22 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży
22 tydzień ciąży
Nie da się już ukryć, że jesteś w ciąży – twój brzuch w 22 tygodniu ciąży jest już widoczny nawet pod luźną bluzką. Nic dziwnego – 22. tydzień ciąży to koniec piątego miesiąca ciąży, dziecko znów urosło, a macica się powiększyła. Nareszcie czujesz wyraźne ruchy maluszka. Dokuczać ci jednak mogą charakterystyczne uderzenia gorąca w ciąży.
22 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
• Dziecko w 22 tygodniu ciąży mierzy ok. 19-20 cm i waży ok. 350 gramów. Według wymiaru CHL na USG, czyli od czubka głowy do pięt, może mieć już nawet ok. 27-28 cm. Pamiętaj – na tym etapie ciąży nie wszystkie dzieci mają już takie same wymiary, a odchylenia od książkowych wytycznych nie powinny cię martwić, jeśli jesteś pod kontrolą lekarza.
• Rysy twarzy się wyostrzają: broda robi się spiczasta, a pod noskiem tworzy się “bruzda” łącząca się z ustami.
• Dziecko ma rzęsy, zarys brwi, a na główce coraz więcej włosków. Wciąż pokryte jest meszkiem płodowym, czyli lanugo, który się wytrze jeszcze przed porodem. Włosy jeszcze nie mają koloru, bo nie mają w sobie pigmentu.
• Gruczoły łojowe wciąż produkują pot, który wraz ze złuszczoną skórą tworzą maź płodową, która “oblepia” dziecko.
• Układ mięśniowy staje się coraz silniejszy, a dziecko może wykonywać coraz bardziej skomplikowane akrobacje, nad którymi ma kontrolę. W 22 tygodniu ciąży z łatwością podnosi i odchyla główkę, dzięki coraz silniejszym mięśniom karku. Wraz z rosnącą siłą dziecka, ty odczuwać coraz mocniej ruchy dziecka, a niebawem zobaczysz je na własne oczy w postaci “ruszającego” się brzucha.
• 22 tydzień ciąży: Trwa produkcja białych krwinek odpowiedzialnych za obronę organizmu przed infekcjami (kształtuje się układ odpornościowy dziecka).
• Dziecko w 22 tygodniu ciąży widzi, słyszy, czuje, reaguje na głosy dobiegające z zewnątrz, rozpoznaje emocje zawarte w tonie, jakim mówi mama, oraz wie, kiedy jest jasno, a kiedy ciemno.
Dziecko w 22 tygodniu ciąży wciąż ma zamknięte oczy, ale żywo reaguje na światło, o czym możesz się teraz przekonać, wystawiając na chwilę brzuch na zapaloną lampkę lub latarkę – poczujesz prawdopodobnie nagły ruch: to główka, która w wyniku tego bodźca się odwróciła. Dzieci na etapie życia płodowego zdecydowanie lepiej się czują w klimatach półmroku.
• Dziecko wciąż doskonali motorykę – bawiąc się już nie tylko pępowiną, ale także próbując łapać się za rączki czy nóżki. Coraz częściej wkłada paluszki do buzi i trenuje odruch ssania.
• W 22 tygodniu ciąży udoskonala się układ oddechowy, a dziecko zaczyna produkować surfaktant, który jest substancją mającą na celu zabezpieczenie pęcherzyków płucnych przed pękaniem przy oddychaniu.
22 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą
• 22 tydzień ciąży to czas, kiedy już powinnaś czuć ruchy dziecka.
Jeśli ruchy dziecka są słabe, nie martw się, zwłaszcza gdy nie należysz do najszczuplejszych kobiet. Tkanka tłuszczowa to znakomity amortyzator, który opóźni moment odczuwania wyraźnych kopniaków maluszka.
• Możesz czuć się roztargniona, mieć problemy z koncentracją, a twoje ruchy mogą nieco się ślimaczyć – to wina hormonów, zwłaszcza relaksyny, która rozluźnia więzadła stawowe i przygotowuje cię do porodu.
• 22 tydzień ciąży: Obrzęki i opuchnięcia, żylaki, wypukłe żyły na rękach, zaczerwienione dłonie i krwawiące dziąsła – to dolegliwości ciążowe, z którymi ma do czynienia większość kobiet w drugim trymestrze ciąży. Staraj się obserwować swoje ciało i reagować na jego potrzeby: jeśli poczujesz się zmęczona, a twoje nogi napuchły, połóż się w pozycji, która pozwoli ci unieść nogi nieco ku górze.
• Libido w 22 tygodniu ciąży szybuje w górę, a ty możesz czuć się boginią seksu. W drugim trymestrze ciąży większość kobiet ma zwiększoną ochotę na seks i jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań – korzystaj z tej miłej formy relaksu. Twoje dziecko, podczas gdy rodzice kochają się, odczuwa lekkie kołysanie i wcale nie czuje się zestresowane. Wody płodowe to wystarczająca bariera chroniąca dziecko podczas seksu rodziców, więc nawet kochanek o imponujących wymiarach przyrodzenia nie zrobi mu krzywdy.
• 22 tydzień ciąży to czas, kiedy może ci dokuczać świąd skóry brzucha – też nic dziwnego, ponieważ twoja skóra na brzuchu intensywnie się rozciąga. Uczucie swędzenia zminimalizujesz, stosując kosmetyki nawilżające i unikając np. gorących kąpieli.
• w 22 tygodniu ciąży możesz od czasu do czasu poczuć skurcze macicy – nie martw się tym, jeśli samoczynnie ustąpią. To tzw. skurcze Braxtona Hicksa, które mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Możesz także odczuwać niewielkie twardnienie brzucha – to może być wynik przemęczenia, stresu czy długiej pozycji siedzącej lub stojącej.
Pamiętaj, że im bliżej porodu, tym więcej musisz zadbać o komfort pracy i odpowiedni odpoczynek.
• Jeśli poczujesz długotrwałe bóle w dole brzucha, które przypominać mogą te okresowe, albo doświadczysz uczucia “ciągnięcia” w dół, a do tego zauważysz plamienia – koniecznie skonsultuj to z lekarzem. 22 tydzień ciąży to granica między poronieniem a przedwczesnym porodem – niestety to wciąż etap rozwoju dziecka, który nie daje mu raczej szans na przeżycie.
• W 22 tygodniu ciąży możesz odczuwać wzmożony apetyt i poczuć zachcianki na słodkie lub kwaśne jedzenie. Pamiętaj, że nie na wszystkie powinnaś sobie pozwalać. Dwa tafelki czekolady oczywiście nie zaszkodzą, pod warunkiem, że nie sięgniesz po nie w nocy i nie zagryziesz porcją ciasta.
22 tydzień ciąży: uderzenia gorąca
Choć uderzenia gorąca w ciąży pojawiać się mogą już na samym początku, to jednak w drugim trymestrze ciąży mogą być wyjątkowo odczuwalne. To oczywiście wynik zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w twoim organizmie w trakcie ciąży, i produkcji hormonów. Raz ci może być zimno, a za chwilę gorąco.
Musisz jednak wiedzieć, że choć to w większości przypadków normalne zjawisko, wynikające z trudności, jakie ma organizm przy regulowaniu ciepłoty ciała w ciąży, to potliwość i uderzenia gorąca w ciąży mogą wystąpić także z innego, niefizjologicznego powodu. Jeśli w twojej diecie jest dużo pikantnych przypraw, nie ograniczyłaś kofeiny, a dodatkowo prowadzisz stresujący tryb życia – dostarczasz organizmowi bodźców, które spowodują wystąpienie nagłych potów w ciąży.
Uderzenia gorąca w ciąży mogą towarzyszyć także infekcjom z gorączką – wówczas sięgnij po paracetamol, który jest jedynym bezpiecznym lekiem przeciwgorączkowym dla kobiet w ciąży.
Przeczytaj: Jak leczyć grypę i przeziębienie w ciąży
22 tydzień ciąży: zagrożenia
22 tydzień ciąży: Skurcze macicy w drugim trymestrze ciąży
W prawidłowo przebiegającej ciąży delikatne skurcze macicy pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, są to skurcze fizjologiczne, zupełnie naturalne. Mają za zadanie przygotować macicę do porodu. Skurcze przepowiadające – w przeciwieństwie do skurczów porodowych – nie nasilają się i nie stają się coraz częstsze, ustępują w ciągu godziny.
W przypadku gdy przed 36. tygodniem ciąży skurcze pojawiają się częściej niż co godzina, odczuwalny jest ból pleców w okolicy krzyżowej, poza tym następuje pogorszenie samopoczucia, należy wówczas zgłosić się do lekarza.
Przedwczesne skurcze macicy objawiające się twardniejącym brzuchem i regularną akcją skurczową mogą pojawić się między 20. a 37. tygodniem ciąży. W ich wyniku może dojść do rozwarcia szyjki macicy i przedwczesnego porodu.
Także bolesne skurcze macicy przed 22 tygodniem ciąży, połączone z bólem podbrzusza, kręgosłupa w okolicy krzyżowej, krwawieniem z dróg rodnych i odejściem wód płodowych mogą być objawem poronienia. Skurcze macicy wraz z silnym bólem podbrzusza, którym też mogą towarzyszyć wymioty i nudności, krwawienie z dróg rodnych to również oznaka przedwczesnego odklejania się łożyska.
Cholestaza w ciąży
Pozornie błahe objawy w postaci swędzenia skóry rozpoczynającego się zazwyczaj od dłoni i stóp oraz zażółcenia mogą być oznaką poważnego schorzenia – cholestazy ciężarnych, która w skrajnych przypadkach może być chorobą stanowiącą zagrożenie dla życia dziecka. Chlestaza w ciąży pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze, rzadziej – ale się zdarza – w drugim trymestrze. Im wcześniej wystąpi, tym poważniejsze mogą być konsekwencje. Dolegliwości w postaci świądu powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi, który poprzez badania będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć cholestazę oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie.
22 tydzień ciąży: warto wiedzieć:
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz