26 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

26 tydzień ciąży kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26 tydzień to koniec szóstego miesiąca ciąży. Jeszcze tydzień i wejdziesz w trzeci trymestr ciąży, który jest ostatnią prostą przed porodem. Końcówka szóstego miesiąca ciąży to dla wielu kobiet dolegliwości ciążowe związane z rosnącą macicą, która uciska na narządy wewnętrzne. Dziecko wciąż rośnie i pomału robi mu się ciasno w brzuchu mamy. W 26 tygodniu ciąży dziecko otwiera oczy.

26 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

Dziecko w 26 tygodniu ciąży mierzy 23 cm i waży ok. 900 gramów. Po wyprostowaniu nóżek długość dziecka sięga do 33 cm.  Jeśli twój maluszek jest mniejszy lub większy, nie masz powodów do zmartwień – na tym etapie ciąży często występują odchylenia od wytycznych książkowych, a dzieci nie mają takich samych parametrów wzrostu i wagi. 

• Dziecko pod koniec szóstego miesiąca ciąży (26 tydzień ciąży) ma w już w pełni ukształtowane narządy wewnętrzne, które przygotowują się teraz do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy. Choć płuca dziecka wciąż są za słabe, by samodzielnie oddychać, mimo że pęcherzyki płucne dzięki surfaktantowi stały się już bardziej elastyczne, to gdyby z jakichś powodów wystąpił przedwczesny poród – wcześniak ma szansę by przeżyć, ale tylko w zaawansowanym technologicznie inkubatorze.

26 tydzień ciąży – warto wiedzieć: Testosteron produkowany przez chłopców hamuje produkcję surfaktantu, dlatego chłopcy w razie przedwczesnego porodu mają mniejszą szansę przeżycia niż dziewczynki.

26 tydzień ciąży jest ważny dla rozwoju dziecka – w tym czasie maluszek otwiera oczy. Od jakiegoś czasu jego gałki oczne są wrażliwe na światło, ale od tej pory reakcji tej będzie towarzyszyć mruganie oczami.

• Dziecko jest już bardzo sprawne – porusza nie tylko rączkami i nóżkami, ssie kciuk czy wygina się i pręży w brzuchu mamy, ale potrafi wkładać do buzi palce nóg oraz zmieniać pozycję. W 26 tygodniu ciąży ruchy dziecka są już wyraźnie odczuwalne i zauważalne przez mamę.

• W 26 tygodniu ciąży dziecko ma rytm dobowy, który zbliżony jest do twojego – jest więc szansa, że w nocy nie będzie buszowało ci w brzuchu, a za dnia nie będzie martwiło brakiem aktywności.

26 tydzień ciąży, czyli koniec szóstego miesiąca ciąży to czas, gdy w macicy robi się już naprawdę ciasno i akrobacje dziecka nie są już tak swobodne – pod koniec szóstego miesiąca może na stałe zmienić się ułożenie dziecka w macicy – najczęściej jest to ułożenie główką w dół, czyli tak, jak do porodu.

W 26 tygodniu ciąży wyostrzają się kubki smakowe dziecka – zwłaszcza ten odpowiedzialny za słodki smak. Pamiętaj, że smak wód płodowych zależy od diety mamy. Jeśli pod koniec drugiego trymestru popuścisz sobie z zachciankami na słodkie, jest duże prawdopodobieństwo, że twoje dziecko szczególnie zapamięta ten smak i może mieć większą skłonność do słodkiego jedzenia po urodzeniu. 

26 tydzień ciąży: dolegliwości ciążowe

• Ruchy dziecka powodują widoczne ruchy twojego brzucha – choć jest to wzruszający widok, jednak coraz bardziej odczuwać możesz także związany z tym dyskomfort, a niekiedy wręcz ból.

• Może wystąpić zwiększony świąd skóry brzucha, która cały czas rozciąga się i staje się bardziej napięta – sposobem na swędzenie brzucha jest smarowanie go nawilżającymi balsamami lub chłodzącymi żelami. Pamiętaj, że kosmetyki dla kobiet w ciąży nie powinny zawierać chemicznych dodatków – wybieraj te naturalne, dokładnie czytaj ich skład.

26 tydzień ciąży, czyli końcówka szóstego miesiąca to także zmiany na skórze kobiet w ciąży: pojawiają się przebarwienia na twarzy, bardziej widoczne stają się piegi, linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego tzw. kresa ciemna lub linea negra staje się bardziej widoczna.

• Mogą ci dokuczać krwawienia z dziąseł, które są teraz mocno rozpulchnione i obrzęknięte. Pamiętaj, by szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i nie unikać wizyty u stomatologa.

• Pod koniec szóstego miesiąca ciąży zdecydowanie mocniej możesz odczuwać ból pleców, zwłaszcza jeśli utrzymujesz niewłaściwą postawę ciała. Zrezygnuj z noszenia butów na wysokim obcasie, staraj się odpoczywać w wygodnych pozycjach oraz rozciągać mięśnie kręgosłupa za pomocą delikatnych ćwiczeń.

• 26 tydzień ciąży: Rozciągająca się macica może być przyczyną bólu i napinania się dolnej części brzucha – to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Przy zbyt częstym napinaniu się brzucha i towarzyszącym mu bólu lub „ciągnieniu w dół” powinnaś skonsultować się z lekarzem. Skurcze Braxtona-Hicksa to naturalne skurcze macicy, która przygotowuje się do porodu – powinny samoczynnie ustępować.

• Macica uciska na przewód pokarmowy, co powoduje, że częściej mogą pojawić się zaparcia. Pij więcej wody lub soków, jedz pokarmy zawierające błonnik, np. owoce (czarne i czerwone porzeczki, maliny, truskawki, gruszki, jabłka, owoce suszone), warzywa (marchew, dynia, buraki, papryka, brokuły), a także ciemne pieczywo.

26 tydzień ciąży to czas, kiedy może pojawiać się częściej nieprzyjemna zgaga, czyli pieczenie w przełyku. Nie nie stosuj żadnych leków bez zgody lekarza! Jedz mniej, a częściej.

• Pod koniec drugiego trymestru może pojawić się nietrzymanie moczu – to także skutek uboczny uciskania macicy na pęcherz moczowy. Zadbaj o właściwą higienę intymną oraz zakładaj wkładki higieniczne. 

• Mogą dokuczać ci nocne skurcze łydek, mrowienie w rękach i nogach. Kostki i stopy mogą być opuchnięte, a buty mogą stać się za małe nawet o jeden rozmiar.

• Zauważalnie powiększyły ci się piersi, w których zaczęła się produkcja pokarmu. Być może zaobserwowałaś, że podczas ucisku brodawki i sutka pojawia niewielki wyciec z piersi – to tzw. siara, która po porodzie zamieni się w mleko.

26 tydzień ciąży: o czym pamiętać, zalecenia dla mamy

Końcówka drugiego trymestru to zaawansowana ciąża. Obserwuj organizm, zacznij uważniej zapamiętywać częstotliwość skurczów. Skurcze w drugim trymestrze ciąży, które bolą, są ciągłe i nie ustają po odpoczynku zgłoś natychmiast lekarzowi. Obserwuj wydzielinę z pochwy – białe upławy nie są niczym groźnym, jednak jeśli będą podbarwione albo będziesz miała uczucie sączenie się wody – także pędź do lekarza. 

26 tydzień ciąży to czas, kiedy może pojawić się anemia ciążowa – jeśli ją masz, na pewno wyniki morfologii to pokażą. Uzupełniaj dietę w produkty zawierające żelazo (szpinak, brokuły, natka pietruszki). Anemia nie tylko osłabia organizm i zmniejsza odporność, ale także wpływa na powrót do formy po porodzie. Pamiętaj także o wapniu, które jest potrzebne szczególnie dziecku do wzmacniania układu kostnego – jeśli nie zwiększysz ilości tego pierwiastka, dziecko będzie pobierało sobie wapń z twoich kości, jednocześnie je osłabiając.

Sięgaj też po produkty bogate w magnez (jarmuż, sałata, szparagi, truskawki, figi, czekolada gorzka, ciemne kakao naturalne) – to naturalny sposób na skurcze łydek w ciąży oraz zmęczenie i przygnębienie.

26 tydzień ciąży: zacznij kompletować wyprawkę, pomyśl o szkole rodzenia, wybierz rodzaj porodu

Poród wertykalny jest świetną alternatywą dla porodu naturalnego.

WAŻNE: Jak obliczyć termin porodu – czy termin porodu się zmienia?

Choć do porodu jeszcze trochę czasu, takich spraw jak wyprawka dla noworodka nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Z każdym tygodniem będziesz czuła się coraz cięższa i zmęczona – zakupy w takim stanie nie będą należały do przyjemnych. Już teraz pomyśl, gdzie kupisz pierwsze ubranka dla dziecka, poczytaj, jakie produkty są niezbędne w pierwszych dniach po porodzie.

Nie szalej! Wiele mam traci głowę podczas kompletowania wyprawki i wiele akcesoriów czy ubranek później się nie przydaje.

Dobrym pomysłem jest podpytanie innych kobiet, które mają za sobą pierwszy poród i doświadczenia związane z zakupami dla maluszka. Pomocne rady innych mam możesz znaleźć zarówno w grupach społecznościowych na Facebooku, ale także w szkole rodzenia, do której warto się wybrać, a koniec drugiego trymestru to już ostatni dzwonek na taki kurs przed porodem.

Czy wiesz, w jaki sposób chciałabyś rodzić? Pomyśl o tym właśnie teraz – porozmawiaj z tatą dziecka, czy chciałby towarzyszyć ci podczas porodu, ale także sama zastanów się, czy poród rodzinny to coś, co będzie to dla ciebie komfortową sytuacją. Czy wiesz, że możesz rodzić w wodzie albo wybrać poród w pozycji wertykalnej? Początek trzeciego trymestru to dobry czas na spokojne rozmowy na temat porodu i wyobrażeń na jego temat.

Standardy opieki okołoporodowej – sprawdź, jakie prawa ma kobieta rodząca

Wybierz szpital, w którym będziesz rodzić – poczytaj opinie rodzących w nim kobiet, sprawdź, jak przestrzegane są w szpitalu standardy opieki okołoporodowej. Pamiętaj: Kobiety ciężarne, bez względu na wiek, wykształcenie, czy zasobność portfela mają te same prawa i przywileje na porodówce. Zanim pójdziesz rodzić >>> Poznaj standardy opieki okołoporodowej oraz miej świadomość swoich praw.

Czy już wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka?

Wielu rodziców często do samego końca ciąży nie wie, jakie imię dać dziecku. Nie dość, że imię dziecka nie może kojarzyć się z nikim nielubianym, to także – co ważne – musi podobać się obojgu rodzicom. Sprawdź >>> Na co zwrócić uwagę, wybierając imię dla dziecka.

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *