Kalendarz rozwoju dziecka: 27. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 27. miesiąc życia
27. miesiąc życia to czas, w którym dziecko chce być bardzo samodzielne, dlatego bardzo chętnie bierze czynny udział w wykonywaniu codziennych czynności. Możesz pozwolić mu na samodzielne ubieranie się, drobną pomoc w nakrywaniu do stołu lub sprzątaniu. Nie zapomnij głośno go przy tym chwalić i zachęcać do dalszych działań. Zobacz, jak jeszcze można wspierać rozwój dziecka w 27. miesiącu życia.
Rozwój fizyczny dziecka w 27. miesiącu życia
27. miesiąc życia to czas, w którym dziecko ma nieposkromione pokłady energii i wszędzie go pełno. Nic dziwnego – dzięki coraz lepiej rozwiniętemu zmysłowi równowagi maluch nie boi się podejmowania nowych aktywności: wspina, biega, skacze, kręci wokół własnej osi, tańczy, kopie piłkę, jeździ na rowerku i szaleje na placu zabaw. Wszystko byleby pozostawać w ciągłym ruchu. Z każdą kolejną próbą coraz lepiej wychodzi mu stanie na jednej nodze lub chodzenie po wyznaczonej linii.
Rozwijają się także zdolności manualne. Dziecko coraz lepiej radzi sobie z czynnościami, które wymagają większej precyzji, np. rozpinanie kurtki lub zapinanie butów na rzep. Trudności nie sprawia mu trzymanie w rękach kredek lub pędzelka. Pojawiają się pierwsze próby narysowania prostej linii.
Rozwój intelektualny dziecka w 27. miesiącu życia
27. miesiąc życia wiąże się z chęcią poznawania nowych słów. Dlatego dziecko w tym wieku bardzo chętnie czyta książki wraz z rodzicami lub wskazuje różne rzeczy w prośbą o wypowiedzenie ich nazwy. Bardzo dobrze rozwija się pamięć dziecka, dlatego możesz uczyć malucha prostych wierszyków i piosenek.
Możesz zaobserwować także, że dziecko wymyśla coraz bardziej kreatywne zabawy z wykorzystaniem nowych rzeczy. Nie bądź zaskoczona, gdy kanapa stanie się statkiem, a rolka od papieru toaletowego lunetą. Maluch w 27. miesiącu życia lubi także bawić się w dorosłych oraz naśladować ich zachowania i codzienne zajęcia.
Rozwój społeczny dziecka w 27. miesiącu życia
Dziecko w 27. miesiącu życia uwielbia być w centrum uwagi. Chętnie chwali się babciom, dziadkom (a nawet sąsiadkom) poznanymi w ostatnim czasie piosenkami i wierszykami. Do tego tańczy lub podskakuje, aby skupić na sobie wzrok innych osób. Jednocześnie jest to czas, w którym maluch potrzebuje dużo akceptacji i wsparcia. Każda krytyka może skończyć się płaczem, dlatego należy odwracać uwagę od porażek dziecka.
Maluch lubi przebywać w towarzystwie innych dzieci. Pamiętaj jednak, że relacje i interakcje dopiero się rozwijają. Twoja pociecha z pewnością ma też już swoje ulubione koleżanki i kolegów. Jedną z jego ulubionych czynności jest także oglądanie zdjęć i nagrań rodzinnych oraz rozpoznawanie na nich członków rodziny.
Co potrafi dziecko w 27. miesiącu życia?
Umiejętności dziecka w 27. miesiącu życia to między innymi:
- rysowanie linii i krzyżyków,
- zapamiętywanie wierszyków i piosenek,
- lepienie różnych kształtów z plasteliny lub ciastoliny,
- pomaganie w prostych czynnościach,
- samodzielnie się bawić i wymyślać kreatywne zabawy,
- układać proste puzzle,
- utrzymać równowagę podczas stania na jednej nodze lub przechodzenia po wyznaczonej linii,
- budować proste zdania.
Polecamy: Książka to zawsze dobry prezent – najlepsze książki dla 2-, 3- i 4-latków
Jak wspierać rozwój dziecka w 27. miesiącu życia?
Możesz wspierać rozwój dziecka w 27. miesiącu życia poprzez:
- chwalenie jego osiągnięć (nawet tych najmniejszych),
- pozwalanie mu na pomaganie w codziennych czynnościach,
- pozwalanie decydować mu o formie spędzania czasu,
- zachęcanie go do zabawy z innymi dziećmi,
- ćwiczenie pamięci poprzez zabawę,
- codzienną aktywność fizyczną,
- ćwiczenie różnych sposób poruszania się (skakanie, czołganie się, bieganie – a przy tym udawanie różnych zwierzątek),
- zabieranie go w nowe miejsca,
- uczenie go wierszyków i piosenek,
- zachęcanie do rysowania, malowania farbami lub innych artystycznych zabaw.
Ważne
- W niektórych miejscach możesz spotkać się z informacją, że 27. miesiąc życia to moment zakończenia tzw. buntu dwulatka. W rzeczywistości nie ma sztywnych ram na zakończenie tego etapu. Dlatego nie powinnaś się niepokoić, jeżeli twoje dziecko nadal łatwo ulega emocjom, wybucha złością lub chce samo o wszystkim decydować.
- Pozwalaj dziecku na samodzielność zawsze wtedy, gdy to możliwe. Nie wyręczaj go w prostych czynnościach i poczekaj aż wykona je samo. Staraj się być cierpliwa, nawet kiedy maluch wykonuje powierzone mu zadanie zbyt długo lub niezdarnie. Angażując dziecko do pomocy wspierasz jego pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Polecamy: Jak nie zgubić dziecka w tłumie? I co zrobić, gdy mimo wszystko się zgubi?
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz