Kalendarz rozwoju dziecka: 4. miesiąc życia

4. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 4. miesiąc życia

Czwarty miesiąc życia dziecka upływa na intensywnym obserwowaniu otoczenia i nabywaniu nowych umiejętności. Rodzice mogą zauważyć duży postęp w rozwoju fizycznym. 4-miesięczne niemowlę staje się silniejsze, dlatego coraz więcej się rusza. W tym czasie ma miejsce kolejny skok rozwojowy.

Rozwój fizyczny dziecka w 4. miesiącu

4.miesiąc życia dziecka uznawany jest za moment dużego postępu w rozwoju fizycznym i motorycznym. Mięśnie stają się coraz silniejsze, dlatego maluszek może próbować uczyć się nowych rzeczy. Przestaje mu wystarczać samo podnoszenie główki podczas leżenia na brzuszku, dlatego próbuje unosić też klatkę piersiową i ramiona. Dzięki temu może obserwować otoczenie z zupełnie nowej perspektywy. Ponadto 4. miesiąc życia dziecka to czas, kiedy zaczyna ono ćwiczyć przewracanie się z brzucha na plecy.

Silne mięśnie powodują, że dziecko w 4. miesiącu życia zaczyna już siedzieć z podparciem. Możesz posadzić maluszka na kolanach i oprzeć go na swoim brzuchu lub klatce piersiowej. Na pewno spodoba mu się ta pozycja, ponieważ pozwoli mu ona widzieć, co dzieje się wokół. Jeżeli używasz chusty, także możesz układać dziecko bardziej pionowo. Nie rób tego jednak, jeżeli niemowlę ma trudności z utrzymaniem pionowo główki.

Czteromiesięczne niemowlę nie tylko rozprostowuje nóżki, ale próbuje się nimi odpychać. Silniejsze stają się także ręce, dlatego dziecko bawi się nimi na wszelkie możliwe sposoby oraz coraz pewniej sięga po interesujące go przedmioty. Jednakże nie jest jeszcze w stanie utrzymać dwóch na raz. Dlatego, gdy spodoba mu się inna zabawka, pierwszą natychmiast upuszcza na ziemię.

Zobacz: Masaż Shantala, czyli jak masować niemowlę i jakie są tego korzyści?

Rozwój intelektualny dziecka w 4. miesiącu

4.miesiąc życia dziecka nadal jest czasem, w którym maluszek jest bardzo zainteresowany swoim otoczeniem. Jego uwagę przyciąga niemal wszystko – latające ptaki, psy, koty, trąbienie auta, kolorowe kwiaty. Bardzo dokładnie studiuje też przedmioty, które uda mu się uchwycić – ogląda je, potrząsa nimi, wkłada do buzi. Tak samo postępuje ze swoimi dłońmi.

Niemowlę w czwartym miesiącu życia odwraca głowę w kierunku interesujących go dźwięków oraz głosu ludzkiego, na który bardzo chętnie odpowiada. Pod koniec tego okresu będziesz mogła zauważyć, że maluszek wydaje z siebie nowe dźwięki, bawi się nimi i tworzy nowe połączenia.

4.miesiąc życia dziecka wiąże się również z kolejnym skokiem rozwojowym, po którym maluszek zacznie rozumieć, że niektóre zdarzenia następują po sobie – na przykład zauważy, że gdy potrząśnie grzechotką, ona wyda dźwięk lub gdy wypuści ją z ręki, uderzy o ziemię. 4-miesięczne niemowlę powoli uświadamia sobie także, że rzeczy, które znikają z pola widzenia, nie przestają istnieć.

Rozwój społeczny dziecka w 4. miesiącu

W 4. miesiącu życia niemowlę ćwiczy swoją mimikę. Nie tylko robi miny, ale też parska, cmoka, robi bańki ze śliny, szeroko się uśmiecha. Radosnemu piszczeniu coraz częściej towarzyszy głośny śmiech i głużenie. Zwłaszcza w towarzystwie mamy lub taty, które uwielbia. Przez większość czasu dziecko jest radosne, jednak zaczyna pojawiać się nowa emocja – złość.

Czteromiesięczne niemowlę potrafi już rozpoznać swoich bliskich od osób obcych (także po głosie). Reaguje też na swoje imię i odkrywa, że płacz jest świetną metodą na zwrócenie na siebie twojej uwagi. Coraz częściej manifestuje też swoją niechęć – na przykład odpychając zabawkę, której nie chce.

Polecamy: High Need Baby – jak rozpoznać i czym się kierować podczas wychowywania „hajnida”?

Co potrafi dziecko w 4. miesiącu?

Do najważniejszych umiejętności dziecka w 4. miesiącu życia należą:

  • odpychanie się rozprostowanymi nóżkami,
  • przekładanie przedmiotów z ręki do ręki,
  • unoszenie klatki piersiowej podczas leżenia na brzuszku,
  • utrzymanie się w pozycji siedzącej z podparciem,
  • potrząsanie przedmiotami,
  • reagowanie na swoje imię,
  • rozpoznawanie twarzy i głosu najbliższych osób,
  • łączenie rączek nad klatką piersiową,
  • pewne sięganie po interesujące przedmioty,
  • głośny śmiech.

Jak wspierać rozwój dziecka w 4. miesiącu życia?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka w 4. miesiącu życia, możesz:

  • “rozmawiać z dzieckiem”, czyli mówić do niego proste zdania i czekać aż w odpowiedzi wyda z siebie swoje dźwięki;
  • nosić dziecko na rękach przodem do otoczenia, aby mogło obserwować to, co się wokół niego dzieje;
  • jak najczęściej układać dziecko na brzuszku i umieszczać w zasięgu jego ręki zabawki tak, aby próbowało po nie sięgać;
  • wołać maluszka po imieniu (niech Twój głos dochodzi z różnych stron);
  • śpiewać dziecku piosenki i opowiadać historyjki zmieniając przy tym intonacje głosu;
  • pozwalać dziecku odpychać się nóżkami (np. od Twoich dłoni), aby ćwiczyć siłę mięśni;
  • podawać dziecku do zabawy zabawki o różnej fakturze, kształtach i kolorach, a także te, które wydają dźwięki, gdy się nimi porusza.

Polecamy: Czkawka u niemowląt – przyczyny, jak sobie z nią radzić?

Ważne

  • Między 14. a 19. tygodniem życia ma miejsce kolejny, czwarty skok rozwojowy. Zanim dziecko zdobędzie nowe umiejętności może być marudne, rozdrażnione, niespokojne i domagać się większej uwagi.
  • W 4. miesiącu życia u części niemowląt może rozpocząć się ząbkowanie. Objawy, które to sugerują to: rozdrażnienie, trudności ze snem, płaczliwość, rozpulchnienie dziąseł, nadmierne ślinienie się, podwyższona temperatura ciała. Jako pierwsze wychodzą dolne jedynki.
  • 4. miesiąc życia dziecka to czas na kolejne szczepienia ochronne (błonica, tężec, krztusiec, Haemophilus influenzae typu B, polio, pneumokoki).
  • W 4. miesiącu życia zanika odruch Moro (niemowlę rozprostowuje rączki i przyciąga je do siebie, gdy się przestraszy).
  • Podczas badania dziecka, lekarz może stwierdzić szmery na sercu i skierować je na dalsze badania. Musisz jednak pamiętać, że w większości przypadków są one spowodowane zaburzeniami wzrostu, a nie budowy serca, dlatego nie oznaczają żadnej choroby. Określa się je mianem “niewinne” lub “czynnościowe” szmery na sercu.
  • 4. miesiąc życia dziecka to moment, w którym zrasta się ciemiączko tylne.

Polecamy: Współspanie, czyli spanie z dzieckiem – o tym, dlaczego to ważne i jak to robić bezpiecznie

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Komentarze: 1

Przekładanie przedmiotów z ręki do ręki w 4 miesiącu!? Ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *