23 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży to początek szóstego miesiąca – koniec ciąży jest bliżej niż dalej. Jeśli nie myślałaś jeszcze o szkole rodzenia, to teraz jest dobry czas, by sprawdzić oferty w twojej okolicy. Dziecko w 23 tygodniu ciąży wciąż się rozwija, ale możesz zaobserwować, że jest spokojniejsze, a ruchy nie tak częste.

23 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

• 23 tydzień ciąży: dziecko mierzy ok. 20 cm (od główki do pośladków) i waży ok. 450-500 gramów.

23 tydzień ciąży

 

• Skóra dziecka w 23 tygodniu ciąży wciąż jest przezroczysta, choć nabiera coraz bardziej gęstości i tkanki tłuszczowej. Jest jej teraz dużo więcej niż tłuszczu, więc gdybyś robiła USG, mogłabyś dostrzec, że marszczy się i zwija. Całe ciało dziecka oblepia maź płodowa i pokrywa lanugo – meszek płodowy.

• Dziecko ma wykształcone zmysły: słyszy, widzi, rozróżnia jasność od ciemności oraz “zna” smaki: słodki, gorzki, słony i kwaśny. 

• W 23 tygodniu ciąży dziecko większość czasu spędza na… spaniu (ok. 20 godzin na dobę). Brak aktywności dziecka  może powodować zaniepokojenie mamy, ale to zupełnie niepotrzebne zmartwienie. Zobaczysz, dziecko ożywi się, gdy ty będziesz chciała iść spać. 

• Dziecko w fazie aktywności to mały akrobata – jego ruchy są skoordynowane, różnorodne. Dzięki odpowiedniemu napięciu mięśni karku, dziecko potrafi ruszać główką, a dzięki wykształconym stawom macha rączkami i nóżkami, łapie za wszystko, co mu wpadnie w rączki, bawi się własnym ciałem.

• 23 tydzień ciąży: Na twarzy dziecka pojawiają się przeróżne miny – od marszczenia się, robienia dziubka, ziewania, nawet po grymas płaczu czy uśmiechu. Jego ruchy mogą już nawet na tym etapie ciąży powodować, że twój brzuch zacznie się widocznie ruszać.

Dziecko ma czkawkę, mimo że przepona i przewód pokarmowy, przez który przepływają wody płodowe, są już całkiem dobrze wykształcone. Maluch jednak wciąż dość łapczywie połyka otaczające płyny.

• Jelita od kilku tygodni sprawnie produkują smółkę, czyli pierwszy kał dziecka.

Układ nerwowy dziecka w 23 tygodniu ciąży jest niemal w pełni gotowy – dziecko od 23 tygodnia ciąży może odczuwać ból.

23 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

W 23 tygodniu ciąży częściej możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, które świadczą o tym, że twoja macica przygotowuje się do porodu. Skurcze nie bolą, są nieregularne i samoczynnie ustępują – najczęściej, gdy na chwilę się położysz i rozluźnisz.

Możesz zaobserwować, że linea negra, czyli ciemna linia ciążowa biegnąca od pępka w dół stała się jeszcze ciemniejsza, a jeśli masz przebarwienia na twarzy powstałe na skutek słońca – one również stały się ciemniejsze. Jeśli masz skłonność do rozstępów – staną się one wyraźniejsze: pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja brzucha w ciąży może sprawić, że rozstępy nie będą bardzo widoczne po porodzie. 

23 tydzień ciąży może przynieść nasilenie zgagi, zaparć oraz wzdęć – to skutek uboczny wzrostu macicy i jej ucisku na przewód pokarmowy.

Może także częściej pojawiać się ból głowy, ogólne osłabienie, duszności, a nawet omdlenia. Pamiętaj, by pić więcej wody i nie doprowadzić do odwodnienia. Spędzaj możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu, a przed spaniem koniecznie wietrz sypialnię.

• Twoje stopy w ciąży mogą “rosnąć”, a nogi i kostki puchnąć – to częste w 23 tygodniu ciąży i jest efektem działania hormonów, zatrzymywania się wody w organizmie i przemęczenia. Odpoczywaj z nogami uniesionymi lekko do góry.

• Czujesz ból w boku? To normalne i jest skutkiem rozciągania się więzadeł pod wpływem relaksyny – hormonu, który pomaga miednicy w rozciąganiu się pod wpływem rosnącej wciąż macicy. Bóle w boku mogą powodować jednak dyskomfort także przy spaniu czy siedzeniu – coraz trudniej ci znaleźć odpowiednią pozycję, pomóc w tym może poduszka dla kobiet w ciąży, tzw. rogal.

• Jeśli odczuwać skurcze łydek, sięgnij po tafelek czekolady. Nasilające się skurcze łydek w ciąży mogą świadczyć o spadku magnezu i potasu – wzbogać swoją dietę o produkty zawierające te pierwiastki, a jeśli dolegliwości będą się utrzymywać, skonsultuj problem z lekarzem, który być może zaleci dodatkową suplementację.

• W 23 tygodniu ciąży mogą się pojawić białe upławy – obserwuj je, a jeśli staną się podbarwione krwią, natychmiast zgłoś to lekarzowi.

23 tydzień ciąży: Szkoła rodzenia – czy to już czas?

Szkoła rodzenia uczy nie tylko tego, jak reagować na sygnały, które wysyła ciało w trakcie porodu i po nim, ale także wzajemnego zaufania i wrażliwości między partnerami.

 

23 tydzień ciąży to odpowiedni czas, by pomyśleć o wsparciu w postaci profesjonalnego przygotowania ciała i umysłu do porodu. Na razie wydaje ci się, że to odległy temat, a jednak właśnie w szóstym miesiącu ciąży szkoła rodzenia to dobry pomysł.

W szkole rodzenia dowiesz się nie tylko wielu praktycznych rzeczy – np. jak wygląda poród, jak się do niego przygotować, jak oddychać podczas skurczów, jak karmić piersią, czy jak pielęgnować noworodka, ale także poznasz inne pary, z którymi będziesz mogła wymienić doświadczenia, być może rozwiać jakieś swoje wątpliwości. 

Porozmawiaj z tatą dziecka i namów go do wspólnego udziału w szkole rodzenia. Choć są kobiety, które do szkoły rodzenia przychodzą same lub np. z siostrą czy przyjaciółką, wiele par potwierdza, że zajęcia z partnerem nie tylko przygotowały ich na wspólny poród i pierwsze dni po porodzie, ale także wzmocniły bliskość i relację partnerską.

Szkoła rodzenia uczy bowiem nie tylko tego, jak reagować na sygnały, które wysyła ciało w trakcie porodu i po nim, ale także wzajemnego zaufania i wrażliwości wobec emocji partnerów. Jeśli zdecydowaliście się na wspólny poród – szkoła rodzenia to wartościowy etap ciąży (szkoła rodzenia trwa zazwyczaj 2-3 miesiące), na który warto poświęcić wspólnie czas i pieniądze – jeśli wybierzesz ofertę prywatną. 

Bezpłatne szkoły rodzenia finansowane są przez różne fundacje, stowarzyszenia lub NFZ. Musisz jednak pamiętać, że chętnych na bezpłatne kursy przed porodem jest wielu, a liczba miejsc ograniczona. Dlatego wiele par decyduje się na płatne szkoły rodzenia.

Koszt całego kursu w szkole rodzenia bywa różny w zależności od miejscowości, oferty i specjalistów, którzy prowadzić będą zajęcia. Są szkoły rodzenia, które kosztują 100 zł, ale są też takie, które wyceniają kurs na 500 zł albo więcej.

Jeśli przy szpitalu, w którym zdecydowałaś się rodzić, działa płatna szkoła rodzenia, dowiedz się, czy nie ma w ofercie zniżek dla pacjentek tego szpitala.  

Przeczytaj: Mężczyzna w szkole rodzenia – wspomnienia taty

23 tydzień ciąży: o czym warto wiedzieć

Jak znaleźć sposób na bezsenność w ciąży?

Kiedy i jak ciężarna może skorzystać z L4?

Co ćwiczyć w drugim trymestrze ciąży?

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *