Kalendarz rozwoju dziecka: 3. miesiąc życia

3. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 3. miesiąc życia

Trzeci miesiąc życia dziecka to ważny etap w rozwoju, zwłaszcza społecznym. Maluszek zaczyna nawiązywać kontakt z mamą, tatą i otoczeniem. Interesuje się także swoim ciałem i wszystkim tym, co się wokół niego dzieje. 3. miesiąc życia dziecka to czas na ustabilizowanie się procesów fizjologicznych i utrwalenie dotychczas nabytych umiejętności.

Rozwój fizyczny dziecka w 3. miesiącu życia

W 3. miesiącu życia dziecko coraz lepiej panuje nad swoim ciałem. Jego mięśnie są na tyle silne, że kiedy leży na brzuszku, potrafi już podnieść i przytrzymać główkę. W tej samej pozycji może też symetrycznie opierać się na przedramionach na tyle, aby patrzeć przed siebie. Leżenie na brzuchu przestaje sprawiać maluszkowi dyskomfort, jednak nadal preferuje on spoczywać na plecach.

3.miesiąc życia to czas, w którym niemowlę staje się coraz bardziej ruchliwe. Nie tylko intensywnie macha rączkami i nóżkami. Często próbuje też przewracać się na bok, gdy leży na plecach. Z tego powodu nawet na chwilę nie możesz zostawiać go samego na kanapie lub przewijaku, ponieważ może spaść.

Polecamy: Rehabilitacja neurologiczna dla dzieci – kiedy należy o niej pomyśleć?

Trzymiesięczne niemowlę jest bardzo zainteresowane swoim otoczeniem, dlatego chętnie odwraca główkę i wodzi wzrokiem za interesującym go przedmiotem lub osobą. Pojawia się także koordynacja ręka-oko. Możesz zaobserwować, że maluszek często przygląda się swoim dłoniom lub wsadza je do buzi.

W 3. miesiącu życia dziecko rozwija odruch chwytny. Świadomie sięga i chwyta przedmioty oraz przekłada je z ręki do ręki i potrząsa nimi. Jednak nie jest jeszcze wystarczająco silne, dlatego często się zdarza, że zabawki lub grzechotki lądują na ziemi.

Rozwój intelektualny dziecka w 3. miesiącu życia

Niemowlę w 3. miesiącu życia jest bardzo zainteresowane swoim otoczeniem. Coraz sprawniej posługuje się także zmysłami. Na tym etapie świadomie sięga do zawieszonych nad łóżeczkiem zabawek. Bardzo lubi też obserwować to, co się wokół niego dzieje – dlatego bardzo chętnie spędza czas na rękach lub leżaku, z którego ma dobry widok na pomieszczenie.

W tym okresie życia u niemowlęcia pojawia się tzw. natężona reakcja orientacyjna. Maluszek, kiedy się czymś zainteresuje (np. dźwiękiem), przenosi wzrok w kierunku tego bodźca i otwiera szeroko buzię. Jednocześnie wszystkie inne ruchy zostają zahamowane.

Maluszek coraz częściej i chętniej wydaje z siebie różne dźwięki. Już nie tylko głuży, ale też wzdycha i piszczy, kiedy jest wyjątkowo zadowolony lub rozbawiony. Jest to jeden z jego sposobów na zwrócenie twojej uwagi.

Zobacz: 7 skoków rozwojowych w pierwszym roku życia niemowlaka. Trudny czas dla dziecka i rodziców

Rozwój społeczny dziecka w 3. miesiącu życia

3. miesiąc życia dziecka to czas, w którym niemowlę zaczyna rozumieć, że pewnymi zachowaniami może zakomunikować, co mu się podoba, a co nie. Dlatego krzyczy, płacze, marudzi lub wydaje z siebie wesołe dźwięki i piski. W tym okresie pojawia się także reakcja strachu – dziecko wywija usta w tzw. podkówkę w sytuacjach, które nie są dla niego komfortowe lub bezpieczne.

Poza tym maluszek jest bardzo towarzyski, pogodny i nie chce spędzać większości czasu w łóżeczku. Lubi przebywać z rodzicami, przyglądać się ich twarzom potrafi także rozpoznawać głosy domowników i reagować na nie – milknie, gdy rodzice coś mówią i odpowiada, kiedy przestają.

Co potrafi dziecko w 3. miesiącu życia?

W 3. miesiącu życia maluszek potrafi już:

  • stabilnie utrzymać główkę w pionie;
  • podnieść i utrzymać główkę, gdy leży na brzuchu;
  • przekładać przedmioty z ręki do ręki;
  • bawić się swoimi dłońmi;
  • poświęcać więcej uwagi interesującym go bodźcom;
  • zakomunikować, gdy coś mu się nie podoba;
  • przewracać się na bok, gdy leży na plecach.

Zobacz: Masaż Shantala, czyli jak masować niemowlę i jakie są tego korzyści?

Jak wspierać rozwój dziecka w 3. miesiącu życia?

Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia możesz wspierać, gdy:

  • będziesz układać go na brzuszku kilka razy dziennie;
  • będziesz spacerować z maluszkiem po mieszkaniu i pokazywać mu jak najwięcej rzeczy;
  • będziesz rozmawiać z dzieckiem, opowiadać mu historyjki, tłumaczyć różne zjawiska i śpiewać piosenki;
  • pozwolisz maluszkowi towarzyszyć ci podczas codziennych zajęć i obowiązków (posadzisz go w leżaczku, w chuście lub miękkim nosidełku);
  • będziesz zabierać dziecko w różne ciekawe miejsca, w których jeszcze z nim nie byłaś;
  • będziesz wydawać z siebie różne dźwięki, np. naśladować odgłosy zwierząt, wiatru itp.;
  • dasz poznać maluszkowi różne faktury (szorstkie, gładkie, twarde, miękkie) i materiały (futerko, frotte, jedwab itp.);
  • jak najczęściej będziesz dotykać, głaskać, całować i kołysać maluszka;
  • nie będziesz krępować ruchów maluszka ubraniami, rożkiem lub kocykiem.

Ważne

  • Niemowlę w 3. miesiącu życia może oddawać mniejszą ilość kupek dziennie, niż do tej pory. Sytuacja ta nie powinna być powodem do niepokoju. Jednak, gdy maluszek jest marudny, nie ma apetytu lub wyraźnie coś mu dolega, powinnaś udać się do lekarza.
  • Nadal mogą występować kolki niemowlęce.
  • Pod koniec 3. miesiąca życia można zaobserwować trzeci skok rozwojowy. Maluszek zacznie dostrzegać różnice w otaczającym go świecie – w oświetleniu, dźwiękach, tonie głosu itp. W tym czasie może być jednak marudny, niespokojny, mieć kłopoty ze snem i karmieniem.

Sprawdź: 3. miesiąc życia dziecka: co potrafi 3-miesięczne niemowlę, czego nie musi robić i na co bardzo uważać

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Komentarze: 1

Cenne informacje, jednakże 3 miesiąc życiadziecka to okres między 2 a 3 miesiące czyli 8-12 tygodni. W artykule są nieścisłości z tym związane, co może być mylące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *