32 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

32 tydzień ciąży - zacznij szykować wyprawkę

32 tydzień ciąży

Twoje dziecko jest już prawie gotowe do samodzielnego życia i gdyby urodziło się w 32 tygodniu ciąży – mogłoby nawet próbować samodzielnie oddychać. Wciąż jednak rośnie i przybiera na wadze. Twoja kondycja niestety spada i robi ci się bardzo ciężko. Twój organizm również przygotowuje się do porodu.

32 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

• Dziecko w 32 tygodniu ciąży mierzy 42 cm, ale może osiągać długość nawet do 48 cm (z wyprostowanymi nóżkami), waży 1800 gramów (1,8 kg). Jest już niemal gotowe do przyjścia na świat, choć lepiej dla niego będzie jeszcze poczekać i w pełni rozwinąć funkcje poszczególnych narządów.

• Płuca potrafią się rozprężać i są już na tyle duże, że gdyby dziecko urodziło się w 32 tygodniu, miałoby szanse na samodzielne oddychanie. Układ mięśniowy nabiera coraz większej siły, a całe ciało staje się pulchne za sprawą przyrastającej tkanki tłuszczowej.

• Lanugo, czyli meszek płodowy, zaczyna zanikać. Na główce są włosy, a na twarzy rzęsy i brwi. Na palcach rąk i nóg dziecko ma już paznokcie. 

32 tydzień ciąży: Ruchy dziecka są zdecydowanie utrudnione ze względu na coraz mniej miejsca w macicy, a jednocześnie w związku z tym próby rozpychania się łokciami i nogami stają się coraz boleśniejsze dla mamy, zwłaszcza gdy dziecko trafi w żebra. 

• Dziecko ma pory czuwania, snu i aktywności – w 32 tygodniu ciąży może mieć nawet sny. Zmysły dziecka są już na tyle rozwinięte, że maluch rozróżnia smak płynu owodniowego, słyszy i rozróżnia dźwięki dochodzące z zewnątrz, czuje dotyk. 

• Od kilku tygodni prawdopodobnie dziecko ułożone jest główką w dół, co jest prawidłową pozycją do porodu. Jeśli ułożenie jest inne, być może konieczna będzie cesarka.  Bezwzględne wskazanie do cesarskiego cięcia to położenie poprzeczne lub skośne oraz położenie miednicowe – zwłaszcza u kobiet, które rodzą po raz pierwszy.

32 tydzień ciąży: jak się czuje mama

32 tydzień ciąży, czyli zaawansowana ciąża nie oznacza, że będziesz miała – lub powinnaś mieć – wielki brzuch. Wielkość brzucha to sprawa indywidualna, ale w 32 tygodniu nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jesteś w ciąży. Korzystaj z przywilejów, jakie przysługują kobiecie w ciąży i jeśli nie czujesz się najlepiej, a jedziesz autobusem, w którym miejsce dla ciężarnych jest zajęte, poproś o zwolnienie go. Podobnie reaguj w kolejce w sklepie.

Coraz mocniej czujesz, że twoje dziecko to siłacz – ruchy są co prawda rzadsze, ale zdecydowanie boleśniejsze, a każdy z nich widoczny jest na zewnątrz: twój brzuch albo faluje, albo zmienia na chwilę kształt. 

Dno macicy w 32 tygodniu ciąży znajduje się tuż pod żebrami.  Macica coraz mocniej naciska także na pęcherz moczowy, który nie tylko zmniejszył pojemność i musisz częściej odwiedzać toaletę, ale także jest przyczyną nietrzymania moczu. Aby uniknąć dyskomfortu, używaj wkładek higienicznych.

32 tydzień ciąży: Piersi są już bardzo nabrzmiałe, a z sutków może wyciekać siara – żółty płyn, który jest pierwszym i najzdrowszym pokarmem dziecka – siara zawiera najwięcej przeciwciał, które zostaną przekazane dziecku podczas pierwszego karmienia. Jeśli tego nie obserwujesz, nie ma powodu do zmartwień – siara pojawi się po porodzie. 

Coraz wyraźniej możesz czuć twardnienie brzucha, które pojawia się w momencie skurczów przepowiadających – nie są one jednak symptomem porodu. Jeśli jednak skurcze się nasilą, pojawi się ból i ciągnięcie w dół, a z pochwy sączyć zacznie się płyn – natychmiast jedź do lekarza. Może się okazać, że szyjka macicy się skraca i następuje rozwarcie, które zapowiada poród. Jeśli tak, prawdopodobnie zostaniesz w szpitalu już do porodu.

32 tydzień ciąży: o czym pamiętać

32. tydzień ciąży: Wiele mam organizuje baby shower, czyli przyjęcie poprzedzające poród. Zaplanuj je tak, by nie było na styk z terminem rozwiązania.

 

32 tydzień ciąży to czas, kiedy powinnaś zrobić kolejne badania, przed tobą: morfologia, badanie ogólne moczu, antygen HBs, HIV, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców β-hemolizujących.

Możesz zaobserwować zwiększone upławy – jeśli będzie ich nadmierna ilość, a dodatkowo poczujesz pieczenie lub swędzenie okolic intymnych, skontaktuj się z lekarzem, ponieważ może to oznaczać infekcję, którą trzeba będzie wyleczyć farmakologicznie. Dbaj o higienę intymną – zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Nie możesz dopuścić do zakażenia kanału rodnego ze względu na dziecko, które będzie pokonywało tę trasę i łatwo będzie mogło się zarazić bakteriami. 

Jeśli do tej pory nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, a jednak chciałabyś dowiedzieć się więcej o porodzie, karmieniu piersią czy pierwszych dniach z noworodkiem – teraz jest już naprawdę ostatni moment, by to zrobić. Do rozwiązania pozostało ci 8 tygodni, ale tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w terminie. Może się okazać, że twoje dziecko urodzi się już za 4-5 tygodni.

Jeśli wciąż jeszcze nie masz wyprawki, zacznij ją kompletować: rozejrzyj się także w ofertach wózków i wybierz taki, który będzie nie tylko ładny, ale przede wszystkim lekki i wygodny w obsłudze, zwróć uwagę na rodzaj kół oraz regulację rączki. Możesz zasięgnąć opinii innych mam, które wybrany przez ciebie model wózka przetestowały w praktyce.

Sprawdź: Gadżety dla noworodka – te niezbędne i te, na które szkoda pieniędzy

Pomału przygotowuj pokój dla dziecka lub przestrzeń, w której będzie przebywać. Staraj się jednak nie nosić ciężkich przedmiotów i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Unikaj także kontaktu z chemikaliami, a o pomalowanie pokoju (jeśli masz to w planach) poproś kogoś innego.

Nie pozwól sobie na nocne podjadanie – 32 tydzień ciąży może przynieść napady wilczego głodu, ale sposobem na to może być węglowodanowa kolacja z makaronem razowym czy brązowym ryżem. 

Jeśli masz w planach baby shower, czyli przyjęcie z okazji zbliżającego się porodu, zaplanuj je tak, by nie było na styk z terminem rozwiązania.  ZOBACZ: O czym pamiętać, organizując baby shower. 

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *