24 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży
24 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży to szósty miesiąc ciąży. Powoli zbliża się koniec drugiego trymestru. Twój brzuszek ciążowy jest wyraźnie zaokrąglony, możesz odczuwać ból kręgosłupa, pojawia się ciążowa zadyszka, a stopy nie mieszczą się w butach. Zaczynasz myśleć, jak urządzić pokój dla noworodka. Dziecko zaczyna coraz mocniej się rozpychać i kopać – jest już całkiem duże, a miejsca ma coraz mniej na harce.
Im bardziej na horyzoncie widać trzeci trymestr, a termin porodu jest bliżej niż dalej, tym więcej w tobie strachu, że nie ze wszystkim sobie poradzisz i nie ze wszystkim się wyrobisz. W szóstym miesiącu ciąży kobietom włącza się zazwyczaj syndrom wicia gniazda, czyli przygotowywania domu na przyjście nowego członka rodziny. Maluszek co prawda jeszcze się nigdzie nie wybiera, ale pamiętaj, by zakupy i urządzanie dziecięcego pokoju nie spowodowały w tobie silnego napięcia i niepotrzebnego stresu, które mogą stać się jedną z przyczyn przedwczesnego porodu. Spokojnie, ze wszystkim zdążysz – najważniejsze, by dziecko było gotowe na narodziny.
Warto przeczytać: Sprawdź, jak obliczyć termin porodu. Czy termin porodu się zmienia?
24 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
• Dziecko w 24 tygodniu ciąży mierzy 21 cm, a waga sięga 600 gramów. To już z wyglądu prawdziwy noworodek.
• Buzia dziecka ma wyraźne rysy, bródka jest spiczasta, pod noskiem zarysowała się linia oddzielająca nos od ust, czoło jest wysokie, a na główce pojawiło się sporo nowych włosków. Są też rzadkie rzęsy, a nad oczami brwi.
• 24 tydzień ciąży: Ciało dziecka jest już w pełni ukształtowane i od tego momentu będzie tylko rosnąć i nabierać masy.
• Narządy wewnętrzne w 24 tygodniu ciąży także są w pełni ukształtowane, choć nie pracują jeszcze i nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy.
• Dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, stąd odczuwasz jego silniejsze ruchy – gdy chce się obrócić, musi naprawdę trochę się porozpychać.
• Nareszcie twoje dziecko zaczyna z tobą współpracować – śpi, gdy ty śpisz, i aktywne jest, gdy ty jesteś w ruchu. Problem w tym, że ze względu na brzuch i trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania, wiercisz się i kręcisz, budząc tym samym dziecko, które dodatkowo swoimi ruchami powoduje jeszcze większe trudności z zasypianiem. Cóż – takie uroki ciąży.
• Oczy dziecka w 24 tygodniu ciąży są wciąż zamknięte, ale podczas snu gałki oczne poruszają się jak u dorosłego człowieka.
• 24 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko wrażliwe jest na dotyk – może także odczuwać ból. Jego zmysły się cały czas wyostrzają, choć już od kilku tygodniu rozpoznaje porę dnia, smaki czy słyszy dźwięki dochodzące z zewnątrz.
24 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą
• Twój brzuch jest już spory, a macica wyraźnie wyczuwalna tuż pod pępkiem.
• W 24 tygodniu ciąży możesz odczuwać całkiem silne duszności ciążowe, ponieważ macica coraz bardziej uciska na przeponę.
• Dokucza ci zgaga, zaparcia i zawroty głowy – staraj się jeść mniej, ale częściej, nie zapominaj o zwiększonej ilości płynów.
• 24 tydzień ciąży – znów pojawia się parcie na pęcherz moczowy i zaczynasz częściej odwiedzać toaletę. Co więcej, nie zdziw się, jak podczas kaszlu czy kichania pojawi się niewielkie nietrzymanie moczu. Dodatkowo pojawić się mogą intensywne białe upławy. Aby uniknąć uczucia dyskomfortu, zacznij używać wkładek higienicznych. Ćwicz mięśnie Kegla, które nie tylko odpowiadają za podtrzymywanie od dołu narządów wewnętrznych, ale także wyćwiczone i silne pomogą ci sprawniej i szybciej urodzić dziecko.
• W 24 tygodniu ciąży może pojawić się mrowienie, drętwienie i ból nadgarstków – to skutek uboczny zatrzymywania się wody w organizmie i “puchnięcia” tkanek, które uciskają na nerwy. Staraj się od czasu do czasu poruszać palcami dłoni i wykonać ćwiczenie “wkręcania żarówek”. Ogranicz pracę przy klawiaturze komputera.
• W twoim nosie może zrobić się sucho – śluzówka nosa w drugim trymestrze ciąży często się przesusza, a organizm reaguje obronnie w postaci kataru. Może pojawić się także krwawienie z nosa i dziąseł. Aby nawilżyć nos w ciąży, używaj soli fizjologicznej.
• Odczuwasz silniejsze bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Staraj się ruszać i nie spędzaj długich godzin w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli lubisz tańczyć, tańcz – to nie tylko rozrusza spięte mięśnie kręgosłupa, ale także zrelaksuje i będzie znakomitym sposobem na odreagowanie codziennych stresów.
• Wokół ust pojawia się ciemniejsza otoczka – to sprawka hormonów i efekt całkowicie odwracalny po porodzie.
24 tydzień ciąży: ważne badanie
Badanie poziomu cukru w ciąży
Jeśli to 24 tydzień ciąży i nie robiłaś badania na poziom cukru, czyli testu obciążenia glukozą, powinnaś to zrobić najdalej w 26 tygodniu ciąży. Badanie pozwoli wykluczyć bądź zdiagnozować cukrzycę ciążową.
Objawy cukrzycy ciążowej to: zawroty głowy i omdlenia, a także silne pragnienie, którego nie da się zaspokoić piciem. Cukrzyca ciążowa może jednak nie dawać objawów, dlatego tak ważne są badania w ciąży – pamiętaj o nich i nie odciągaj w czasie, nawet jeśli to twoja kolejna ciąża i przy poprzednich nie miałaś takich problemów. Pamiętaj – każda ciąża jest inna.
24 tydzień ciąży: Depresja w ciąży
Wiele kobiet w drugim trymetrze ciąży (24 tydzień ciąży) czuje się doskonale i oprócz klasycznych dolegliwości ciążowych, ma masę energii i chęci do działania. Nie musi jednak tak być w twoim przypadku. Nie czuj się inna, a tym bardziej gorsza, gdy w 24 tygodniu ciąży zaczniesz odczuwać spadek formy psychicznej. Hormony w ciąży szaleją i mogą powodować dużą huśtawkę nastrojów.
Wiele kobiet, patrząc w lustro i widząc coraz więcej ciała, dodatkowe kilogramy i problemy z cerą, zamiast cieszyć się i tłumaczyć sobie, że to minie – popada w stany załamania i zniechęcenia do siebie i dziecka. To wszystko wina hormonów ciążowych. Postaraj się odpoczywać, rozmawiaj z partnerem o tym, o czujesz, poproś go o delikatny masaż miejsc, które cię bolą.
Jeśli stan przygnębienia w ciąży będzie się przedłużał, powiedz o tym lekarzowi. Kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży często potrzebują wsparcia psychologa, a czasem psychiatry. Problemy psychologiczne w ciąży to nie wstyd. Może się okazać, że to tylko wynik działania hormonów, ale być może specjalista dostrzeże objawy depresji w ciąży.
Czym się różni huśtawka nastroju w ciąży od depresji?
Wahania nastroju w ciąży to normalne zjawisko – na każdym jej etapie. Gdy jednak stan smutku i przygnębienia nie mijają, a pojawia się dodatkowo poczucie zmęczenia życiem, obojętność na sytuacje, które w przeszłości cieszyły, izolacja od znajomych i rodziny, niska samoocena, niechęć do życia swojego i ciąży, obrzydzenie sobą, izolacja od znajomych i rodziny, myśli samobójcze lub objawy autoagresji – to zdecydowanie niepokojący sygnał, który powinien skierować twoje kroki do lekarza. I choć trudno w to uwierzyć, by kobieta w ciąży, zwłaszcza tej chcianej i planowanej, doświadczała takich emocji, to takie sytuacje się zdarzają. Pamiętaj, depresja ciążowa to choroba, którą należy leczyć.
24 tydzień ciąży: Zwolnienie lekarskie L4
Jeśli czujesz, że twoja praca naraża twoje zdrowie i ciążę na komplikacje: jest stresująca, wymaga dużej aktywności fizycznej, pojawiają się w niej substancje szkodliwe dla kobiet w ciąży czy niesie ryzyko urazu – powiedz o tym lekarzowi, który może wystawić ci zwolnienie. L4 w ciąży jest 100 proc. płatne.
Jak długo możesz być na zwolnieniu lekarskim? Zwolnienie lekarskie w ciąży może obejmować 270 dni, czyli okres całej ciąży. Przechodząc na L4 w ciąży, pierwsze 33 dni zwolnienia opłaca ci pracodawca, następnie robi to ZUS. Ciężarna będąca na zasiłku chorobowym otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Zwolnienie lekarskie w ciąży otrzymają kobiety, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Podlegają mu np. ciężarne pracujące w ramach umowy o pracę (niezależnie od czasu, na jaki umowa została zawarta). Z kolei jeśli kobieta w ciąży prowadzi własną działalność gospodarczą lub pracuje w ramach umowy-zlecenia, to warunkiem otrzymania zasiłku chorobowego jest dobrowolne, dodatkowe opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, które przy tych umowach nie jest obowiązkowe.
WAŻNE: Nowe zasady w przyznawaniu L4 – kobiety w ciąży mogą mieć trudniej!
24 tydzień ciąży: warto wiedzieć
Jakie badania musisz zrobić między 21 a 26 tygodniem ciąży?
Co może, a czego nie może robić kobieta w zaawansowanej ciąży?
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz