8 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: dziecko to już nie embrion, a płód

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży to już całkiem wyraźnie odczuwalne objawy ciąży – jeśli do tej pory jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży, z pewnością nabierasz takich podejrzeń. Okres się nie pojawił, Twoje piersi wyraźnie nabrzmiały i są bardzo wrażliwe, rano masz mdłości, a ulubione spodnie nie za bardzo się dopinają. 8 tydzień ciąży to najwyższy czas na wizytę u lekarza i niezbędne badania. Na USG zobaczysz już całkiem rozwinięty płód, który przez ostatnie tygodnie zaczął upodabniać się do małego człowieka. 

Nie zawsze jest tak, że kobieta w pierwszym spóźniającym się dniu miesiączki podejrzewa ciążę i często jeszcze nie zwraca uwagi na wczesne objawy ciąży, zwłaszcza gdy nie są dotkliwe i zastanawiające. 8 tydzień ciąży to jednak już całkiem wyraźna ciąża, choć wciąż w we wczesnej fazie. Nie minął także jeszcze ten newralgiczny czas, gdy istnieje zwiększone ryzyko poronienia – ryzyko poronienia zdecydowanie zmniejszy się z końcem pierwszego trymestru, czyli w 13 tygodniu ciąży.

 

8 tydzień ciąży: rozwój dziecka

Twoje dziecko zaczyna coraz bardziej przypominać małego człowieka. Codziennie jego rozwój jest bardzo szybki i pojawiają się kolejce cechy ludzkie, wykształcają się kolejne narządy i organy.

8 tydzień ciąży – wymiary dziecka: Dziecko w 8 tygodniu ciąży mierzy ok. 11 milimetrów.

8 tydzień ciąży

 

8 tydzień ciąży to rozwój kręgosłupa i układu kostnego. Kości utwardzają się, powstają zalążki stawów: łokci, nadgarstków, kolan, ramion. Na rączkach widać już początki paluszków, choć na tym etapie połączone są jeszcze błoną, sprawiając wrażenie nieco żabich. 

8 tydzień ciąży to także zmiana medycznego statusu dziecka: z embrionu właśnie przekształciło się w płód. Wciąż jednak jeszcze nie wiadomo, jakiej płci będzie, choć ma już zalążki narządów płciowych.

Ciało dziecka w 8 tygodniu ciąży zaczyna nieco się prostować i lekko poruszać – to efekt wrażliwości niektórych części ciała. Ruchy dziecka w 8 tygodniu ciąży są jeszcze niewyczuwalne przez mamę, choć niektóre z nich mogą odczuwać coś w rodzaju bulgotania lub przelewania się w brzuchu. Pierwsze wyraźne ruchy dziecka powinnaś poczuć za około 10 tygodni.

Skóra dziecka w 8 tygodniu ciąży jest prawie przeźroczysta i widoczne są przez nią wszystkie naczynia krwionośne. Twój  maluch intensywnie rośnie, co umożliwiają mu substancje odżywcze, które pobiera przez łożysko oraz pępowinę.  

 

8 tydzień ciąży: jak czuje się mama

Twoja macica jest już całkiem sporej wielkości i możesz wyczuć ją dłonią, mocniej dotykając podbrzusza – ma w tej chwili wielkość pomarańczy. Ucisk na pęcherz, jaki powoduje, sprawia, że wciąż często biegasz do toalety.

Powiększona macica daje także wrażenie nieco powiększonego brzucha – wciąż niezauważalnie dla innych, ale ty możesz mieć na tym etapie wrażenie, że twoje ulubione spodnie nieco trudniej dopiąć.

8 tydzień ciąży to czas, kiedy mogą męczyć Cię poranne nudności, a wymioty mogą utrzymywać się nawet przez całą dobę. Twoje piersi są wyraźnie nabrzmiałe, sutki ciemniejsze niż zwykle, a na skórze piersi pojawiły się żyłki. Wciąż chce ci się bardzo spać, mimo że i tak śpisz bardzo długo.

Do tego w 8 tygodniu ciąży mogą dołączyć dotkliwe zaparcia – jeśli będziesz miała z nimi nieustający problem, a zmiana diety na lekkostrawną, nie przyniesie ulgi, zapytaj lekarza, w jaki sposób możesz sobie pomóc. Nie przyjmuj sama żadnych leków dostępnych bez recepty.

8 tydzień ciąży: niepokojące plamienia i krwawienia w ciąży

W 8 tygodniu ciąży możesz zaobserwować niewielkie plamienia – nie muszą być groźne, ale bądź czujna i skonsultuj to z lekarzem. Krwawienie w 8 tygodniu ciąży może bowiem być zwiastunem poronienia, ciąży zaśniadowej czy ciąży pozamacicznej.

Wiele kobiet pisze na forach, że obserwują niewielkie krwawienie w dniu planowanej miesiączki, a jednak są w ciąży potwierdzonej przez lekarza. To się zdarza. Dlaczego? 

Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może wynikać z faktu, że jajo płodowe jest małe i nie wypełnia całkowicie jamy macicy. W konsekwencji złuszcza się fragment dostępnej części błony śluzowej macicy. Nie stanowi jednak zagrożenia dla rozwijającej się ciąży. 

8 tydzień ciąży: wizyta u lekarza

8 tydzień ciąży to czas najwyższy na wizytę u lekarza – jeśli nie byłaś na niej do tej pory. To ważne, by ginekolog zobaczył ciążę i stwierdził, że rozwija się prawidłowo. Na pewno będziesz miała USG – na tym etapie niekoniecznie musi to być badania przezpochwowe.

Do 10 tygodnia ciąży masz także do wykonania kilka niezbędnych badań wynikających z kalendarza badań w ciąży. Kalendarz badań w ciąży to dokument będący zaleceniem ministra zdrowia, które każda placówka ma obowiązek realizować. 

Pierwsza wizyta lekarska w ciąży to dobry czas, by wypytać swojego ginekologa o wszystkie wątpliwości, podać mu szczegółowe informacje na temat twojego stanu zdrowia oraz twojej rodziny – także dalszej.

Nie bój się zadawać pytań, a jeśli lekarz nie spełni twoich oczekiwań, pomyśl nad zmianą specjalisty. To bardzo ważne, byś podczas całej ciąży była nie tylko po fachowym okiem lekarza, ale także byś mogła liczyć na jego rady, wytłumaczenie różnych niepojących spraw oraz interwencję w nagłych wypadkach. 

8 tydzień ciąży: kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

O ile powiedziałaś już o ciąży swoim najbliższym, zastanawiasz się z pewnością, kiedy i w jaki sposób powiedzieć o tym fakcie pracodawcy. Nie bój się, że stracisz pracę, Kodeks Pracy chroni ciężarne i zabezpiecza na różne okoliczności. Nie musisz jednak mówić szefowi o ciąży zaraz po tym, jak zobaczysz dwie kreski na teście.

W przepisach kodeksu pracy nie jest wyraźnie sprecyzowane, kiedy pracownica powinna poinformować pracodawcę o ciąży, zatem możesz przemyśleć i zaplanować rozmowę z szefem. Jeżeli praca, jaką wykonujesz, nie zagraża zdrowiu dziecka, to najlepiej taką rozmowę odłożyć do drugiego trymestru, kiedy brzuszek zaczyna być już widoczny.

Ważne jest też to, by zanim mama zdecyduje się powiedzieć pracodawcy o ciąży, poczekała do momentu, w którym minie największe ryzyko poronienia, czyli do 13 tygodnia ciąży.

8 tydzień ciąży: wskazania dla mamy

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo i nie masz od lekarza żadnych przeciwwskazań – bądź aktywna w ciąży, nie bój się ruchu i niezbyt obciążających ćwiczeń.

Aktywność w ciąży nie tylko jest możliwa, ale wręcz wskazana. Lekkie, nieobciążające ćwiczenia fizyczne pomogą ci lepiej znieść niektóre z ciążowych dolegliwości i sprawią, że szybciej wróci do formy po porodzie.

ZOBACZ: Jakie ćwiczenia są idealne dla kobiet w ciąży.

8 tydzień ciąży: Dbaj o dietę! Ze względu na dokuczające Ci w 8 tygodniu ciąży nudności i wymioty, stosuj dietę lekkostrawną – bogatą w warzywa, nie zapominaj o nawadnianiu się – nie musi być to tylko woda, ale także woda z cytryną czy woda z imbirem, która jest jednym ze sposobów na poranne mdłości.

Już w 8 tygodniu ciąży pomyśl o pielęgnacji skóry na brzuchu – większość kobiet doświadcza pojawienia się rozstępów w ciąży, ale odpowiednie kosmetyki mogą ten proces spowolnić i zminimalizować.

Pamiętaj, że rozstępy trudno będzie zlikwidować, gdy będą już “stare”. Pielęgnacja powinna więc rozpocząć się, zanim się pojawią lub są w pierwszej fazie rozwoju. W aptekach i drogeriach jest duży wybór odpowiednich preparatów na rozstępy w ciąży – zanim kupisz któryś, dokładnie przeczytaj skład.

Co pomoże na rozstępy w 8 tygodniu ciąży:

olej z kiełków pszenicy – poprawi wygląd rozstępów, ale tylko w fazie zapalnej.

kwas glikolowy – zwiększa produkcję kolagenu w skórze, a co za tym idzie sprawia, że staje się bardziej elastyczna i bardziej odporna na rozciąganie.

witamina C – zarówno jako składnik kosmetyków, jak i element codziennej diety. Nie unikaj więc produktów bogatych w tę witaminę.

retinoidy – zwiększają produkcję kolagenu i uelastyczniają skórę. UWAGA – kosmetyków z retinoidami nie powinny stosować kobiety w ciąży. Związki te mogą negatywnie wpływać na rozwój ciąży. Dlatego po taki kosmetyki powinny sięgać kobiety na etapie starań o dziecko.

To ważne: Uważaj na promienie słoneczne – pod ich wpływem na twarzy mogą pojawić się w czasie ciąży nieestetyczne przebarwienia w postaci plam – trudno będzie się ich potem pozbyć. Wychodząc na zewnątrz, używaj kremów z dużym filtrem – nie tylko wiosną i latem, ale bez względu na porę roku. 

Sprawdź, kiedy urodzisz. Oblicz termin porodu, zobacz – ile trwa ciąża

Ciąża tydzień po tygodniu

Komentarze: 1

Czemu jeszcze nie widać zarodka w macicy już dwa miesiąca bez okresu wynik miesiąc temu wyszedł negatywny objawy jak w ciąży i pasek am od dołu do pepka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *