16 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży
16 tydzień ciąży
Twoje dziecko całe pokryte jest meszkiem, tzw. lanugo, który zniknie jeszcze przed porodem. Na USG będziesz mogła zobaczyć, że maluszek ma już mały zadarty nosek, a w jego twarzy będziesz mogła doszukać się podobieństw do ciebie lub taty. 16 tydzień ciąży to dla ciebie czas, kiedy możesz poczuć już wyraźniejsze ruchy dziecka.
16 tydzień ciąży: rozwój dziecka
• Twoje dziecko mierzy około 11 cm i waży 80 gramów – nareszcie przypomina noworodka, choć wielkości kiwi.
• Kości dziecka stają się coraz twardsze, a to dlatego, że zatrzymują w sobie wapń. Stawy i mięśnie są już ukształtowane, stąd umiejętność zginania rączek w łokciach czy nóżek w kolanach.
• W 16 tygodniu ciąży twoje dziecko ma już ukształtowany nos – lekko zadarty, choć płaski. Taki będzie też po porodzie, by łatwiej było dziecku wtopić się w matczyną pierś przy karmieniu. Oczy z kolei stają się wrażliwe na światło, choć w brzuchu mamy jest raczej ciemno – wciąż są sklejone powiekami, ale gałki oczne poruszają się już.
• Skóra dziecka w 16 tygodniu ciąży wciąż jest pozbawiona tkanki tłuszczowej, a w związku z tym nadal jest bardzo cienka i przezroczysta – do mniej więcej ósmego miesiąca ciąży będzie pokrywał ją płodowy puszek zwany lanugo. Na skórze pojawiają się też gruczoły potowe, choć swoją pracę zaczną tak naprawdę dopiero po porodzie.
• Dziecko na tym etapie jeszcze nie ma wykształconego w pełni słuchu, ale 16 tydzień ciąży to moment, kiedy do maluszka coraz wyraźniej zaczynają dochodzić dźwięki na zasadzie wibracji odbieranych przez ciało. Uszy dziecka również przeniosły się już na właściwe miejsce.
• W 16 tygodniu ciąży twoje dziecko już regularnie… siusia. Maluch opróżnia pęcherz średnio co 45 minut. Wciąż połyka płyn owodniowy i wzmacnia w ten sposób pracę nerek i układu trawiennego. Coraz bardziej rozwija się odbyt dziecka.
• Dziecko z każdym tygodniem jest coraz bardziej aktywne i nabiera nowych sprawności. Już nie tylko macha rączkami i nóżkami, ssie paluszki czy robi śmieszne miny, ale także zaczyna poruszać główką – jego szyja staje się coraz bardziej smukła. Zwiększona aktywność dziecka w 16 tygodniu ciąży to wynik coraz lepszej współpracy mózgu i układu mięśniowego, dlatego ruchy dziecka są na tym etapie nieco bardziej skoordynowane.
16 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą
Nareszcie możesz czuć ulgę jeśli chodzi o częste oddawanie moczu – to za sprawą unoszącej się coraz bardziej macicy, która zwalnia ucisk pęcherza moczowego i przywraca mu wcześniejszą objętość. Do trzeciego trymestru ciąży powinnaś mieć spokój z częstymi odwiedzinami toalety. Pod koniec ciąży macica znów będzie się obniżała, przygotowując się w ten sposób do porodu.
W związku z rosnącą macicą i jej wędrówką ku górze inne narządy także muszą się jakoś do tego stanu dostosować – niestety, jelita w 16 tygodniu ciąży są już nieco poprzesuwane, a co co za tym idzie oprócz zaparć możesz doświadczyć także zgagi.
Zgaga to uczucie pieczenia lub gorąca, którego początek ma miejsce w klatce piersiowej i promieniuje w kierunku gardła. Nie ma to jednak nic wspólnego z rosnącymi włosami twojego dziecka, co jest powszechnie powtarzanym zabobonem: Masz zgagę, twoje dziecko urodzi się “kudłate”.
W twoich żyłach płynie teraz więcej krwi, która zwiększyła objętość, a co za tym idzie możesz odczuwać uczucie gorąca.
Nie zdziw się jednak, gdy na termometrze zobaczysz temperaturę wyższą niż 36,6, ponieważ u kobiet w ciąży za sprawą hormonów może być ona nieco podwyższona.
16 tydzień ciąży: waga w ciąży + zalecenia dla mamy
Pamiętaj, że w 16 tygodniu ciąży kościec twojego dziecka zaczyna się wzmacniać i przyswajać więcej wapnia. Musisz więc w swojej diecie zapewnić odpowiednią ilość tego pierwiastka. Jeśli nie zrobisz tego, dziecko zacznie pobierać wapń z twoich kości, a w konsekwencji możesz mieć po ciąży problem m.in. z zębami.
Dbaj zatem, by dieta w 16 tygodniu ciąży zawierała takie produkty jak mleko, sery, kefiry, jogurty. Jeśli nie tolerujesz laktozy, wybieraj produkty, które jej nie zawierają. Wapń znajdziesz w rybach – zwłaszcza tych, które bezpiecznie zjada się z ośćmi (np. sardynki), a także w natce pietruszki, szpinaku, orzechach.
16 tydzień ciąży to dobry czas na kolejną wizytę u ginekologa. Oprócz zlecenia kolejnych badań, lekarz z pewnością sprawdzi przyrost Twojej wagi.
Tak – w 16 tygodniu ciąży powinnaś ważyć więcej. Co więcej – końcówka drugiego trymestru to czas największego przybierania na wadze.
Przyrost wagi w ciąży to naturalne zjawisko – nie możesz panikować, że stajesz się “gruba”, a już na pewno nie możesz świadomie ograniczać jedzenia. W drugim trymestrze ciąży możesz pozwolić sobie na dodatkowe ok. 360 kcal, a w trzecim ok. 475, czyli np. dodatkowe dwie kanapki z szynką i serem.
Podczas ciąży kobiety często słyszą od bliskich teraz musisz jeść za dwoje. Uwaga – to nieprawda! Dlatego nie daj się przekonać, że przez dziewięć miesięcy musisz pochłaniać dwa razy więcej jedzenia i spełniać wszystkie zachcianki organizmu. Choć prawdą jest, że w stanie błogosławionym należy spożywać więcej kalorii, nie oznacza to jednak, że podwajamy ich ilość, zwłaszcza za pomocą niezdrowych „przegryzek”.
16 tydzień ciąży: kalkulator wagi w ciąży
Jeśli ważyłaś przed ciążą:
40 – 50 kg – w II trymestrze powinno być + 6 kg / w III trym. +4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 18 kg)
50 – 60 kg – w II trymestrze powinno być + 6 kg / w III trym. +4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 15 kg)
60 -80 kg – w II trymestrze powinno być + 5 kg / w III trym. +4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 12 kg)
powyżej 80 kg – w II trymestrze powinno być + 3 kg / w III trym. + 4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 11 kg)
16 tydzień ciąży: o tym pamiętaj
• Stosuj odpowiednią pielęgnację skóry brzucha i piersi – pamiętaj, że “stare” rozstępy będą trudne do usunięcia naturalnymi metodami.
• Kontroluj ciśnienie – jeśli możesz, kup domowy ciśnieniomierz. Nadciśnienie w ciąży jest niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dziecka.
• Jeśli męczysz się w pracy i masz ją raczej siedzącą, a w dodatku przy komputerze, pamiętaj, że pracodawca dzięki zapisom w Kodeksie Pracy ma obowiązek skrócenia czasu pracy przy komputerze do 4 godzin.
• 16. tydzień ciąży to dobry czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Porozmawiaj o tym z ojcem dziecka.
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz