ieplodnosc leczenie nieplodnosci a profilaktyka nieplodnirazem

Ekspert radzi: Chcesz leczyć niepłodność? Zrób to, aby działania były skuteczne

Leczenie niepłodności to nie tylko leczenie układu rozrodczego. Na początku należy sprawdzić także, w jakiej kondycji jest cały organizm – potrzebne jest wykonanie badań profilaktycznych oraz szczegółowa diagnostyka chorób, często niezwiązanych wprost z płodnością. O tym, co zrobić, aby działania były skuteczne, odpowiada dr Jarosław Niemoczyński z Kliniki Bocian w Warszawie. 

Co wpływa na płodność?

Na płodność wpływa bardzo wiele czynników, dlatego lekarz na początku terapii i diagnostyki niepłodności powinien przeprowadzić z pacjentami dokładny wywiad medyczny weryfikujący przebyte choroby, ewentualne dolegliwości, przyjmowane leki, jak również to, czy para jest pod opieką specjalistycznej poradni.

Jeżeli para chce leczyć niepłodność, musi zdać raport ze swojego ogólnego stanu zdrowia. Należy bowiem pamiętać, że w następstwie podejmowanej terapii, celem jest uzyskanie ciąży, a jeśli do niej dojdzie, wówczas szczegółowa diagnostyka w kierunku innych chorób jest wykluczona.

Dlatego gdy pojawiają się wątpliwości związane ze zdrowiem, podejrzenie chorób i wad niezwiązanych bezpośrednio z układem rozrodczym, wówczas należy w pierwszej kolejności sprawdzić to, zdiagnozować i jeżeli jest taka konieczność, skierować na konsultację do lekarzy innych specjalizacji. Ważne jest wszak nie tylko samo uzyskanie ciąży, ale również jej bezpieczny rozwój.

Profilaktyka a niepłodność

Warto zwrócić uwagę na profilaktykę. Kobiety rozważające ciążę powinny weryfikować swój ogólny stan zdrowia u lekarza pierwszego kontaktu i ginekologa, a także wykonać podstawowe badania. Dzięki temu mogą wykryć odpowiednio wcześnie zaburzenia zdrowotne, niekoniecznie związane wprost z płodnością, a także, o ile jest to konieczne, podjąć leczenie.

Takie przygotowanie organizmu do ciąży jest wskazanym działaniem. Bardzo ważne jest, aby pacjentki podchodziły rozsądnie do kwestii swojego zdrowia – nie szukały na siłę rzadkich chorób i zaburzeń, które im wprost nie zagrażają, a ich wpływ na płodność jest też wątpliwy.

WAŻNE! Nadmierne emocje i niepotrzebne badania mogą utrudniać i wydłużać właściwe leczenie. Niejasności zawsze warto omawiać z lekarzem.

Leczenie niepłodności a choroby przewlekłe

Wiele chorób może pośrednio oddziaływać na płodność, jak chociażby: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie przydatków, nowotwory, problemy z tarczycą, z krzepliwością krwi, ciśnieniem, łuszczycą, ale także coraz powszechniejsza depresja i otyłość – przykłady można mnożyć.

Przy leczeniu niepłodności istotna jest informacja nie tylko, czy pacjentka cierpi na daną chorobę (dzięki temu można określić jej wpływ na stan organizmu), ale również, jakimi lekami jest leczona.

Niektóre środki farmaceutyczne stosowane przy danych schorzeniach mogą zarówno negatywnie wpływać na skuteczność leczenia niepłodności, jak również na ciążę, zwłaszcza w jej początkowej fazie. Niektóre leki, na przykład stosowane na nadciśnienie, wpływają także negatywnie na płodność mężczyzn, gdyż badania dowodzą, że mogą uszkadzać plemniki.

WAŻNE! Nie należy również zapominać o tym, że nie wszystkie leki można przyjmować w tym samym momencie, gdyż po prostu ze sobą kolidują.

Dlatego aby lekarz wiedział, jak postępować z daną pacjentką, jakie metody leczenia stosować i by bezpiecznie dążyć do uzyskania ciąży, ważny jest szczegółowy wywiad medyczny.


Każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, brać pod uwagę ogólny stan zdrowia obojga partnerów, stosowane metody leczenia i dopiero wówczas można mówić o szansach na zajście w ciążę.


Dlatego specjaliści leczący niepłodne pary zalecają wykonanie wielu niezbędnych badań, także tych, niekoniecznie związanych wprost z płodnością. Obok badań hormonalnych, USG, badań nasienia, sprawdzana jest chociażby cytologia, zakaźności i czystość pochwy.

Jednak zdarzają się również sytuacje, gdy mamy do czynienia z tak zwaną niepłodnością idiopatyczną, czyli nieznanego pochodzenia, gdzie mimo prawidłowych wyników badań do poczęcia dziecka nie dochodzi.

Wykonanie dodatkowych badań na niszowe problemy zdrowotne, które nie mają istotnego wpływu na płodność, nie stanowią w takim przypadku rozwiązania.


Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Niemoczyński

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Warszawie.

klinika bocian logo nieplodnirazem 

 


Polecamy także:

Sprawdź, dlaczego musisz robić cytologię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *