Kalendarz rozwoju dziecka: 35. miesiąc życia

35. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 35. miesiąc życia

35. miesiąc życia oznacza, że trzecie urodziny zbliżają się wielkimi krokami. Maluch z pewnością jest tym podekscytowany i chętnie snuje plany dotyczące przyjęcia. Wszystko oczywiście w przerwach między aktywnością na świeżym powietrzu i zabawą w domu. Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 35. miesiącu życia.

Rozwój fizyczny dziecka w 35. miesiącu życia

Dziecko w 35. miesiącu życia jest wulkanem energii. Czasami zadziwia cię jego sprawność fizyczna – maluch nie ma problemu ze wspinaniem się na drabinki, zmianą kierunku w trakcie biegania, skakaniem, rzucaniem piłki i jazdą na rowerku trójkołowym. Możesz również odnieść wrażenie, że w ogóle się przy tym nie męczy.

35. miesiąc życia to dla większości maluchów czas, w którym chcą być bardzo samodzielne. Zwykle nie ma problemów z zachęceniem ich do pomocy w codziennych czynnościach. Zwłaszcza, gdy odbywa się to w formie zabawy. W tym wieku doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki, które imitują prawdziwe sprzęty w domu.

Rozwój intelektualny dziecka w 35. miesiącu życia

W 35. miesiącu życia mowa malucha staje się coraz bardziej zrozumiała dla otoczenia. Dziecko chętnie rozmawia i snuje dłuższe opowieści na temat tego, co wydarzyło się w jego życiu w ostatnim czasie. Zapamiętywanie nowych wierszyków i piosenek niemal nie sprawia mu już trudności. Śmiałe maluchy uwielbiają prezentować swoje umiejętności szerszej publiczności.

Polecamy: Zazdrość między rodzeństwem – jak sobie z tym radzić?

Rozwój społeczny dziecka w 35. miesiącu życia

Dziecko w 35. miesiącu życia coraz częściej wykazuje się empatią wobec innych osób. Zwłaszcza młodszych dzieci. Zwykle nie przechodzi obojętnie wobec płaczącego malucha oraz dziecka, które przewróciło się lub skaleczyło. Opieką otacza także swoje ulubione zabawki.

Coraz częściej możesz też zaobserwować pewne cechy charakteru dziecka. Może być ono  nieśmiałe i powściągliwe w kontaktach z innymi – także rówieśnikami lub otwarte i w ogóle nie wykazujące skrępowania obcymi osobami. Ujawniają się też jego preferencje. Maluch dobrze wie, co lubi, a czego nie i stara się za wszelką cenę tego unikać. Dzięki rozwojowi myślenia abstrakcyjnego, pojawia się poczucie humoru – dziecko zaczyna prowokować śmieszne sytuacje.

Co potrafi dziecko w 35. miesiącu życia?

Dziecko w 35. miesiącu życia zwykle potrafi już:

  • jeździć na rowerku trójkołowym,
  • naśladować inne osoby (ich mimikę i zachowania),
  • komunikować swoje potrzeby fizjologiczne,
  • zapamiętywać piosenki i powtarzać usłyszane kilka razy historyjki,
  • grupować przedmioty na podstawie ich cech,
  • liczyć “jeden” i “dwa”,
  • bawić się samo i z rówieśnikami,
  • pomagać w ubieraniu się, szczotkowaniu zębów i prostych obowiązkach domowych.

Polecamy: Brudne, mokre i nieuważne – tu się tak wychowuje szczęśliwe dzieci. Co na to polska matka?

Jak wspierać rozwój dziecka w 35. miesiącu życia?

Aby wspierać rozwój dziecka w 35. miesiącu życia, powinnaś:

  • pozwalać mu na samodzielność,
  • organizować różne zabawy ruchowe (także w domu i w czasie niepogody),
  • ograniczyć mu dostęp do telewizji i smartfona,
  • uczyć go nowych piosenek i wierszyków,
  • pozwalać mu na pomaganie w codziennych czynnościach,
  • rozmawiać z nim o emocjach i zachowaniach innych osób,
  • zachęcać do zabawy z nowymi dziećmi,
  • bawić się z nim w zabawy, w których trzeba odgrywać różne role.

Ważne

  • Jeżeli zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany na zębach dziecka (przebarwienia lub ubytki), nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. To może być próchnica. Mleczaki również wymagają odpowiedniego leczenia, ponieważ ich stan wpływa na stan zębów stałych. Pamiętaj także o codziennym szczotkowaniu (rano i wieczorem) oraz unikaniu podawania dziecku słodyczy i słodkich napojów.
  • Jeżeli zamierzasz zapisać dziecko do przedszkola, staraj się z nim o tym rozmawiać i przygotowywać na ten wielki dzień. Na początku rozłąka z tobą może być bardzo trudna i kończyć się atakami złości i płaczu. Z czasem jednak maluch zacznie dostrzegać same pozytywy tej sytuacji.
  • Większość dzieci w 35. miesiącu życia chce być bardzo samodzielnych. Dlatego nie tylko kategorycznie odmawia, ale też złości się, gdy ktoś chce pomóc im w wykonaniu jakiejś czynności. Bądź cierpliwa i pozwól maluchowi na samodzielne zjedzenie obiadu lub ubranie się – dzięki temu nie tylko staje się on samodzielny, ale też buduje się jego pewność siebie.

Polecamy: Wychowywanie bez kar i nagród – czy to ma sens?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *