34 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

34 tydzień ciąży - dolegliwości

34 tydzień ciąży

To już ósmy miesiąc ciąży. Do porodu zostało 6 tygodni. Wiele kobiet właśnie w 34 tygodniu ciąży decyduje się na zakończenie pracy, zwłaszcza że nie tylko przyszła mama ma poczucie, że w każdej chwili może urodzić, ale także dlatego, że organizm kobiety zdecydowanie spowalnia, męczy się i potrzebuje dużo troski i odpoczynku. Dziecko jest już prawie gotowe, by się z tobą przywitać.

34 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

• Dziecko głównie przybiera na wadze, wciąż tworzy się odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej. W 34 tygodniu dziecko osiąga długość od 44 do 50 cm oraz wagę ok. 2,2 kg.  Co tydzień, aż do porodu, będzie zwiększało masę średnio o 200 gramów.

•  Skóra jest już gładka i różowa jak u noworodka, meszek płodowy niemal całkowicie zniknął. Dziecko pokryte jest jeszcze mazią płodową, której niewielkie resztki trzeba będzie umyć po urodzeniu.

34 tydzień ciąży: Układ pokarmowy dziecka jest w pełni rozwinięty, podobnie jak układ kostny, mięśniowy i nerwowy. Dziecko ma rozwinięte zmysły  oraz świadomość – mózg gotowy jest do przetwarzania danych także po porodzie. 

Dziecko wciąż nabywa odporności poprzez dostarczane za pomocą łożyska przeciwciała.

• Gdyby dziecko urodziło się w 34 tygodniu ciąży, jego życiu i zdrowiu nie zagrażałoby niebezpieczeństwo. Oczywiście lepiej będzie, jeśli jeszcze chwilę wytrzyma u mamy w brzuchu, mimo że już teraz jest mu tam bardzo ciasno. 

34 tydzień ciąży: jak się czuje mama 

• Rośniesz razem z dzieckiem – co tydzień ważysz ok. 600 gramów więcej. Od początku ciąży twoja waga mogła się już zwiększyć (jeśli miałaś prawidłowe BMI) o ok. 12 kg. I choć to słodki ciężar – jak mawiają kobiety, to jednak ciężar, który odczuwasz w postaci wielu dolegliwości.

34 tydzień ciąży to czas, kiedy masz już na pewno duży brzuch – choć być może widzisz, że inne kobiety mają większy lub mniejszy. Wielkość brzucha w ciąży to bardzo indywidualna sprawa, uwarunkowana także genetycznie. Duży brzuch nie oznacza jednak, że musisz urodzić duże dziecko, tak samo jak mały nie oznacza, że urodzisz małe. 

• Hormony ciążowe wpływają nie tylko na twój nastrój, ale także m.in. na zmniejszenie ilości łez – możesz z tego powodu odczuwać teraz suchość oczu, szczypanie i pogorszenie widzenia. Jeśli masz wadę wzroku i nosisz szkła kontaktowe – zamień je na okulary. Aby ulżyć oczom, możesz zapuszczać do oka roztwór soli fizjologicznej. 

• W 34 tygodniu ciąży czujesz się zmęczona, obolała od mocnych kopniaków dziecka, puchną ci nogi i ręce. Do tego utrzymująca się zgaga, a jednocześnie duszności i zmienność nastrojów – nie da się ukryć, że w ósmym miesiącu ciąży zaczynasz mieć jej zwyczajnie dość. Cierpliwości – jeszcze chwila i będzie po wszystkim. Teraz musisz dużo odpoczywać i dbać o swój komfort fizyczny i psychiczny. 

Strach przed porodem – jak sobie z nim poradzić

 34 tydzień ciąży, czyli ósmy miesiąc ciąży to także czas, kiedy wielu kobietom będącym w pierwszej ciąży (choć nie tylko) włącza się strach przed porodem – to może przełożyć się na bardzo niespokojny sen, a wręcz koszmary. Nic dziwnego jednak – zwłaszcza że na wielu forach mogłaś przeczytać historie rodzących właśnie jak z najgorszego koszmaru. Nie da się ukryć, że poród boli, ale także musisz wiedzieć, że są sposoby, by zmniejszyć ból porodowy oraz stworzyć takie warunki porodu, byś czuła się komfortowo – na tej myśli powinnaś się skupić zdecydowanie bardziej niż na projektowaniu najczarniejszego scenariusza. 

Poza tym, aby zmniejszyć obawy i stres związany z bólem porodowym, warto zapoznać się z miejscem, w którym będzie się odbywał – dlatego już na tym etapie powinnaś wiedzieć, w jakim szpitalu chcesz rodzić. Pojedź z mężem na porodówkę – zobacz, jak wygląda, przyjrzyj się salom – dzięki temu miejsce nie będzie dla ciebie obce i tym samym będziesz czuła się swobodniej. Możesz poprosić położną, by opowiedziała ci, jak wyglądają poszczególne fazy porodu i w jaki sposób będziesz mogła minimalizować ból. 

Warto wiedzieć: 5 naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego

PAMIĘTAJ: Nie wszystko, co usłyszysz od innych matek lub życzliwych przyjaciółek oraz nie wszystko, co przeczytasz na forach, musi dotyczyć ciebie. Nie każdy poród to koszmar i naprawdę brak wyczuwalnych ruchów dziecka nie musi oznaczać czegoś złego – złap dystans, odłóż ciążowe lektury, skup się na sobie i swoim samopoczuciu. Ósmy miesiąc ciąży to dobry czas, by wybrać się do kosmetyczki, może do fryzjera, a może na masaż stóp (pamiętaj tylko, by udać się do fizjoterapeuty lub masażysty z doświadczeniem i wiedzą, jak robić masaż dla kobiet w ciąży). 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *