19 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

19. tydzień ciąży

19 tydzień ciąży

Zbliżasz się do połowy ciąży i zaczynasz to odczuwać. Pojawiają się bóle w krzyżu, macica uciska na przeponę, mogą pojawić się opuchnięcia nóg. Twoje dziecko w 19 tygodniu jest już bardzo aktywnym maluszkiem, nieustannie rosnącym i udoskonalającym pracę narządów, które są już w pełni wykształcone. Zmysły dziecka w 19 tygodniu ciąży wyostrzają się. 

Jeszcze tydzień i będziesz na półmetku, a kto wie, być może poród zacznie się wcześniej. Pamiętaj, że za donoszoną ciążę uznaje się już tę w 38 tygodniu – bądź więc gotowa wcześniej i nie odkładaj pakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę. 19 tydzień ciąży to jednak dużo za wcześnie, by twoje dziecko poradziło sobie poza twoim organizmem, bo choć ma już wszystkie narządy i organy, to nie potrafią one w pełni sprawować swoich funkcji po za przestrzenią macicy i wód płodowych. 

19 tydzień ciąży: rozwój dziecka

W 19 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 15 cm i waży ok. 200-210 gramów. Stale rośnie i nabiera ciałka. Od kilku tygodniu jego skóra staje się grubsza, a pod nią gromadzi się tkanka tłuszczowa. Na całym ciele dziecka jest lanugo – puszek płodowy, który “wytrze” się mniej więcej w okolicach ósmego miesiąca.

 

•  Płuca dziecka w 19 tygodniu ciąży są już w pełni wykształcone, jednak nie potrafią jeszcze “oddychać” – do końca ciąży będą wypełnione wodami płodowymi, które będą wypompowywać. W ten sposób płuca ćwiczą mechanizm oddychania, który uruchomi się w pełni w momencie porodu. 

•  Serce wciąż bije szybciej niż twoje, a przez organizm dziecka przepływa do 30 litrów krwi dziennie. 

•  Wciąż intensywnie rozwija się układ nerwowy, a w mózgu powstają kolejne komórki nerwowe – otacza je mielina, która odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych. Już wiesz, że na jakość mieliny, a tym samym na sprawność umysłową dziecka, masz wpływ jeszcze na etapie ciąży, dostarczając w jej trakcie odpowiednich ilości kwasu DHA.

•  W 19 tygodniu ciąży na języku dziecka powstają kubki smakowe, wyostrza się także zmysł słuchu i do dziecka dochodzą dźwięki z zewnątrz.

•  19 tydzień ciąży to także dalsze doskonalenie motoryki – dziecko jest bardzo aktywne i ma coraz lepszą sprawność chwytania, obracania się i wyginania.

•  W jelitach pojawia się smółka, a żołądek zaczyna produkować soki trawienne. 

•  W 19 tygodniu ciąży możesz wyczuć, że dziecko ma pory snu i pory aktywności – niestety, najczęściej nie pokrywają się one z twoim rytmem: dziecko aktywne jest, gdy mama właśnie idzie spać, a śpi, gdy mama jest aktywna – wynika to m.in. stąd, że ruchy mamy kołyszą dziecko, uspokajają i “usypiają”.

19 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

•  Macica stale rośnie i przesuwa się ciągle w górę – w 19 tygodniu ciąży jest na wysokości pępka, który u wielu kobiet w tym momencie staje się wypukły.

•  Ciemnieje linia ciążowa na brzuchu (od pępka w dół).

•  Możesz zauważyć, że na twarzy pojawiają się przebarwienia – to efekt działania estrogenów. Wychodząc na słońce (nawet gdy schowane jest za chmurami) używaj kremów z dużym filtrem, a najlepiej blokery. Przebarwienia ciążowe są bardzo trudne do usunięcia i zazwyczaj pozostają nieestetyczną pamiątką po ciąży.

•  Twoje włosy w 19 tygodniu ciąży mogłyby zagrać w reklamie szamponów i odżywek – są grube, błyszczące i jest ich więcej. Mimo to, dbaj o nie i odpowiednio pielęgnuj i wzmacniaj – po porodzie poziom hormonów odpowiedzialnych za poprawę włosów spadnie i wiele kobiet doświadczy gwałtownego pogorszenia, a wręcz wypadania ich garściami.

•  19 tydzień ciąży to początek dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa. Nic dziwnego – jesteś już niemal na półmetku, a ciąża jest zaawansowana, niestety – im bliżej porodu, tym ból kręgosłupa może być dotkliwszy. 

•  Mogą pojawić się także obrzęki i skurcze nóg związane z uciskiem macicy na naczynia krwionośne oraz zatrzymywaniem się wody w organizmie. Częściej pojawia się także zadyszka – to z kolei efekt ucisku macicy na przeponę. Zauważasz ponadto, że nie w każdej pozycji jest ci już wygodnie siedzieć, a spać możesz na plecach albo na boku. 

19 tydzień ciąży: dolegliwości

Gestoza, czyli zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe to nie to samo co zatrucie pokarmowe. Zatrucie ciążowe może być wczesne (w pierwszym trymestrze ciąży) oraz późne (druga połowa II trymestru i trymestr ciąży). I o ile we wczesnej gestozie objawami są najczęściej nasilone wymioty o charakterze całodobowym, o tyle objawy zatrucia ciążowego późnego to, m.in: silne obrzęki nóg, rąk i twarzy, podwyższone ciśnienie, silne bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, białkomocz.

Zatrucie ciążowe (gestoza) jest bardzo niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Kobieta, która ma podejrzenie zatrucia ciążowego, najczęściej dostaje skierowanie do szpitala i poddana jest tam dalszej diagnostyce i leczeniu.

Gestozę leczy się zazwyczaj lekami, które zmniejszają ciśnienie i regulują gospodarkę wodno-elektrolitową. Jeśli do zatrucia dochodzi w ostatniej fazie ciąży i ciśnienie trudno unormować, zaleca się kobietom wcześniejsze rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia – głównie ze względu na ryzyko niedotlenienia dziecka oraz powikłań z tym związanych.  

Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży

Infekcje układu moczowego w ciąży, zwłaszcza zapalenie pęcherza, są dość powszechnie występującą dolegliwością, której jednak nie można zbagatelizować. Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego w ciąży może być ucisk na pęcherz przez macicę, a przez to cewka moczowa nie jest tak napięta jak powinna. To z kolei powoduje, że rośnie ryzyko zakażenia w sytuacji, gdy ciężarna nie trzyma moczu i w okolicach intymnych pojawia się wilgoć, będąca dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii.  Poza tym układ moczowy w ciąży jest mnie wydolny, a mocz wydalany jest wolniej.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego są dość nieprzyjemne, ponieważ są to uczucie mocnego pieczenia i kłucia w cewce moczowej. Ponadto towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała i wzmożona potrzeba oddawania moczu przy jednoczesnej niemożności wydalenia go. Mocz z kolei może mieć zabarwienie różowe lub czerwone.

Jeśli zaobserwujesz takie objawy, umów się do lekarza. Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży leczy się albo antybiotykiem, albo lekami bez recepty.

Możesz stosować także naturalne metody na zapalenie pęcherza moczowego w ciąży, m.in. zioła, które będą działały przeciwzapalnie i bakteriobójczo – należą do nich: pietruszka, rumianek czy żurawina. Pij także więcej płynów – nawet do 2 l dziennie, to spowoduje, że mocz będzie rozcieńczony, potrzeba oddawania go częstsza, a co za tym idzie szybciej pozbędziesz się bakterii. Pamiętaj, że przy zapaleniu pęcherza moczowego należy zadbać o ciepło w okolicach intymnych – nie dopuszczaj do przewiania czy marznięcia.

Ból głowy w ciąży

Dolegliwością, która może pojawić się w zasadzie na każdym etapie ciąży, jest ból głowy. Wiele kobiet zastanawia się, jak może sobie ulżyć i czy stosowanie leków przeciwbólowych w ciąży jest bezpieczne.

Odpowiedź lekarzy jest jedna: jedyny bezpieczny lek na ból głowy w ciąży to paracetamol. Paracetamol nie zagraża ciąży ani zdrowiu dziecka – a w każdym razie szkodliwość paracetamolu w ciąży nie jest udowodniona. Oczywiście warunek jest jeden: tego typu lek na ból w ciąży musi być stosowany tylko w przypadku dużej potrzeby. Małe ilości paracetamolu, owszem, przenikają do krwiobiegu dziecka, ale nie są dla niego zagrożeniem.

Stosuj paracetamol w ciąży na ból głowy, zęba, gorączkę czy przeziębienie. Paracetamol działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

Jeśli ból głowy nie jest wielki, a ty nie za bardzo chcesz faszerować się nawet paracetamolem, sięgnij po naturalne sposoby na ból głowy w ciąży, m.in.: chłodny okład na czoło, herbata w imbirem, ciepła woda z miodem i cytryną.

Warto wiedzieć: Jakie leki przeciwbólowe w ciąży są dozwolone, a jakie nie

SPRAWDŹ: Niepokojące objawy w ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *