Kalendarz rozwoju dziecka: 33. miesiąc życia

33. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 33. miesiąc życia

33. miesiąc życia oznacza, że do ukończenia trzeciego roku życia zostało zaledwie kilka tygodni. Może wydawać się to nierealne, jak szybko minął czas i jak duże postępy uczyniło dziecko w rozwoju fizycznym, intelektualnym i społecznym. Z radością obserwujesz każdą nową umiejętność, którą nabywa i uwielbiasz poznawać jego dziecięcy punkt widzenia. Pamiętaj, że wszystkie twoje działania wspierają rozwój dziecka w 33. miesiącu życia.

Rozwój fizyczny dziecka w 33. miesiącu życia

Pewnie wydaje ci się, że twój maluch potrafi już niemal wszystko. Pamiętaj jednak, że rozwój fizyczny dziecka w 33. miesiącu życia nadal trwa. Dzięki doskonaleniu posiadanych już umiejętności kształtuje się układ nerwowy. Codzienna dawka aktywności fizycznej i różnych zabaw ruchowych ma ogromny wpływ na jego dalsze życie.

Dziecko w 33. miesiącu życia jest bardzo samodzielne. Zwykle potrafi już jeść łyżką i widelcem, wyjmować rzeczy z szafek, odkładać przedmioty na swoje miejsce, a także ubierać się (przynajmniej częściowo). Jest zatem gotowe na swoje pierwsze obowiązki. Może to być np. utrzymywanie porządku w pokoju lub samodzielne sprzątanie zabawek po skończonej zabawie. 

Rozwój intelektualny dziecka w 33. miesiącu życia

W 33. miesiącu życia maluch zaczyna opisywać przedmioty używając przymiotników. Szczególnie interesują go kolory. Potrafi też grupować rzeczy na podstawie ich cech. Dzięki temu coraz lepiej radzi sobie z układaniem puzzli.

Dziecko tworzy coraz bardziej złożone zdania. Zaczyna także używać zaimków osobowych, czyli – ja, ty, on, oni, mama, tata, babcia. Często w tym wieku potrafi też literować proste i krótkie wyrazy. Taka umiejętność to dobry wstęp do nauki czytania.

Polecamy: „Moje dziecko będzie…” O oczekiwaniach rodziców wobec przyszłych dzieci

Rozwój społeczny dziecka w 33. miesiącu życia

Możesz zaobserwować też dynamiczny rozwój społeczny dziecka w 33. miesiącu życia. Maluch potrafi świetnie współpracować z rówieśnikami, a wspólne zabawy coraz rzadziej kończą się kłótnią o zabawkę. Kontakt z innymi jest potrzebny szczególnie wtedy, gdy przygotowujesz dziecko do pójścia do przedszkola.

Dziecko w 33. miesiącu życia może być nieśmiałe w kontaktach z obcymi osobami. Uczucie to mija jednak po pewnym czasie. Trudna jest także każda rozłąka z mamą – zwłaszcza, gdy do tej pory maluch spędzał z tobą większość dnia.

Polecamy: Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem?

Co potrafi dziecko w 33. miesiącu życia?

Dziecko w 33. miesiącu życia najczęściej potrafi już:

  • literować niektóre słowa,
  • posługiwać się zaimkami osobowymi (ja, ty, on),
  • sortować przedmioty na podstawie ich cech,
  • ubierać się i rozbierać (ta czynność może jednak jeszcze sprawiać problemy),
  • wyciągać i wkładać rzeczy do szafek lub pojemników,
  • coraz lepiej posługiwać się łyżką i widelcem,
  • współpracować z innymi,
  • komunikować potrzeby fizjologiczne i załatwiać się do nocnika.

Polecamy: Wystarczy kilka sekund, by twoje dziecko poszło z nieznajomym. Rodzice są w szoku

Jak wspierać rozwój dziecka w 33. miesiącu życia?

Rozwój dziecka w 33. miesiącu życia możesz wspierać poprzez:

  • czytanie mu książek,
  • zachęcanie do opowiadania o rzeczach, które widzi na obrazku,
  • umożliwianie i zachęcanie do zabawy z innymi dziećmi,
  • ustalenie jego codziennych obowiązków (np. odkładanie zabawek do pojemnika po skończonej zabawie),
  • pochwały i komplementy,
  • zabawy ruchowe z wykorzystaniem muzyki,
  • udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania,
  • zabawę w literowanie słów i liczenie przedmiotów,
  • umieszczanie wydarzeń w czasie (np. później, jutro, latem),
  • sortowanie różnych przedmiotów na podstawie ich cech (zwłaszcza kolorów).

Ważne

  • 33-miesięczne dziecko ma skłonność do przeklinania. Przyczynia się do tego nieodparta chęć poznawania nowych słów i powtarzania tego, co usłyszy od dorosłych (lub innych dzieci w przedszkolu lub na placu zabaw). Ciekawością napawa go też fakt, że brzydkie wyrazy budzą takie emocje u otoczenia. Sam nie zdaje sobie sprawy, że wypowiadanie ich jest niestosowne. Gdy twój maluch przeklina, musisz z nim porozmawiać. Nie śmiej się ani nie krzycz. Zadbaj też o to, aby w jego obecności nie padały przekleństwa (z twoich ust, z ust innych osób lub z telewizji i filmów).
  • 33. miesiąc życia nie jest jeszcze czasem na naukę czytania i pisania. Oczywiście możesz wprowadzać takie elementy w formie zabawy. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. W tym wieku ważniejsza jest umiejętność samodzielnego spożywania pokarmów, korzystania z nocnika i pomagania w ubieraniu się – zwłaszcza, gdy planujesz zapisać malucha do przedszkola.
  • Dziecko w 33. miesiącu życia intensywnie się rozwija i rośnie, zużywa też mnóstwo energii. Zadbaj o to, aby jego dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w produkty zawierające witaminy i minerały. Może to być trudne, bo maluch w tym wieku staje się coraz bardziej wybredny, jeżeli chodzi o kulinaria.

Polecamy: Usłyszeć w sobie ojca – z jakimi problemami boryka się współczesny tata?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *