe zdania. Jego mowa jest coraz bardziej zrozumiała, nawet dla osób, które nie przebywają z nim na co dzień. Jeżeli jednak ktoś nie wie, co maluszek chce przekazać, potrafi on pokazać gestem, co ma na myśli.

Zobacz: Zazdrość między rodzeństwem – jak sobie z tym radzić?

Co potrafi dziecko w 24. miesiącu życia?

Do najważniejszych umiejętności dziecka w 24. miesiącu życia należą:

  • bieganie;
  • kopanie i rzucanie piłki;
  • wchodzenie po schodach krokiem dostawnym;
  • pomaganie w ubieraniu się;
  • ustawianie wieży z 6 klocków;
  • wypowiadanie zwrotów, które składają się z dwóch słów;
  • wypowiadanie słów, które są zrozumiałe dla otoczenia;
  • wskazywanie przedmiotów w celu wyjaśnienia słów, które nie są zrozumiałe dla otoczenia;
  • łączenie różnych przedmiotów w grupy na podstawie ich wspólnej cechy;
  • pchanie przedmiotów (np. samochodzik) w celu ich uruchomienia;
  • samodzielne włączanie lampki;
  • pewne utrzymywanie w ręku przedmiotów (np. łyżkę lub kredki).

Jak wspierać rozwój dziecka w 24. miesiącu?

Na pewno zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka w 24. miesiącu życia. Ważne, żebyś zapewniła mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości i nie przyspieszała pewnych naturalnych procesów. Pamiętaj, że jedne maluszki uczą się szybciej od innych, a presja może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego. Aby wspierać rozwój 24-miesięcznego dziecka możesz:

  • zapewnić mu kontakt z rówieśnikami i innymi dziećmi;
  • rozmawiać z dzieckiem – zwłaszcza o tym, jak minął dzień i jakie towarzyszyły mu uczucia (nawet te negatywne);
  • spędzać z nim dużo czasu na świeżym powietrzu (spacery, plac zabaw, zabawy piłką);
  • zachęcać go do podejmowania samodzielnej zabawy;
  • pozwalać mu na pomaganie w codziennych obowiązkach (np. poproś o posprzątanie zabawek);
  • pozwalać mu dokonywać wyboru (np. na którym placu zabaw chce się pobawić);
  • uczyć go piosenek i wierszyków;
  • uczyć go cierpliwości i czekania na swoją kolej;
  • bawić się z dzieckiem w łączenie przedmiotów na podstawie ich podobieństwa (np. wskazanie wszystkich zwierzątek lub czerwonych przedmiotów).

Polecamy: Książka to zawsze dobry prezent – najlepsze książki dla 2-, 3- i 4-latków

Ważne

  • Okolica 2. urodzin dziecka to dobry moment na odpieluchowanie i naukę korzystania z nocniczka. Właśnie wtedy zwiększa się pojemność pęcherza, a także zwiększa się nad nim kontrola, co oznacza fizyczną gotowość dziecka do pozbycia się pieluchy. Innymi oznakami przemawiającymi za tym krokiem są: umiejętność zasygnalizowania potrzeby oraz uczucie dyskomfortu po zmoczeniu pieluszki (dziecko chce się przebrać).
  • Dopiero w 24. miesiącu życia u dziecka może minąć zjawisko lęku separacyjnego, chociaż zwykle ma to miejsce wcześniej.
  • W 24. miesiącu życia zmniejsza się zapotrzebowanie na sen. Nie powinnaś niepokoić się, gdy popołudniowa drzemka jest zdecydowanie krótsza, a dziecko wcale nie jest takie chętne, aby położyć się spać.
  • Nie powinnaś niepokoić się także drobną budową ciała. 2-letnie dziecko wcale nie przypomina już pulchniutkiego niemowlaka. Musisz wiedzieć, że wygląd maluszka zależy przede wszystkim od genów. To, czy waga i wzrost dziecka mieści się w normie, możesz sprawdzić na siatkach centylowych. Oceni to również pediatra podczas bilansu dwulatka.
  • 2-letnie dziecko może budzić się w nocy z płaczem lub krzykiem. Winne są koszmary senne, które pojawiają się właśnie w tym okresie życia. Ich prawdopodobną przyczyną jest to, że maluszek nie potrafi jeszcze przetworzyć wszystkich bodźców i tego, co zaobserwowało w ciągu dnia.
  • Dziecko w wieku 24-miesięcy może mieć już wszystkie (a na pewno większość) ząbki mleczne. Pamiętaj, aby dbać o ich higienę i systematycznie odwiedzać stomatologa.

Zobacz: Dziecko krzyczy, Ty krzyczysz i spirala się nakręca. Zrób krok w tył i poznaj potrzeby dziecka

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *