17 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

17. tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży, dziecko wciąż pracuje na pełnych obrotach. Od kilku tygodni jego rozwój jest bardzo szybki i choć ma już wykształcone wszystkie narządy, pojawiają się szczegóły, np. poduszeczki na paluszkach, a na nich linie papilarne. Jak się czuje kobieta w 17 tygodniu ciąży? Cóż – mama zaczyna również intensywnie rosnąć.

17 tydzień ciąży: rozwój dziecka

 

•  17 tydzień ciąży: Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowanym małym człowiekiem, choć jeszcze niegotowym, by funkcjonować poza organizmem mamy. Narządy dziecka są ukształtowane i przez kolejne tygodnie będą rosły i udoskonalały się. Co ciekawe, łożysko w 17 tygodniu ciąży jest tak samo duże jak dziecko.

W 17 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 13 cm i waży nawet ponad 100 gramów – nie przymierzając, jest jak duża cebula.

Serce dziecka w 17 tygodniu ciąży bije dwa razy szybciej niż twoje i pompuje nawet do 30 litrów krwi dziennie!

• Na wykształconych i uwolnionych od błony paluszkach rosną paznokcie i tworzą się poduszeczki, a na nich linie papilarne – to pierwszy “dowód osobisty” twojego maluszka.

Główka dziecka w 17 tygodniu ciąży jest już całkiem kształtna, widać na niej zamknięte oczy, mały nosek, uszy. Na główce pojawia się coraz więcej włosów, a nad oczami coraz wyraźniejsze są brwi i rzęsy. Całe ciało pokryte jest puszkiem płodowym, czyli lanugo.  

• Płuca dziecka w 17 tygodniu ciąży wypychają połknięty płyn owodniowy.

17 tydzień ciąży – ciekawostka: Połykanie płynu owodniowego i wypychanie go przez płuca może spowodować, że dziecko będzie miało czkawkę – w 17 tygodniu ciąży możesz już całkiem wyraźnie poczuć to zjawisko.

• Dziecko wciąż jest bardzo ruchliwe – nic dziwnego, wszak ma jeszcze bardzo dużo miejsca. Macha więc rączkami i nóżkami, kuli się, pręży, odchyla główkę, bawi się wszystkim, co mu wpadnie w rączki – a najczęściej jest to pępowina. Obrazek taki możesz zobaczy np. na USG. Nie martw się, że w ten sposób dziecko zrobi sobie coś złego – pępowina jest mocna i pod wpływem dotyku dziecka nic się z nią nie stanie.

• Twoje dziecko w 17 tygodniu ciąży w końcu nabiera trochę tłuszczyku – a skóra staje się grubsza.

17 tydzień ciąży to czas, kiedy USG powinno pokazać niemal ze 100-procentową pewnością, jaka jest płeć dziecka – oczywiście, jeśli maluch zechce ci to zdradzić. Narządy płciowe maluszka są już widoczne: u chłopców widać penisa i prostatę, a u dziewczynek jajowody, macicę, wargi sromowe i łechtaczkę. Jeśli lekarz nie będzie miał jednak stuprocentowej pewności, wstrzymaj się jeszcze z kupowaniem różowych ubranek i wybieraniem dekoracji do pokoju. 

Warto wiedzieć, że USG w ramach NFZ przysługuje ci w 21 tygodniu ciąży – to właśnie wtedy najczęściej mamy dowiadują się, czy urodzą chłopca czy dziewczynkę. 

17 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

 

17 tydzień ciąży to dla kobiety początek przyspieszonego tempa powiększania się brzucha. Jeśli do tej pory był tylko nieco zaokrąglony, teraz zacznie rosnąć i z tygodnia na tydzień będzie cię więcej. 

• Możesz, ale nie musisz zauważyć ciemną linię od pępka w dół (o ile nie pojawiła się wcześniej) – to tzw. linea negra, efekt działania hormonów. To bardzo charakterystyczna linia, która pojawia się tylko w ciąży. Nie martw się jednak, jeśli jej nie będziesz miała – wiele kobiet nie obserwuje tego zjawiska nawet przez całą ciążę. 

17 tydzień ciąży i wzrost brzucha może spowodować, że rozciągająca się skóra spowoduje świąd brzucha – nie martw się tym, to normalne, choć nie zawsze bywa to komfortowe. 

• Możesz pomału odczuwać zadyszkę – to znów działanie macicy, która już nie naciska tak na pęcherz, ale przeniosła go na przeponę. 

W 17 tygodniu ciąży możesz także mocniej odczuć nadwrażliwość dziąseł, które w trakcie mycia zębów mogą nieco krwawić. Jeśli jednak sytuacja ta będzie się powtarzać nie tylko przy myciu zębów, powiedz o tym lekarzowi, bo być może będzie trzeba wykonać badanie, które sprawdzi krzepliwość krwi. 

• Niestety, ale możesz mieć teraz napady wilczego głodu. Pamiętaj jednak, że nie jesz za dwoje, a dla dwóch – i na zdrowie swoje i dziecka. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta, ale w drugim trymestrze jest to ok. 360 kalorii więcej niż przed ciążą. 

Jeśli w ciągu miesiąca przytyłaś ponad 2,5 kilograma, a wcale nie spełniasz każdej swojej zachcianki żywieniowej, zwłaszcza na słodkie i niezdrowe, skonsultuj to z ginekologiem – być może to sytuacja zatrzymania wody w organizmie i wówczas potrzebne będą zalecenia specjalisty.

17 tydzień ciąży: zagrożenia

Krótka szyjka macicy w ciąży

W 17 tygodniu ciąży twoja macica intensywnie rośnie i podnosi się do góry. To może spowodować rozwieranie się i skracanie się szyjki macicy. Wiele kobiet tego doświadcza – niektóre od samego początku ciąży mają krótką szyjkę macicy, co wynika z budowy anatomicznej, a niektóre doświadczają tego pod wpływem wzrostu macicy i rozwoju dziecka.

Czy krótka szyjka macicy w ciąży jest niebezpieczna? Tak, ponieważ niesie ryzyko poronienia lub wcześniejszego porodu. W tej sytuacji może pomóc założenie szwu okrężnego, który lekarz zdejmie dopiero przed porodem, albo… leżenie.

Kobiety, u których doszło do skrócenia szyjki macicy powinny w szczególny sposób dbać o to, by nie przemęczać się, nie dźwigać ciężkich przedmiotów, nie uprawiać sportu, który wymuszałby ucisk dziecka na szyjkę.

Krwawienie w ciąży

Każde krwawienie z dróg rodnych w drugim trymestrze ciąży należy bezwzględnie zgłosić lekarzowi. Krwawienie w ciąży może zwiastować bowiem poronienie (przed 22 tygodniem ciąży) lub przedwczesny poród (po 22 tygodniu ciąży) – w każdym przypadku dziecka najprawdopodobniej się nie uratuje. 

Najczęstsze przyczyny poronienia to: zbyt szeroki kanał szyjki macicy, niedobór progesteronu (jasnoczerwone plamienie), stany zapalne oraz zakażenia szyjki macicy i układu moczowego. Krwawienie związane z poronieniem trwa ok. 3 dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i kręgosłupa, a także skurcze macicy.

17 tydzień ciąży: Krwawienie w ciąży

Krwawienie może wynikać także ze zmian chorobowych w pochwie, takich jak: polipy, nadżerka, żylaki pochwy. Oprócz krwawienia, w którym można zauważyć skrzepy, mogą pojawiać się żółte lub zielonkawe upławy, a także bóle podbrzusza i kręgosłupa. Konieczna jest w tej sytuacji pilna diagnostyka i wykluczenie zmian nowotworowych, które mogłyby zagrażać kobiecie w ciąży i dziecku. Jeśli badania nie potwierdzą ich, leczenie zwykle odkłada się na czas po porodzie. 

Nadciśnienie w ciąży

O podwyższonym ciśnieniu tętniczym możemy mówić, gdy wynosi powyżej 140/90 mm Hg. W większości przypadków, dzięki zastosowaniu odpowiednich leków, udaje się kontrolować podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u ciężarnej.

Ryzyko powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym zależy od czasu trwania ciąży, jak i wysokości ciśnienia. U przyszłej mamy niekontrolowane i nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, rozwoju zespołu DIC czy zespołu HELLP. Z kolei w przypadku dziecka niesie zagrożenie niedotlenienia, zahamowania wzrostu, wcześniactwa, a nawet śmierci w łonie matki.

Za najgroźniejsze powikłanie nadciśnienia ciążowego uznaje się rzucawkę, która objawia się napadem drgawek, co przypomina atak padaczki. Wówczas ryzyko śmierci matki i płodu przekracza 50 procent. Na szczęście poważne powikłania są bardzo rzadko obserwowane, jeśli wdrożone jest odpowiednie postępowanie i ciężarna rygorystycznie stosuje się do zaleceń lekarskich.

Sprawdź: Co to jest stan przedrzucawkowy w ciąży

Jeśli z jakiegoś powodu podczas wizyty lekarz czy pielęgniarka nie zmierzą ci ciśnienia – upomnij się o to! Najlepiej jednak kup ciśnieniomierz domowy i mierz sobie ciśnienie samodzielnie – zwłaszcza jeśli pojawią się takie objawy jak zawroty głowy, których wcześniej nie było, uczucie uderzenia gorąca, duszności, kołatanie serca. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *